Beaumont wins UK National 4X Series opener

Season curtain raiser attracts record entries

The first stage of the UK National Points Series took place at Chicksands on the weekend, with a record entry of riders and two hundred qualifying runs before the quarter finals started.

The trail designers at ChicksandsBikePark got the track into great condition for the race, with a new extension to the track plus a 180 degree flat turn, which made for some exciting last corner moves and saw a few riders cop a mouthful of sand.

In the Elite race, professional rider Scott Beaumont (RockyMountain) took the honours, ahead of Martin Ogden  (Ram Bikes), and Duncan Ferris (DMR). Podium finishers won prizes from Hayes, Halo Wheels, Spank, ODI Grips, FSO Sun glasses, DX Pedals, bars and stems from Madison and custom-made Hope Trophies for the top three.The next round and the British 4X Championships are on Saturday and Sunday  May 17 and 18 in Bridgnorth Shropshire. 

Results Top 4:

Elite (19 Riders)
PLATE NAME PLACE
1 Scott BEAUMONT [Rocky Mountain] 1st
138 Martin OGDEN [Ram Bikes] 2nd
8 Duncan FERRIS [DMR Bikes] 3rd
414 Lewis LACEY [Charge bikes] 4th
Junior 17-18 (11 Riders)
PLATE NAME PLACE
58 Bernard KERR 1st
54 Scott ROBERTS [Flow Bikes] 2nd
21 Dale RUSSELL [MAW Racing] 3rd
32 Daniel WHITTINGHAM 4th
Senior 19-29 (31 Riders)
PLATE NAME PLACE
25 James GOODWIN [RELENTLESS DIALLED BIKES] 1st
49 James WILSON [Ram Bikes] 2nd
52 Mick RIDGWAY [Dialled Bikes] 3rd
53 Tom GETHIN [Flow Bikes] 4th
Master 30+ (20 Riders)
PLATE NAME PLACE
205 Steve WILLIAMS [hardcore hobbies crew] 1st
216 Aidan BISHOP [Rapidracers] 2nd
236 Stefan GLEED [Rapidracers] 3rd
175 Steve JONES 4th
Veteran (6 Riders)
PLATE NAME PLACE
208 Keith WILLSON 1st
219 Sean HANSON 2nd
233 Gary GRAY [Team Graysmiths] 3rd
181 Tim WEBB [Red mist Racing] 4th
Girls (7 Riders)
PLATE NAME PLACE
270 Charlie PHILLIPS  1st
189 Suzanne LACEY [Flow Bikes] 2nd
199 Rebecca VAUGHAN  3rd
271 Sarah Jane HEWITT  4th
Youth 15-16 (17 Riders)
PLATE NAME PLACE
224 Tom KNIGHT [MTB-Bitz] 1st
244 Arran SHROSBREE 2nd
269 Ashley RAILTON 3rd
213 Alexander CRANE 4th
Juvenile 12-14 (7 Riders)
PLATE NAME PLACE
166 Alex METCALFE [MAW Racing] 1st
250 Matthew JONES [Team Identiti] 2nd
251 Jonathan JONES 3rd
268 Nathan SHIPP 4th
Novice 17+ (41 Riders)
PLATE NAME PLACE
170 James RENWICK 1st
273 Blake SAMPSON 2nd
153 Neal BLAKES 3rd
272 Raymond SAMSON 4th
Novice 12-16 (25 Riders)
PLATE NAME PLACE
248 Sam BURTON 1st
239 Jet STRIDE 2nd
234 Jacob GRAHAM 3rd
246
Ashley LANE [
Rutland Water Cycling
]
4th

Related Articles

Comments

Back to top