Dan Fleeman wins UK hill climb championship

Plus full UK time trial/cyclo-cross roundup

Cervelo Test Team professional Dan Fleeman proved an unlikely winner of the National Hill-Climb Championships in South Yorkshire on Sunday, beating defending champion Matt Clinton by almost 14 seconds to take the title in only his third ever hill-climb.

The 27-year-old clocked 3min 17.2sec for the 1,200-yard climb of Pea Royd Lane in Stocksbridge, near Sheffield, to take a convincing victory.

Fleeman, who was the only British finisher in the Tour de Lombardy in Italy last week, said: "I've wanted to do the national hill-climb championship for a few years now, but it's always been too long from the end of my road season. But this year it's only been a few days, so I was ready for it."

Meanwhile, defending champion Clinton was philosophical in defeat: "I felt alright beforehand. I had chosen my gear and had to go for it, but with hindsight I was over-geared. But whether it would've given me 14 seconds, I don't know."

Southport CC's Jim Henderson took third in his final hill-climb before retiring, his time of 3:39.4 being just half a second quicker than Michael Smith (Team Milton Keynes).

There was also a close finish to the women's race, with Maxgear Racing Team's Anna Fischer taking victory from pre-race favourite Lynn Hamel (Team NCA) by half a second.

Best junior was Laurie Brooking (Buxton CC), whose 4:00.8 gained him 19th overall. And top veteran was Peak Road Club's Chris Myhill from Derbyshire, whose time of 3:48.1 placed him 11th overall and more than ten seconds quicker than the next best veteran.

Buxton CC's Laurie Brooking was top youth rider, the 16-year-old leading the event for around 40 minutes until Cuming crossed the line, but Brooking still held on for 19th overall with 4:00.8.

Pinder wins British Universities hill climb championship

Fifth in the National Hill-Climb Championships on Sunday, Adam Pinder was crowned the British University and College Sports hill-climb Champion 24 hours earlier after a strong ride at Curbar Gap in Derbyshire.

Pinder, who rode for Lancaster University on Saturday but Blackburn and District CTC on Sunday, clocked 5:17 for the one-mile University race on Saturday, holding off the attentions of Andrew Nichols (Cambridge CC) and Luke Dunbar (UWE) who both clocked 5:44 and shared second spot.

Pinder also took the team prize in the National Championship alongside Blackburn team-mates Carl Helliwell and Chris Edmondson, who were 22nd and 36th respectively.

Instone caps season with Brighton Mitre 25 victory

Despite a blustery headwind on the A24, Ben Instone (Scientific Coaching) still managed to clock 53:04 and take victory in the Brighton Mitre CC 25-mile time trial at Steyning, West Sussex, on Sunday.

Instone was seven seconds quicker than his nearest rival, East Grinstead CC's Steve Dennis, in the late season time trial, which nevertheless attracted more than 100 entries.

And after puncturing in last year's event, father and son team Peter and Thomas Baker finally came good in the tandem event, winning with 57:51.

Cyclo-Cross

Sickmueller wins national trophy 3

Johannes Sickmueller (Stevens RT) was the winner in the third round of National Trophy cyclo-cross racing, this time at Chantry Park in Ipswich.

The German repeated his repeated his round two win after a long battle with first round winner Paul Oldham (Hope Factory Racing).

Sickmueller made the first attack of the day; only Oldham and Jody Crawford (Arctic Premier RT) could stay with him. After 27 minutes Oldham attacked, Sickmueller closed the gap, but Crawford did not. With two laps to go Sickmueller opened a gap on Oldham which at the flag had grown to 12 seconds.

Though Oldham still heads the overall table, he did not hide his disappointment, saying: "It's all about going over the line with your arms in the air."

David Nichols (Arctic Premier RT) is the new Under 23 overall leader, after winning the class and finishing 11th overall. Previous leader Robert Watson was lapped, having suffered three punctures.

The Chantry Park course, which featured a scaffolding bridge, was varied, had little mud and conspicuously allowed no moment of let-up.

