Germany 9: Voigt retains title; 3rd stage for Ciolek

Another win for rising young superstar

Defending champion Jens Voigt sealed his second consecutive Tour of Germany win and German sprinter Gerald Ciolek picked up his third stage win as the 2007 race finished on Saturday.

The 35-year-old Voigt, who races for CSC, held the yellow jersey all week, but T-Mobile's Ciolek won his third sprint finish of the week to again hold off the challenge of Milram's Erik Zabel, who had pushed him close on Thursday.

Voigt had all but sealed victory after winning Friday's time trial in Fuerth and the German finished the 1,292.5 km route with a lead of 1:57min from American Levi Leipheimer with a winning time of 30hrs 57 mins and 21 seconds.

Third was Spaniard David Lopez Garcia, who finished 2:10min behind the winner.

"I enjoyed a pretty quiet day today, I was able to appreciate the stage, but the team really worked to control the stage," said Voigt.

"Each victory is wonderful, but it is great to win in Germany again," he said.

"It was more difficult this time than in 2006, I wasn't so strong and felt under pressure at times."

The 20-year-old sprinter Ciolek did his team proud as the world road under-23 champion picked his third win as he covered the final 143.1km stage into Hanover in a time of 3hr 16min 55 sec.

It was another photo finish for the German as he just proved strong enough to hold off Milram team captain Zabel and Australian Mark Renshaw.

