UK time trial round up: Hutchinson secures his fifth National 100-Mile Championship

Julia Shaw breaks competition record

Multiple national champion Michael Hutchinson secured a fifth National 100-Mile Championship title at the 2010 event in Norfolk on Sunday, winning by almost 16 minutes from his nearest rival.

In Gear-Quickvit rider Hutchinson, who has already taken 2010 national titles at 10, 25 and 50 miles, won the 100 with a time of 3:23:04, which was just 19 seconds slower than the competition record, set by Kevin Dawson in the 2003 title race.

However, the record books were re-written elsewhere in the event with UTAG Yamaha.com rider Julia Shaw breaking her own competition record with an impressive time of 3:45:22, which not only secured the 2010 title by almost 19 minutes but slashed 6:50 off her own record mark from 2009.

While Born to Bike were the only team to have three finishers in the women’s event, there was a close finish to the race for the team prize in the men’s event.

Team Pedal Revolution looked likely to take the win with Andy Bason finishing third and Mark Arnold fifth. But their third man, Nik Bowdler, lost several minutes to a puncture and finished 19th.

With their three riders placing seventh, eighth and ninth, Team Swift-Allsports had their eyes on the team prize.

However, Pedal Revolution just managed to scrape home and win the team prize by less than three minutes.

James Goward wins in Essex

Farnham Road Club’s James Goward secured victory in the Southend Wheelers’ Norman Wells Memorial 50-mile event in Essex on Sunday, winning by 33 seconds from his nearest rival.

With many riders - including the winner for the last two years Paul Smith - absent, largely because of the National 100 just a few miles up the road, there was only around 40 riders to tackle the course from Woodham Mortimer to Bradwell and on to Latchingdon.

But the competition was still fierce, with Essex Roads CC rider Nick Hastler pushing Goward all the way for the win. Hastler ended second, 33 seconds down, and just held off Stowmarket & District CC’s Andrew Leggett into third by another 38 seconds.

“It was a good event, with several people doing good times,” reported organiser Arthur Knowler. “It was windy, but warm and despite the smaller than usual field, it was a cracking event.

“But I look forward to riders coming back to our event next year when, hopefully, we won’t clash with the Nationals.”

Matt Bottrill smashes course record Lincoln

In-form I Ride Racing Team member Matt Bottrill smashed the course and event record in the Sleaford Wheelers’ Nev Crane Memorial 25-mile event in Lincolnshire on Sunday.

Bottrill, who was part of the I Ride team which finished third in the National Team Time Trial Championship last weekend, clocked 51:17 to slice a huge 1:27 off the previous best for the C25/35 set by Wayne Randle in 2009.

“I’m going to stick my neck out and say that  Bottrill’s ride is the fastest time ever on Lincolnshire roads,” said organiser Doug Laidlow, whose impressive prize fund of around £1,000 attracted a larger than usual field of 99 riders to Donington.

Behind Bottrill was Cherry Valley RT’s Jim Coleman, whose time of 54:22 was more than a minute off the winner. But it was good enough to help Cherry Valley RT take the team prize alongside Ian Dalton (fourth with 54:52, and Andy Moore (fifth with 56:17).

Just five seconds behind the CherryValley boys was I Ride RT, who despite Bottrill’s victory only had one other rider in the top ten.

Lights cause havoc in North Yorkshire

Temporary traffic lights erected at some unscheduled roadworks caused havoc in the field for the Stockton Wheelers 25-mile event on North Yorkshire on Sunday.

Riders had to hope they would see a green light when they reached the lights, which had appeared near the turn over the A19 at the top of the T252/3 course at Crathorne.

For the lucky ones, it was a good day and there were many good times recorded - not least the 52:06 of Activ Cycles rider John Tuckett, the Newcastle-based rider who won the event by more than two and a half minutes.

Berwick Wheelers’ Chris Isats was second with 54:47, while only four seconds further back was Malton Wheelers’ Charles Goodway in third spot.