Riding only her fourth cyclo-cross, Nikki Juniper (PCA Ciclos Uno) won the women's race despite crashing twice in the woods and changing bikes three times. With 250 yards to go Juniper attacked, and though Hannah Barnes (Candi TV) was closing, at the line Juniper still had two seconds in hand.

Joseph Fox (Solihull CC) won the Youth race by an eleven second margin after a battle with local star Hugo Robinson (Ipswich BC)

Jeremiah takes round 4 of Welsh league

Third in the last round, Cardiff JIF rider Ian Jeremiah took maximum points in the fourth round of the Welsh Cyclo-Cross League with victory in the latest race at the Pentwyn Leisure Centre in Cardiff.

With many of the top riders from across the country riding the National Trophy in Ipswich, riders like Jeremiah who have chosen not to tackle the national series benefited.

The Cardiff JIF rider crossed the line 49 seconds ahead of Dambusters' Phil Morris who had been eighth in the last round, while Mark James (MI Racing) moved up from tenth in round three to third in Sunday's event.

Hunt wins North West league

Veteran Roy Hunt (Colnago) was a convincing winner of the seventh round of the North West League, promoted by East Liverpool Wheelers at Otterspool Park on Saturday.

Hunt was 31 seconds faster than his team-mate and nearest rival Richard Kent, having led from the start. Initially on Hunt's wheel, Paul Bethell (Macclesfield Wheelers) dropped back to an eventual third spot.