Results

1 Gerald Ciolek (Ger|T-Mobile Team) 3:16:55  
2 Erik Zabel (Ger|Team Milram)    
3 Mark Renshaw (Aus|Credit Agricole)    
4 Juan José Haedo (Arg|Team CSC)    
5 Danilo Napolitano (Ita|Lampre-Fondital)    
6 Olaf Pollack (Ger|Team Wiesenhof Felt)    
7 Robert Förster (Ger|Gerolsteiner)    
8 Lloyd Mondory (Fra|Ag2r Prevoyance)    
9 René Weissinger (Ger|Team Volksbank)    
10 Carlos Da Cruz (Fra|Française des Jeux)    
11 Steffen Radochla (Ger|Team Wiesenhof Felt)    
12 Davide Vigano (Ita|Quick Step - Innergetic)    
13 Koldo Fernandez De Larrea (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
14 Werner Riebenbauer (Aut|Team Volksbank)    
15 Patrick Calcagni (Swi|Liquigas)    
16 Rony Martias (Fra|Bouygues Telecom)    
17 Magnus Backstedt (Swe|Liquigas)    
18 Kevin Hulsmans (Bel|Quick Step - Innergetic)    
19 Alexei Markov (Rus|Caisse d'Epargne)    
20 Aitor Galdos Alonso (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
21 Erki Pütsep (Est|Bouygues Telecom)    
22 Jochen Summer (Aut|Elk Haus - Simplon)    
23 Sebastian Langeveld (Ned|Rabobank)    
24 Peter Velits (Svk|Team Wiesenhof Felt)    
25 Alan Perez Lezaun (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
26 Sven Teutenberg (Ger|Team Volksbank)    
27 André Greipel (Ger|T-Mobile Team)    
28 Gustav Erik Larsson (Swe|Unibet.com)    
29 Ronny Scholz (Ger|Gerolsteiner)    
30 Giovanni Bernaudeau (Fra|Bouygues Telecom)    
31 Bernhard Kohl (Aut|Gerolsteiner)    
32 Leonardo Bertagnolli (Ita|Liquigas)    
33 Angelo Furlan (Ita|Credit Agricole)    
34 Levi Leipheimer (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
35 Raivis Belohvosciks (Lat|Saunier Duval - Prodir)    
36 Imanol Erviti (Spa|Caisse d'Epargne)    
37 George Hincapie (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
38 Davide Rebellin (Ita|Gerolsteiner)    
39 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
40 Dionisio Galparsoro Martinez (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
41 Yuriy Krivtsov (Ukr|Ag2r Prevoyance)    
42 Pieter Jacobs (Bel|Unibet.com)    
43 Fabio Sacchi (Ita|Team Milram)    
44 Roy Sentjens (Bel|Predictor-Lotto)    
45 Damien Monier (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
46 Amaël Moinard (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
47 Bingen Fernandez Bustinza (Spa|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
48 Angel Gomez Gomez (Spa|Saunier Duval - Prodir)    
49 Wolfgang Murer (Aut|Elk Haus - Simplon)    
50 Mariusz Witecki (Pol|Team Volksbank)    
51 Christoph Meschenmoser (Ger|Skil-Shimano)    
52 Frédéric Guesdon (Fra|Française des Jeux)    
53 Gil Suray (Bel|Unibet.com)    
54 Geert Verheyen (Bel|Quick Step - Innergetic)    
55 Stefan Denifl (Aut|Elk Haus - Simplon)    
56 Laurens Ten Dam (Ned|Unibet.com)    
57 Sebastian Lang (Ger|Gerolsteiner)    
58 Björn Schröder (Ger|Team Milram)    
59 Christophe Brandt (Bel|Predictor-Lotto)    
60 Maxime Monfort (Bel|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
61 Rubens Bertogliati (Swi|Saunier Duval - Prodir)    
62 Matthias Russ (Ger|Gerolsteiner)    
63 Pablo Lastras Garcia (Spa|Caisse d'Epargne)    
64 Florian Stalder (Swi|Team Volksbank)    
65 Theo Eltink (Ned|Rabobank)    
66 Joost Posthuma (Ned|Rabobank)    
67 Robert Gesink (Ned|Rabobank)    
68 Jens Voigt (Ger|Team CSC)    
69 Harald Morscher (Aut|Team Volksbank)    
70 Rene Mandri (Est|Ag2r Prevoyance)    
71 Thomas Danielson (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
72 Thomas Ziegler (Ger|T-Mobile Team)    
73 Giuseppe Guerini (Ita|T-Mobile Team)    
74 Thomas Lövkvist (Swe|Française des Jeux)    
75 Yannick Talabardon (Fra|Credit Agricole)    
76 Josep Jufre Pou (Spa|Predictor-Lotto)    
77 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col|Rabobank)    
78 David Lopez Garcia (Spa|Caisse d'Epargne)    