Just denied a place on the podium by another four seconds was talented 16-year-old Stockton rider Joshua Teasdale, who has recently moved to Team Endura. Behind Teasdale, the next best junior rider was almost 20 minutes further back.

Dave Dent edges to victory in Dorset

Just seven seconds separated the top two in the Bournemouth Jubilee Wheelers’ 25-mile event in Dorset on Sunday, with Wightlink-Offshore ace Dave Dent just edging to victory in the event on the P413 Upton bypass course, based at Lytchett Matravers.

He just did enough to hold off James Gilfillan (Team Feat-Primera) on a warm day, which saw the field of around 65 riders exposed to a rising westerly wind.

Pete Tadros goes under the 2-minute mark in West Sussex

The only rider to go under the 20-minute mark, In Gear-Quickvit rider Pete Tadros won the South Eastern Road Club’s 10-mile event in West Sussex on Saturday.

Tadros clocked 19:43 to win by 25 seconds from Lewes Wanderers’ Nick Dwyer, while Bec CC’s Keith Coffey took third with 20:56, pushing team-mate and 2009 event winner Shaun Kennedy into fourth spot by five seconds.

Results

National 100-Mile Championship (Morley, Norfolk):
Men:
1 Michael Hutchinson (In Gear-Quickvit) 3:23:04
2 Julian Jenkinson (UTAG Yamaha.com) 3:38:54
3 Andy Bason (Team Pedal Revolution) 3:39:32
4 James Wall (Team Echelon Spiuk) 3:40:40
5 Mark Arnold (Team Pedal Revolution) 3:42:10
6 Adam Torham (High Wycombe CC) 3:42:25
7 Brian Walker (Team Swift-Allsports) 3:45:43
8 Joel Wainman (Team Swift-Allsports) 3:47:08
9 Andy Jackson (Team Swift-Allsports) 3:48:24
10 Steve Berry (San Fair Ann CC) 3:48:24
Team: Team Pedal Revolution (Andy Bason, Mark Arnold, Nik Bowdler 3:56:35) 11:18:18.
Women:
1 Julia Shaw (UTAG Yamaha.com) 3:45:22 (competition record)
2 Mathilde Matthysse (Ferryhill Wheelers) 4:04:12
3 Lynne Taylor (Born to Bike) 4:06:31
4 Rachel Joyce (Serpentine CC) 4:07:47
5 Michelle Parsons (Team Echelon-Spiuk) 4:09:11
6 Rebecca Slack (London Dynamo) 4:11:59
Team: Born to Bike (Lynne Taylor, Carole Gandy 4:20:26, Claire Day 4:22:28) 12:49:25.
Southend Wheelers Norman Wells Memorial (Latchingdon, Essex, 50 miles):
1 James Goward (Farnham RC) 1:56:40
2 Nick Hastler (Essex RCC) 1:57:13
3 Andrew Leggett (Stowmarket & District CC) 1:57:51
4 David Nicholls (Chelmer CC) 2:00:29
5 Darren Frostick (Maldon & Dist CC) 2:00:33
6 Hugh Vivian (Finsbury Park CC) 2:01:03
7 Gary Wood (Maldon & Dist CC) 2:01:29
8 Adam French (East London Velo) 2:01:51
9 Jason Chester (Essex RCC) 2:02:56
10 Steven Bass (Maldon & Dist CC) 2:04:33
Cat A: Dave Nichols.
Cat B: Adam French.
Cat C: James Endicott (Chelmer CC) 2:04:48.
Women: Susan Wood (Maldon & Dist CC) 2:31:42.
Sleaford Wheelers Nev Crane Memorial (Donington, Lincolnshire, 25 miles):
1 Matt Bottrill (I Ride RT) 51:17
2 Jim Coleman (Cherry Valley RT) 54:22
