UK time trial roundup: Hutchinson wins national 100 title

Julia Shaw wins women's category and breaks comp record

After his wins at 10, 25 and 50 miles, Michael Hutchinson continued his domination of the national time trial championships when he regained his 100-mile crown in Yorkshire on Sunday.

The In-Gear Quickvit RT rider covered a course on the A168 and A19 between Dishforth and Osmotherley in the second fastest time recorded in the championship, 3hr 27min 26sec, to leave defending champion and British record holder Kevin Dawson  (Sportscover) trailing by just one second short of six minutes.

Hutchinson, who had himself won the ‘100’ championship in 2000, 2004 and 2005,  started five minutes in front of last-man-off Dawson out of a field of 130 riders and left his rival with too much to do as he pulled steadily clear, doubling his lead between 50 and 75 miles.

Dawson, the winner seven times in the past, was left to salvage second place by just over four minutes from Yorkshire’s own rising star Philip Graves, the 20-year-old triathlete who is leading the national Rudy Project Series of circuit time trials and was fresh from his win in the Yorkshire 10-mile championship on Saturday.

The Clifton CC rider clocked 3:37:41 to claim his place on the podium ahead last year’s bronze medalist and another of the expected contenders, Andy Bason (Wrekinsport CC). Last year’s runner-up Richard Prebble (Candi TV) fared even worse, finishing down in ninth place.

Joel Wainman, in sixth individual place with 3:43:38, led Yorkshire-based Team Swift with the backing of Brian Walker (3:56:00) and Simon Beldon (3:56:54) as they regained the team title they won in 2007.

In the women’s event, Julia Shaw (UTAG Yamaha) matched Hutchinson’s clean sweep of the women’s titles decided so far this season and had the added bonus of smashing the British competition record when she won the women’s event in 3:52:12.

This was an improvement of 52 seconds on Jenny Derham’s 13-year-old record and gave her Shaw the title by a near 12-minute margin over defending champion Ruth Eyles (Beacon RCC).

Lynne Taylor (Walsall RCC) was a further seven minutes off the pace in third.

Julia Shaw with BBC North sports presenter Tanya Arnold

Nicolson wins Scottish national 50

Michael Nicolson (Dooleys CRT) was named Scottish National 50-Mile Champion after taking victory by 46 seconds in the title race at Fairburn Activity Centre in Ross-shire on Saturday.

Nicolson beat Sandy Wallace Cycles’ rider Mark Atkinson to the title, while Atkinson’s team-mate Jonathan Copp was third, just 17 seconds slower.

Nicolson kept up a steady pace throughout the event, while at half distance Glasgow Couriers’ James Cusick was very much in the frame before fading in the second half of the event.

Paul Smith takes Southend Wheelers 50

Heavy rain the night before meant there were many punctures in the Southend Wheelers Norman Wells 50-mile event at Steeple in Essex on Sunday morning.

While winner Paul Smith (PCA Ciclos Uno) survived unscathed to win the event by more than five minutes in 1:54:07, many of the top riders succumbed to the grit and pot-holes on the road.

API team-mates Dave Nock, John Iszatt and Stuart Clark all packed after punctures, as did Old Portlians CC’s Ian Bashford and Team Milton Keynes’ Helen Boatman.

The determined few – who were targeting points for the SPOCO South East Series – headed back to HQ following punctures but headed back out in search of much-needed points.

The slippery conditions led to falls for two riders, including Chelmer CC’s Ann Shuttleworth, who continued despite road rash and was second fastest woman behind Essex Roads CC rider Gwen Cook.

Cook on form in Ross on Wye 25

Taking victory by almost two minutes, Alan Cook (Ross on Wye and District CC) win his club’s 25-mile event on the fast R25/7 course at Usk in Wales on Sunday.

Cook clocked 51:33 to win by 1:42 from Northover Vets Team rider John Wynn with Stourbridge Velo’s Roger Iddles third fastest, another 16 seconds slower.

The Ross on Wye event also suffered from more than the usual number of punctures, with about 10 per cent of the field falling victim to several sections of recently resurfaced road.

The event included a tandem category, which was won by Andrew Butcher and June Edwards, despite suffering a puncture.

Lovatt wins Cheshire Roads 50

In Cheshire, Planet X ace Mark Lovatt justified his seeding as pre-race favourite with victory in the Cheshire Roads Club 50-mile event on the popular Goostrey course.

His time of 1:52:27 was good enough for victory by 25 seconds from Preston CC’s Robin Brennan.