79 Pavel Padrnos (Cze|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
80 Christophe Laurent (Fra|Credit Agricole)    
81 Luis Leon Sanchez Gil (Spa|Caisse d'Epargne)    
82 Yukihiro Doi (Jpn|Skil-Shimano)    
83 Riccardo Ricco (Ita|Saunier Duval - Prodir)    
84 Hubert Dupont (Fra|Ag2r Prevoyance)    
85 Lorenzo Bernucci (Ita|T-Mobile Team)    
86 Bobby Julich (USA|Team CSC)    
87 Nicolas Hartmann (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
88 Stefan Rucker (Aut|Elk Haus - Simplon)    
89 Marzio Bruseghin (Ita|Lampre-Fondital)    
90 Gorazd Stangelj (Slo|Lampre-Fondital)    
91 Tom Stamsnijder (Ned|Gerolsteiner)    
92 Andrea Tonti (Ita|Quick Step - Innergetic)    
93 Grischa Niermann (Ger|Rabobank)    
94 Niki Terpstra (Ned|Team Milram)    
95 Chris Sörensen (Den|Team CSC)    
96 Jon Bru Pascal (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
97 Marco Pinotti (Ita|T-Mobile Team)    
98 Marc De Maar (Ned|Rabobank)    
99 Philipp Ludescher (Aut|Team Volksbank)    
100 Benoît Poilvet (Fra|Credit Agricole)    
101 Artabe Uribarri (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
102 Jurgen Van Goolen (Bel|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
103 Laszlo Bodrogi (Hun|Credit Agricole)    
104 Claudio Corioni (Ita|Lampre-Fondital)    
105 Jason Mccartney (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
106 Joan Horrach Ripoll (Spa|Caisse d'Epargne)    
107 Sebastian Siedler (Ger|Team Milram)    
108 Wim Van Huffel (Bel|Predictor-Lotto)    
109 Guido Trentin (Ita|Saunier Duval - Prodir)    
110 Linus Gerdemann (Ger|T-Mobile Team)    
111 Vladimir Efimkin (Rus|Caisse d'Epargne)    
112 Christian Pfannberger (Aut|Elk Haus - Simplon)    
113 Koos Moerenhout (Ned|Rabobank)    
114 Harald Totschnig (Aut|Elk Haus - Simplon)    
115 Maarten Wynants (Bel|Quick Step - Innergetic)    
116 Matthew Lloyd (Aus|Predictor-Lotto)    
117 Alexandr Kolobnev (Rus|Team CSC)    
118 Enrico Poitschke (Ger|Team Milram)    
119 Martin Müller (Ger|Team Milram)    
120 Ralf Grabsch (Ger|Team Milram)    
121 Bart Dockx (Bel|Predictor-Lotto)    
122 Harald Starzengruber (Aut|Elk Haus - Simplon)    
123 Morris Possoni (Ita|Lampre-Fondital)    
124 Addy Engels (Ned|Quick Step - Innergetic)    
125 Paul Martens (Ger|Skil-Shimano)    
126 Franco Pellizotti (Ita|Liquigas)    
127 Christophe Riblon (Fra|Ag2r Prevoyance)    
128 Albert Timmer (Ned|Skil-Shimano)    
129 Christian Leben (Ger|Team Wiesenhof Felt)    
130 Pierre Drancourt (Fra|Bouygues Telecom)    
131 Jérémy Roy (Fra|Française des Jeux)    
132 Sergey Kolesnikov (Rus|Unibet.com)    
133 José Luis Rubiera Vigil (Spa|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
134 Julien Belgy (Fra|Bouygues Telecom)    
135 Ian Mcleod (RSA|Française des Jeux)    
136 Anton Luengo Celaya (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
137 Volodymir Gustov (Ukr|Team CSC)    
138 Marco Marzano (Ita|Lampre-Fondital)    
139 Bradley Mcgee (Aus|Française des Jeux)    
140 Robert Wagner (Ger|Team Wiesenhof Felt)    
141 Pietro Caucchioli (Ita|Credit Agricole)    
142 Jurgen Van De Walle (Bel|Quick Step - Innergetic)    
143 Maarten Den Bakker (Ned|Skil-Shimano)    
144 Trent Lowe (Aus|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
145 Jussi Veikkanen (Fin|Française des Jeux)    
146 Andreas Klier (Ger|T-Mobile Team)    
147 Christophe Kern (Fra|Credit Agricole)    
148 Yann Huguet (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
149 Philip Deignan (Irl|Ag2r Prevoyance)    
150 Cyrille Monnerais (Fra|Française des Jeux)    
151 Markus Eichler (Ger|Unibet.com) 0:00:31  
152 André Schulze (Ger|Team Wiesenhof Felt) 0:00:36  
153 Matej Mugerli (Slo|Liquigas)    
154 Dimitri Champion (Fra|Bouygues Telecom)    
155 Markus Zberg (Swi|Gerolsteiner) 0:00:44  
     
