UK time trial round-up: Hutch and Shaw dominate national 10

Last year's champions repeat in Newbury

IT was a case of ‘as you were' at the National Ten Mile Championships in Berkshire, with both the men's and women's titles being successfully defended by Michael Hutchinson and Julia Shaw.

In Gear-Quickvit rider Hutchinson was the only rider under 20 minutes, clocking 19:34 to win by exactly 30 seconds from Halfords Bikehut ace Andy Tennant, while Stuart Dangerfield (Shorter Rochford) completed the podium, the 37-year-old being another ten seconds off the pace.

For 35-year-old Hutchinson it was his seventh 10-mile title, while Dangerfield had the consolation of taking the team prize along with Charles McCulloch and Mark Holton, who clocked 20:47 and 20:55 to make Shorter Rochford's winning team time 1:01:56.

Women: Shaw claims hat trick

By Ruth Eyles

Julia Shaw in action

Julia Shaw (Utag Yamaha) stamped her authority on the women's 10 mile championship to claim a hat trick of wins at this distance. Her time of 21'49 belies the 'honest' course on a quiet B-road with no gift traffic-assistance to produce inflated speeds.

Shaw is very familiar with the top step of the podium and today added a 10th CTT Champions' gold cap to her collection. That will go nicely with the rainbow stripes of masters world champion that she won last year.

"Everything went to plan today" she said. "I had a difficult time with training due to illness last winter but from mid-February until now I've had a good run. I knew my form was good."

In 2008 Shaw was pushed to within three seconds by World Team Pursuit Champion Joanna Rowsell but this time the gap to second-placed Lynn Hamel (Team NCA) was a substantial 50 seconds. "I was a bit surprised at the gap Julia opened up" said reigning British Best All Rounder Hamel, "but it is my first medal in the 10-mile Championship so I am pleased."

The bronze medallist was the remarkable athlete Sarah Storey (VC St Raphael) with a time of 22'50. Storey had come from the Manchester Paralympic Track World Cup just two days ago where she had been collecting more world-class gold medals to add to her impressive Beijing haul.

Juniors: Perrett schools the rest

Joe Perrett showed why he is British champion by winning the junior 10 title

In the juniors event, the widely fancied Joe Perrett (Glendene CC) provided the win so many had predicted with a quality time of 20:47 to win by 47 seconds from Hemel Hempstead CC's Conor Dunne, while Perrett's team-mate at Glendene, Tom Yeatman was third, exactly a minute behind Perrett.

Other racing

Almost a double win for Bark

Stowmarket and District CC rider Lee Bark tasted the best and the worst of time trialling on Sunday, taking victory in one event before puncturing in another just hours later.

Bark won the VTTA (East Anglia) 25 at Newmarket early on Sunday morning before packing up and heading to Suffolk to ride the Ipswich BC 25 later that morning.

With good conditions Bark was flying and looked odds on for victory, but a puncture after 20 minutes left him to rue his bad luck.

"I was absolutely gutted," he said. "Especially after flying around in my car just to get there. The irony is that it absolutely threw it down last year, and this time it was a perfect day, but I still managed to puncture."

With Bark out of the picture, the way was clear for second seed Glenn Taylor (API Metrow) to take victory with 58:23, winning by 1:02 from CC Breckland's Bobby De'ath.

Baxter wins Richmond 24

North East rider Simon Baxter proved victorious in the tough Richmond Cycling Club 24-mile event based around the North Yorkshire town on Saturday, winning by almost a minute from his nearest rival.

The Adept Precision Racing Team member clocked 58min 18sec to win by 58 seconds from Altura RT rival Iain Jones, while Peak Road Club's Steve Gibson completed the podium.

The expected challenge from in-form KB Cycles rider Dominic Munnelly failed to materialise, leaving the way clear for Baxter's confident win in a field of 22 riders.

Brogden bests Yates in Eastbourne Rovers 10

In East Sussex, the promoting club's Iain Brogden held off the challenge of former top pro and pre-race favourite Sean Yates (In Gear-Quickvit RT) in the Eastbourne Rovers 10 at East Hoathley on Saturday.

Brogden clocked 21:59 to win by just five seconds from Yates, while Paul Thatcher (Brighton Mitre CC) was third, another 17 seconds off the pace.

It proved a good result for Brogden, who was off number 35 in a field of 44 starters, while second favourite Keith Coffey (Bec CC) had to settle for fifth spot.

