Ballan wins Cyclassic

Italian ace holds off Friere, Ciolek

Italian Alessandro Ballan had to work hard to hold off a determined sprint from T-Mobile's Gerald Ciolek at Hamburg's Cyclassic on Sunday.

The 27-year-old Lampre-Fondital rider took the 12th Cyclassics title after winning the sprint to finish as the first man home on the 229.1km route around Hamburg in a time of 5hrs 21mins 05 seconds.

But after winning three stages on last week's Tour of Germany, 20-year-old Ciolek, the reigning world under-23 road champion, pushed him all the way and finished third, behind Spaniard Oscar Friere.

"It is always tough to judge when to attack and I guess I didn't quite time my attack properly this time," said the German.

"But I am very pleased with third, against such strong competition this is a giant result for me."

Results

1 Alessandro Ballan (Ita|Lampre-Fondital)5:21:05 
2 Oscar Freire Gomez (Spa|Rabobank)  
3 Gerald Ciolek (Ger|T-Mobile Team)  
4 Danilo Napolitano (Ita|Lampre-Fondital)  
5 Erik Zabel (Ger|Team Milram)  
6 Davide Rebellin (Ita|Gerolsteiner)  
7 Paolo Bettini (Ita|Quick Step - Innergetic)  
8 Greg Van Avermaet (Bel|Predictor-Lotto)  
9 Peter Wrolich (Aut|Gerolsteiner)  
10 Olaf Pollack (Ger|Team Wiesenhof - Felt)  
11 David Millar (GBr|Saunier Duval - Prodir)  
12 Manuele Mori (Ita|Saunier Duval - Prodir)  
13 William Bonnet (Fra|Credit Agricole)  
14 Martin Elmiger (Swi|AG2R Prevoyance)  
15 Matti Breschel (Den|Team CSC)  
16 Piet Rooijakkers (Ned|Skil-Shimano)  
17 Aitor Galdos Alonso (Spa|Euskaltel - Euskadi)  
18 Alexandre Usov (Blr|AG2R Prevoyance)  
19 Filippo Pozzato (Ita|Liquigas)  
20 Saïd Haddou (Fra|Bouygues Telecom)  
21 Pablo Lastras Garcia (Spa|Caisse d'Epargne)  
22 Marcus Burghardt (Ger|T-Mobile Team)  
23 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa|Caisse d'Epargne)0:00:05 
24 Giovanni Visconti (Ita|Quick Step - Innergetic)  
25 Fumiyuki Beppu (Jpn|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
26 Fabian Wegmann (Ger|Gerolsteiner)  
27 Jon Bru Pascal (Spa|Euskaltel - Euskadi)  
28 Jens Voigt (Ger|Team CSC)  
29 Ruben Perez Moreno (Spa|Euskaltel - Euskadi)  
30 Mathew Hayman (Aus|Rabobank)  
31 Sébastien Minard (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)  
32 Marcel Sieberg (Ger|Team Milram)0:00:10 
33 Matteo Tosatto (Ita|Quick Step - Innergetic)  
34 Rinaldo Nocentini (Ita|AG2R Prevoyance)0:00:12 
35 Stijn Devolder (Bel|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
36 Lloyd Mondory (Fra|AG2R Prevoyance)  
37 Anders Lund (Den|Team CSC)  
38 Xavier Florencio Cabre (Spa|Bouygues Telecom)  
39 Jonas Ljungblad (Swe|Unibet.Com)  
40 Adam Hansen (Aus|T-Mobile Team)  
41 Leif Hoste (Bel|Predictor-Lotto)  
42 Jussi Veikkanen (Fin|Francaise Des Jeux)  
43 Björn Leukemans (Bel|Predictor-Lotto)0:00:19 
44 Angel Gomez Gomez (Spa|Saunier Duval - Prodir)0:00:24 
45 Andrea Tonti (Ita|Quick Step - Innergetic)0:00:26 