Results

National 100-Mile Championship (Topcliffe, Yorkshire):
1 Michael Hutchinson (In Gear-Quickvit RT) 3:27:26
2 Kevin Dawson (Sportscover) 3:33:25
3 Philip Graves (Clifton CC) 3:37:41
4 Andy Bason (Wrekinsport CC) 3:38:06
5 Keith Murray (Westbrook Cycles) 3:42:30
6 Julian Jenkinson (Utag Yamaha.com ) 3:43:08
7 Joel Wainman (Team Swift) 3:43:38
8 Dean Lubin (PCA Ciclos Uno) 3:45:36
9 James Hawkins (Cambridge University CC) 3:45:37
10 Richard Prebble (Candi TV-Marshalls Pasta RT) 3:45:59
Team: Team Swift (Joel Wainman, Brian Walker, Simon Beldon) 11:36:32
 
Women:
1 Julia Shaw (UTAG Yamaha) 3:52:12 (comp record)
2 Ruth Eyles (Beacon RCC) 4:04:01
3 Lynne Taylor (Walsall Roads CC) 4:11:12
4 Louise Collins (Total Fitness Nottingham) 4:18:52
5 Charlotte Wadsworth (Ribble Valley CRC) 4:24:33
6 Rachael Mellor (Holme Valley Wheelers) 4:29:35
 
Scottish National 50-Mile Championship (Fairburn, Ross-shire):
1 Michael Nicolson (Dooleys CRT) 1:51:16
2 Mark Atkinson (Sandy Wallace Cycles) 1:52:02
3 Jonathan Copp (Sandy Wallace Cycles) 1:52:19
4 Arthur Doyle (Dooleys CRT) 1:52:41
5 James Cusick (Glasgow Couriers) 1:52:42
6 Carlos Riise (Shetland Wheelers) 1:52:43
7 Ian Black (Sandy Wallace Cycles) 1:54:40
8 Phillip Brown (Velo Ecosse) 1:56:09
9 Andy Torrance (Dooleys CRT) 1:57:15
10 Bill Dallas (Ythan CC) 1:59:02
Women: Jessica Wilson-Young (Edinburgh RC) 2:04:47
Handicap: Hector Nicolson (Moray Firth CC) (33:15) 1:39:38
Veterans on std: Alasdair Washington (Caithness CC) (2:15:31) 0:38:19
 
Southend Wheelers (Steeple, Essex, 50 miles):
1 Paul Smith (PCA Ciclos Uno) 1:54:07
2 Colin Wilgress (Essex Roads CC) 1:59:35
3 Hugh Vivian (Finsbury Park CC) 2:02:37
4 Anthony Stapleton (Chelmer CC) 2:03:07
5 David Bryant (Southend Wheelers) 2:03:09
6 James Goward (Farnham RC) 2:03:10
7 Darren Fristick (VC Revolution) 2:03:46
8 Jason Chester (Essex Roads CC) 2:05:00
9 Steven Bass (Maldon & District CC) 2:05:15
10 Rob Young (Essex Roads CC) 2:07:29
Cat A: David Bryant
Cat B: Colin Lewin (Wildside Tri) 2:09:04
Cat C: James Goward
Women: Gwen Cook (Essex Roads CC) 2:19:39
 
Ross on Wye and District CC (Usk, Wales, 25 miles):
1 Alan Cook (Ross on Wye & District CC) 0:51:33
2 John Wynn (Northover Vets) 0:53:15
3 Roger Iddles (Stourbridge Velo) 0:53:31
4 Rhys Lloyd (Rapha Condor) 0:53:35
5 Stu Dodd (Leisure Lakes RT) 0:53:44
6 Colin Parry (VC St Raphael) 0:53:59
7 Darren Carpenter (Cwmcarn Paragon CC) 0:54:14
8 Earl Smith (Royal Dean Forest CC) 0:54:46
9 Simon Snowden (Chippenham Wheelers) 0:54:58
10 Derek Rogers (Diamond-HF.com) 0:55:02
Team: Ross on Wye and District CC (Alan Cook, Jeremy Roberts 59:14, Paul Fallon 57:14) 2:48:01
Veterans on std: Roger Iddles 0:25:59
Women: Susan Shook (Bush Healthcare) 0:59:08
Tandems: Andrew Butcher (Cwmcarn Paragon RC) & June Edwards (Pontypool CC) 1:13:47
 
Cheshire Roads Club (Goostrey, Cheshire, 50 miles):
1 Mark Lovatt (Planet X) 1:52:27
2 Robin Brennan (Preston CC) 1:52:52
3 Simon Bridge (Leigh Premier RC) 1:54:40
4 David Crawley (Fibrax Wrexham RC) 1:55:26
5 Ian Stott (Blackburn & District CRC) 1:56:54
6 Steve Hankey (Warrington RC) 1:57:25
7 Steve Hargreaves (Warrington RC) 1:58:26
8 Chris Edmondson (Blackburn & District CTC) 1:59:43
9 Trevor Horton (Warrington RC) 2:00:53
10 David Higham (Macclesfield Wheelers) 2:00:56
Veterans on std: Trevor Horton 0:42:57
Handicap: Simon Bridge 1:36:10

Related Articles

Comments

Back to top