Results

National 10-Mile Championship (Wickham, Berkshire):
 
Men
1 Michael Hutchinson (In Gear-Quickvit RT) 0:19:34
2 Andrew Tennant (Halfords Bikehut) 0:20:04
3 Stuart Dangerfield (Shorter Rochford) 0:20:14
4 Matt Bottrill (Team I-ride) 0:20:20
5 Adrian Lansley (North Hants RC) 0:20:27
6 Ben Instone (Scientific Coaching) 0:20:31
7 Steve Walkling (Velocity Bikes) 0:20:42
8 Charles McCulloch (Shorter Rochford) 0:20:47
9 Michael Nicholson (Dooleys CRT) 0:20:48
10 Nino Piccoli (API Metrow) 0:20:51
 
Women
1 Julia Shaw (Utag Yamaha) 0:21:49
2 Lynn Hamel (Team NCA) 0:22:39
3 Sarah Storey (VC St Raphael) 0:22:50
4 Emma Trott (Welwyn Wheelers) 0:22:52
5 Lynne Taylor (Walsall Roads CC) 0:22:55
6 Ruth Eyles (Beacon Roads CC) 0:23:00
7 Charlotte Blackman (London Dynamo) 0:23:09
8 Lesley Walkling (A3CRG) 0:23:24
9 Michelle King (Wyre Forest CRC) 0:23:25
10 Christine McLean (Shetland Wheelers) 0:23:37
 
Juniors
1 Joe Perrett (Glendene CC) 0:20:47
2 Conor Dunne (Hemel Hempstead CC) 0:21:34
3 Tom Yeatman (Glendene CC) 0:21:47
4 Jack Green (Westmead Team 88) 0:21:51
5 Luke Grivell-Mellor (Mid-Shropshire Wh) 0:22:29
6 Harry Whitford (Hinckley CRC) 0:22:37
7 Tom Gosbee (Team Welwyn) 0:22:49
8 Joe Moore (Lindsey Roads CC) 0:23:10
9 Chris Sherriffs (Team Wallis CHH) 0:23:12
10 Adam French (East London Velo) 0:23:49
Junior women: Sara Gent (In Gear Development Squad) 0:29:35
 
Ipswich BC (Butley, Suffolk, 25 miles)
1 Glenn Taylor (API Metrow) 0:58:23
2 Bobby De-ath (CC Breckland) 0:59:25
3 Angus Jardine (Ipswich BC) 1:00:01
4 Gary Record (VC Deal) 1:00:16
5 James Rush (CC Sudbury) 1:02:28
6 Evert Wijnberg (Plomesgate CC) 1:02:32
7 Alan Russell (CC Sudbury) 1:02:49
8 Antony Birt (Ipswich BC) 1:03:46
9 Rob Crozier (Trisportnews.com) 1:03:47
10 Owen Bannister (VC Revolution)
Team: Stowmarket & District CC (Michael Jones, Paul Moss, Kevin Tozer) 3:22:59
Veterans: Glenn Taylor
Women: Tracy Prewer (VC Baracchi) 1:15:47
 
Richmond CC (Richmond, North Yorkshire, 24 miles)
1 Simon Baxter (Adept Precision RT) 0:58:18
2 Iain Jones (Altura RT) 0:59:16
3 Steve Gibson (Peak RC) 1:01:12
4 Paul Stubbs (Team Endura) 1:01:25
5 Darren Gee (Teesdale CRC) 1:02:04
6 Shaun Tyson (Adept Precision RT) 1:02:34
7 Neil Payton (Team Swift) 1:02:53
8 David Lund (Symbol Signs RC) 1:03:56
9 Russ Richardson (Teesdale CRC) 1:04:12
10 Paul Thirling (Westbrook Cycles) 1:04:13
Veterans: Steve Gibson
Juniors: David Paterson (Bishop Auckland CC) 1:17:46
 
Eastbourne Rovers CC (East Hoathley, Sussex, 10 miles):
1 Iain Brogden (Eastbourne Rovers CC) 0:21:59
2 Sean Yates (In Gear-Quickvit RT) 0:22:04
3 Paul Thatcher (Brighton Mitre CC) 0:22:21
4 Tim Stevens (34 Nomads) 0:22:29
5 Keith Coffey (Bec CC) 0:22:31
6 Nick Dwyer (Lewes Wanderers CC) 0:22:36
7 Nick Green (Stratford upon Avon CC) 0:22:46
8 Mark Winton (Lewes Wanderers CC) 0:22:48
9 Conall Yates (In Gear-Quickvit RT) 0:23:14
10 Simon Granshaw (London Dynamo) 0:23:12
Women: Emma Richards (Eastbourne Rovers CC) 0:26:31

Related Articles

Comments

Back to top