46 Riccardo Ricco (Ita|Saunier Duval - Prodir)  
47 Pieter Mertens (Bel|Predictor-Lotto)  
48 Rubens Bertogliati (Swi|Saunier Duval - Prodir)  
49 Steffen Wesemann (Swi|Team Wiesenhof - Felt)  
50 Juan Anto Flecha Giannoni (Spa|Rabobank)  
51 Lorenzo Bernucci (Ita|T-Mobile Team)  
52 Gorazd Stangelj (Slo|Lampre-Fondital)  
53 Leonardo Bertagnolli (Ita|Liquigas)  
54 Vladimir Gusev (Rus|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
55 Daniele Bennati (Ita|Lampre-Fondital)0:00:35 
56 Sébastien Rosseler (Bel|Quick Step - Innergetic)0:00:39 
57 Leon Van Bon (Ned|Rabobank)0:00:42 
58 Simon Gerrans (Aus|AG2R Prevoyance)0:00:55 
59 Luciano Pagliarini (Bra|Saunier Duval - Prodir)0:01:16 
60 Daniel Musiol (Ger|Team Wiesenhof - Felt)  
61 Christian Knees (Ger|Team Milram)  
62 Erki Pütsep (Est|Bouygues Telecom)  
63 Koldo Fernandez De Larrea (Spa|Euskaltel - Euskadi)0:01:19 
64 Maarten Tjallingii (Ned|Skil-Shimano)  
65 Matthew Wilson (Aus|Unibet.Com)  
66 Martinez Dio Galparsoro (Spa|Euskaltel - Euskadi)  
67 Sébastien Hinault (Fra|Credit Agricole)  
68 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa|Euskaltel - Euskadi)  
69 David Deroo (Fra|Skil-Shimano)  
70 Marco Pinotti (Ita|T-Mobile Team)  
71 Raivis Belohvosciks (Lat|Saunier Duval - Prodir)  
72 Frédéric Guesdon (Fra|Francaise Des Jeux)  
73 Tyler Farrar (USA|Cofidis, Le Credit Par Telephone)  
74 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa|Caisse d'Epargne)  
75 Leonardo Duque (Col|Cofidis, Le Credit Par Telephone)0:01:36 
76 Alan Perez Lezaun (Spa|Euskaltel - Euskadi)0:01:42 
77 William Walker (Aus|Rabobank)0:01:48 
78 Baden Cooke (Aus|Unibet.Com)  
79 Thomas Dekker (Ned|Rabobank)  
80 Philippe Gilbert (Bel|Francaise Des Jeux)0:02:22 
81 Murilo Antonio Fischer (Bra|Liquigas)0:02:25 
82 Thor Hushovd (Nor|Credit Agricole)0:02:32 
83 Claudio Corioni (Ita|Lampre-Fondital)0:03:13 
84 Mark Renshaw (Aus|Credit Agricole)0:03:55 
85 Luke Roberts (Aus|Team CSC)0:04:00 
86 Matthew Harley Goss (Aus|Team CSC)  
87 Alexei Markov (Rus|Caisse d'Epargne)  
88 Floris Goesinnen (Ned|Skil-Shimano)  
89 Dario David Cioni (Ita|Predictor-Lotto)  
90 Michael Albasini (Swi|Liquigas)  
91 Frederik Willems (Bel|Liquigas)  
92 Michael Blaudzun (Den|Team CSC)  
93 Trent Lowe (Aus|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
94 Nicolas Rousseau (Fra|AG2R Prevoyance)  
95 Rony Martias (Fra|Bouygues Telecom)  
96 Sebastian Siedler (Ger|Team Milram)  
97 Markus Eichler (Ger|Unibet.Com)  
98 Robert Retschke (Ger|Team Wiesenhof - Felt)  
99 Stéphane Auge (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)  
100 Wouter Weylandt (Bel|Quick Step - Innergetic)  
101 Lars Ytting Bak (Den|Team CSC)  
102 Artur Gajek (Ger|Team Wiesenhof - Felt)  
103 Johannes Fröhlinger (Ger|Gerolsteiner)  
104 David Kopp (Ger|Gerolsteiner)  
105 Preben Van Hecke (Bel|Predictor-Lotto)0:05:16 