Results

National Hill-Climb Championships (Pea Royd Lane, Stocksbridge, Sheffield, 1200 yards):
1 Dan Fleeman (Cervelo Test Team) 3:17.8
2 Matt Clinton (Mike Vaughan.co.uk) 3:31.6
3 Jim Henderson (Southport CC) 3:39.4
4 Michael Smith (Team Milton Keynes) 3:39.9
5 Adam Pinder (Blackburn & Dist CTC) 3:43.1
6 David Clarke (Pendragon Kalas RT) 3:43.4
7 David Griffiths (Paramount CRT) 3:44.0
8 Charles Taylor (South Pennine RC) 3:46.0
9 Robert Gough (Chippenham & District Wh) 3:47.4
10 Mike Cuming (Raleigh Avanti) 3:47.5
Women: Anna Fischer (Maxgear Racing Team) 4:55.2
Juniors: Laurie Brooking (Buxton CC) 4:00.8
Veterans: Chris Myhill (Peak RC) 3:48.1
BUCS Hill-Climb Championship (Curbar Gap, Derbyshire, one mile):
1 Adam Pinder (Lancaster Univ) 5:17
2 Andrew Nichols (Cambridge CC) 5:44
2 Luke Dunbar (UWE) 5:44
4 Robert Simpson (Durham Univ) 5:45
5 Hamish Bachelor (Durham Univ) 5:49
6 Luke Clarke (Loughborough Univ) 5:50
7 Harry King (Leeds Univ) 5:54
8 Simon James (Oxford Univ) 6:02
9 Tim Wallis (Southampton Univ) 6:05
10 Tom Bell (Leeds Univ) 6:08
Team: Durham Univ (Robert Simpson, Hamish Bachelor, Ewan Brown) 17:57
Women:
1 Lois Rossindale (Leeds Met Univ) 7:02
2 Louisa Edmonston (Leeds Met Univ) 7:42
3 Sarah Wigmore (Bristol Univ) 7:45
Women’s Team: Leeds Met Univ (Lois Rossindale, Louisa Edmonston) 14:44
Brighton Mitre CC Time Trial (Steyning, West Sussex, 25 miles):
1 Ben Instone (Scientific Coaching) 53:04
2 Steve Dennis (East Grinstead CC) 53:11
3 Dave Wheeler (Rye and Dist Wh) 56:14
4 David Shepherd (Liphook Cycles) 58:04
5 Niall Digby (Sigma Sport RT) 58:47
6 Stephen Emmerson (Epsom CC) 59:01
7 Adam Topham (High Wycombe CC) 59:29
8 Iain Brogden (Eastbourne Rovers CC) 59:38
9 Paul Thatcher (Brighton Mitre CC) 1:00:23
10 David Dalton (Fareham Wheelers) 1:00:25
Team: East Grinstead CC (Steve Dennis, Alan MacInnes, Richard Woodward) 3:01:27
Women: Deborah Percival (34 Nomads) 1:08:59
Juniors: Nicholas Smith (Brighton Excelsior CC) 59:42
Veterans on std:John Woodburn (VC Meudon) (1:02:15) +21:29
Tandems: Peter Baker & Thomas Baker (Lewis Wanderers CC) 57:51
Hub Gear: Mark Silver (Hounslow & Dist Wh) 1:03:22
Cyclo-Cross
National Trophy Cyclo-Cross Series (Round three, Chantry Park, Ipswich):
1 Johannes Sickmuller (Stevens RT, Germany) 57:19
2 Paul Oldham (Hope Factory Racing) 0:12
3 Bjorn Rondelez (Beachbikers) 1:08
4 Jody Crawforth (Arctic Premier RT)
5 Kris Lapere (Metz Team, Belgium) 1:50
6 Dave Collins (Hope Factory Racing) 1:56
7 Stuart Wearmouth (MTS Cyclesport) 2:30
8 Rob Jebb (Wheelbase) 2:40
9 Jamie Newall (VC Meudon) 3:01
10 Lewis Craven (Wheelbase) 3:09
Veterans: Chris Young (JD Cycles)
Women: Nicola Juniper (PCA Ciclos Uno)
Juniors: Luke Gray (Hargroves Cycles)
Welsh Cyclo-Cross League (Pentwyn Leisure Centre, Cardiff):
1 Ian Jeremiah (Cardiff JIF) 49:37
2 Phil Morris (Dambusters) 0:49
3 Mark James (MI Racing) 1:03
4 Ross Porter (Cwmcarn Paragon)
5 Mark Davies (Cardiff JIF)
6 Matthew Jones (Cwmcarn Paragon)
7 Rhys Powell (Abergavenny RC)
8 Adrian Peall (unattached)
9 David Walker (Cardiff JIF)
10 Sam Anstice (Newport Velo)
Veterans: Ian Jeremiah
Junior: Sam Anstice
Youth:
1 Geraint Manley (Cardiff JIF)
2 Joe Anstice (Newport Velo)
3 Scott Davies (Towy Riders)
Girls: Rebecca Hunt (Newport Velo)
Under-14 boys: Ben Dunster (Brecon Wheelers)
Under-14 girls: Ellie Coster (Newport Velo)
Under-12 boys: Ben Beckingsale (Abergavenny RC)
Under-12 girls: Jessica Roberts (Abergavenny RC)
Under-10 boys: Joe Beckingsale (Abergavenny RC)
Under-10 girls: Ella Doheny (Abergavenny RC)
North West Cyclo-Cross League (Round seven, Otterspool Park, Liverpool):
1 Roy Hunt (Colnago) 1:00:48
2 Richard Kent (Colnago) 0:31
3 Paul Bethell (Macclesfield Wheelers) 1:46
4 Matt Lawton (Macclesfield Wheelers)
5 Steffan Chandler (Horwich CC)
6 Martin Woffindin (SportCity Velo)
7 Giles Drake (MSC Bikes)
8 Lewis Burke (Macclesfield Wheelers)
10 Anthony Morris (Evans Cycles)
Veterans: Roy Hunt
Juniors: Martin Woffindin
Women: Carolyn Speirs (Horwich CC)
Under-23s: Luke Beswick (Buxton CC)
Youth:
1 Tom Armstrong (Ribble Valley Juniors)
2 Ashley Clitheroe (Red Rose Olympic)
3 Andrew Nixon (Red Rose Olympic)
Under-14s: Fabian Brennan (Cog Set)
Girls: Becky Preece (Red Rose Olympic)
Under-14 girls: Jessica Wilkinson (Birkenhead North End CC)
Under-12s: Matthew Walls (Eastlands Velo)
Under-12 girls: Helena Preece (Red Rose Olympic)

Related Articles

Comments

Back to top