3 Matt Sinclair (Leicestershire RC) 54:41
4 Ian Dalton (Cherry Valley RT) 54:52
5 Andy Moore (Cherry Valley RT) 56:17
6 Chris Rimes (Fenland Clarion) 56:26
7 Stuart Wells (Lindsey Roads CC) 56:56
8 James Cambridge (I Ride RT) 57:04
9 Neil Sayer (Peterborough CC) 57:06
10 Pete Davis (St Ives CC) 57:09
Team: Cherry Valley RT (Jim Coleman, Ian Dalton, Andy Moore ) 2:45:31.
Veterans: Ian Dalton.
Veterans on std: Malcolm Church (Fenland Clarion) (1:01:04) +17:16.
Juveniles: Kristian Wolf (Kingscliffe Flyers) 58:09.
Juniors: Jake Clare (Sleaford Wheelers) 1:00:35.
Trike: Ken Usher (Icknield RC) 1:16:48.
Women: Louise Day (Gabi Day Cycling) 1:01:39.
Stockton Wheelers (Crathorne, North Yorkshire, 25 miles):
1 John Tuckett (Activ Cycles) 52:06
2 Chris Isats (Berwick Wheelers) 54:47
3 Charles Goodway (Malton Wheelers) 54:51
4 Joshua Teasdale (Team Endura) 54:55
5 Paul Thirling (Westbrook Cycles) 55:08
6 Ged Millward (Otley CC) 55:43
7 Steven Hollowood (Sheffrec CC) 56:10
8 Andrew Askwith (Bridlington CC) 56:17
9 Tim Humphries (Stockton Wheelers) 56:50
10 Howard Heighton (Ferryhill Wheelers) 56:55
Juniors: Josh Teasdale.
Age 19-39 (one rider, one prize): Paul Thirlby.
40-49: Ged Millward.
50-59: Rich Mitford (Cestria CC) 1:00:34.
60-69: Terry Bashford (Cleveland Coureurs) 59:30.
Over-70s: George Hugill (Teeside RC) 1:18:14.
Women: Mucy Sill (Tyneside Vagabonds) 1:10:20.
Tandems: Terry Main & Charlotte Ellins (Cleveland Wheelers) 1:05:24.
Bournemouth Jubilee Wheelers (Lytchett Matravers, Dorset, 25 miles):
1 Dave Dent (Wightlink-Offshore) 53:42
2 James Gilfillan (Team Feat-Primera) 53:49
3 Mike Naulls (VC Revolution) 54:42
4 Tom Alliban (Revo Racing) 54:48
5 Paul Jones (Bournemouth Jubilee Wheelers) 55:25
6 Terry Icke (Poole Wheelers) 55:41
7 Mark Savage (Bournemouth Jubilee Wh) 55:58
8 Ian Cardey (CC Weymouth) 56:08
9 Kevin King (Sotonia CC) 56:56
10 Martin Beale (New Forest CC) 57:06
Team: Bournemouth Jubilee Wheelers (Paul Jones, Mark Savage, Ian Diaper 57:30) 2:48:53.
Veterans: Terry Icke.
Veterans on std: Terry Icke +24:19.
Women: Rebecca Evans (Bournemouth Jubilee Wheelers) 1:07:25.
Tandems (Richard Davidson (Poole Wheelers) & Doug Conroy (Redmon CC) 1:05:59
South Eastern Road Club (Broadbridge Heath, West Sussex, 10 miles):
1 Pete Tadros (In Gear-Quickvit) 19:43
2 Nick Dwyer (Lewes Wanderers) 20:08
3 Keith Coffey (Bec CC) 20:56
4 Shaun Kennedy (Bec CC) 21:01
5 Ian Brogden (Eastbourne Rovers CC) 21:11
6 Lee Turner (Sigma Sport RT) 21:15
7 Mark Newton (Bec CC) 21:17
8 Colin McDermott (Festival RC) 21:24
9 Jon Archdeacon (De Laune CC) 21:47
10 Edmund Bradbury (Epsom CC) 21:53
Juniors: Edmund Bradbury.
Women: Cathy Clifford (Kingston Wheelers) 24:54.
Team on std: Lewes Wanderers (Nick Dwyer +6:34, Peter Baker +5:57) +12:31.
Veterans on std: David Pattimore (VTTA Surrey/Sussex) (24:23) +8:39.

Comments

Back to top