106 Marco Zanotti (Ita|Unibet.Com)  
107 Gorik Gardeyn (Bel|Unibet.Com)  
108 Laurent Mangel (Fra|AG2R Prevoyance)  
109 Gerben Löwik (Ned|Rabobank)  
110 Michiel Elijzen (Ned|Cofidis, Le Credit Par Telephone)  
111 Marzio Bruseghin (Ita|Lampre-Fondital)  
112 Manuel Quinziato (Ita|Liquigas)  
113 Kenny Robert Van Hummel (Ned|Skil-Shimano)  
114 Frank Hoj (Den|Cofidis, Le Credit Par Telephone)  
115 Tom Boonen (Bel|Quick Step - Innergetic)  
116 Aart Vierhouten (Ned|Skil-Shimano)  
117 Pedro Horrillo Munoz (Spa|Rabobank)0:11:20 
118 Imanol Erviti (Spa|Caisse d'Epargne)  
119 Yuriy Krivtsov (Ukr|AG2R Prevoyance)  
120 Julian Dean (NZl|Credit Agricole)  
121 Volker Ordowski (Ger|Gerolsteiner)  
122 Stephan Schreck (Ger|T-Mobile Team)  
123 Robert Wagner (Ger|Team Wiesenhof - Felt)  
124 Björn Schröder (Ger|Team Milram)  
125 Morris Possoni (Ita|Lampre-Fondital)  
126 Volodymyr Bileka (Ukr|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
127 Yohann Gene (Fra|Bouygues Telecom)  
128 Mathieu Claude (Fra|Bouygues Telecom)  
129 Aurélien Clerc (Swi|Bouygues Telecom)  
130 Bernhardt Eisel (Aut|T-Mobile Team)  
131 Marco Marzano (Ita|Lampre-Fondital)  
132 Matheus Pronk (Ned|Unibet.Com)0:14:27 
133 Mauro Da Dalto (Ita|Liquigas)0:14:54 
DNF Enrico Poitschke (Ger|Team Milram)  
DNF Martin Müller (Ger|Team Milram)  
DNF Fabio Sacchi (Ita|Team Milram)  
DNF Danilo Di Luca (Ita|Liquigas)  
DNF Bram Tankink (Ned|Quick Step - Innergetic)  
DNF Guido Trentin (Ita|Saunier Duval - Prodir)  
DNF Heinrich Haussler (Ger|Gerolsteiner)  
DNF Tim Klinger (Ger|Gerolsteiner)  
DNF Laszlo Bodrogi (Hun|Credit Agricole)  
DNF Angelo Furlan (Ita|Credit Agricole)  
DNF Yannick Talabardon (Fra|Credit Agricole)  
DNF Juan José Haedo (Arg|Team CSC)  
DNF Thomas Ziegler (Ger|T-Mobile Team)  
DNF Marcotegui Gor Verdugo (Spa|Euskaltel - Euskadi)  
DNF Steven Cummings (GBr|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
DNF Allan Davis (Aus|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
DNF Jason Mccartney (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team)  
DNF Dimitri Champion (Fra|Bouygues Telecom)  
DNF Nick Nuyens (Bel|Cofidis, Le Credit Par Telephone)  
DNF Staf Scheirlinckx (Bel|Cofidis, Le Credit Par Telephone)  
DNF Vladimir Efimkin (Rus|Caisse d'Epargne)  
DNF Juan Horrach Rippoll (Spa|Caisse d'Epargne)  
DNF David Lopez Garcia (Spa|Caisse d'Epargne)  
DNF Carlos Da Cruz (Fra|Francaise Des Jeux)  
DNF Ian Mcleod (RSA|Francaise Des Jeux)  
DNF Cyrille Monnerais (Fra|Francaise Des Jeux)  
DNF Jérémy Roy (Fra|Francaise Des Jeux)  
DNF Robbie Mcewen (Aus|Predictor-Lotto)  
DNF Stefano Zanini (Ita|Predictor-Lotto)  
DNF Sergey Kolesnikov (Rus|Unibet.Com)  
DNF Martin Velits (Svk|Team Wiesenhof - Felt)  
DNF Felix Odebrecht (Ger|Team Wiesenhof - Felt)  
DNF Masahiro Shinagawa (Jpn|Skil-Shimano)  
DNF Yoshimasa Hirose (Jpn|Skil-Shimano)  
Back to top