Final general classification    
     
1 Jens Voigt (Ger|Team CSC) 30:57:21  
2 Levi Leipheimer (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:01:57  
3 David Lopez Garcia (Spa|Caisse d'Epargne) 0:02:10  
4 Leonardo Bertagnolli (Ita|Liquigas) 0:03:05  
5 Robert Gesink (Ned|Rabobank) 0:03:15  
6 Chris Sörensen (Den|Team CSC) 0:04:06  
7 Maxime Monfort (Bel|Cofidis, Le Credit Par Telephone) 0:05:22  
8 Laurens Ten Dam (Ned|Unibet.com) 0:05:26  
9 Gustav Erik Larsson (Swe|Unibet.com) 0:06:08  
10 Davide Rebellin (Ita|Gerolsteiner) 0:06:16  
11 Amaël Moinard (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone) 0:06:23  
12 Ronny Scholz (Ger|Gerolsteiner) 0:06:24  
13 Marzio Bruseghin (Ita|Lampre-Fondital) 0:06:35  
14 Linus Gerdemann (Ger|T-Mobile Team) 0:06:50  
15 Christian Pfannberger (Aut|Elk Haus - Simplon) 0:06:53  
16 Luis Leon Sanchez Gil (Spa|Caisse d'Epargne) 0:07:07  
17 Josep Jufre Pou (Spa|Predictor-Lotto) 0:07:20  
18 Andrea Tonti (Ita|Quick Step - Innergetic) 0:07:27  
19 Koos Moerenhout (Ned|Rabobank) 0:07:54  
20 Bobby Julich (USA|Team CSC) 0:07:55  
21 Pablo Lastras Garcia (Spa|Caisse d'Epargne) 0:08:07  
22 Thomas Lövkvist (Swe|Française des Jeux) 0:08:10  
23 Peter Velits (Svk|Team Wiesenhof Felt) 0:08:18  
24 George Hincapie (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:08:23  
25 Florian Stalder (Swi|Team Volksbank) 0:08:28  
26 Wim Van Huffel (Bel|Predictor-Lotto) 0:08:34  
27 Thomas Danielson (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:08:37  
28 Joost Posthuma (Ned|Rabobank) 0:08:39  
29 Alexandr Kolobnev (Rus|Team CSC) 0:09:05  
30 Bernhard Kohl (Aut|Gerolsteiner) 0:09:06  
31 Franco Pellizotti (Ita|Liquigas) 0:09:21  
32 Giuseppe Guerini (Ita|T-Mobile Team) 0:10:09  
33 Rene Mandri (Est|Ag2r Prevoyance) 0:10:12  
34 Matthias Russ (Ger|Gerolsteiner)    
35 Rubens Bertogliati (Swi|Saunier Duval - Prodir) 0:10:17  
36 Pierre Drancourt (Fra|Bouygues Telecom) 0:10:36  
37 Patrick Calcagni (Swi|Liquigas) 0:11:01  
38 Vladimir Efimkin (Rus|Caisse d'Epargne) 0:11:56  
39 Hubert Dupont (Fra|Ag2r Prevoyance) 0:12:06  
40 Harald Totschnig (Aut|Elk Haus - Simplon) 0:12:42  
41 Jason Mccartney (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:13:02  
42 Theo Eltink (Ned|Rabobank) 0:13:03  
43 Geert Verheyen (Bel|Quick Step - Innergetic) 0:13:06  
44 Paul Martens (Ger|Skil-Shimano) 0:13:37  
45 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col|Rabobank) 0:14:27  
46 Dionisio Galparsoro Martinez (Spa|Euskaltel - Euskadi) 0:14:28  
47 Jon Bru Pascal (Spa|Euskaltel - Euskadi) 0:14:47  
48 Matthew Lloyd (Aus|Predictor-Lotto) 0:15:27  
49 Gorazd Stangelj (Slo|Lampre-Fondital) 0:15:40  
50 Grischa Niermann (Ger|Rabobank) 0:15:51  
51 Lorenzo Bernucci (Ita|T-Mobile Team) 0:16:17  
52 Addy Engels (Ned|Quick Step - Innergetic) 0:16:20  
53 Joan Horrach Ripoll (Spa|Caisse d'Epargne) 0:17:01  
54 Jurgen Van Goolen (Bel|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:17:22  
55 Sergey Kolesnikov (Rus|Unibet.com) 0:17:32  
56 Yannick Talabardon (Fra|Credit Agricole) 0:17:36  
57 Pietro Caucchioli (Ita|Credit Agricole) 0:17:52  
58 Imanol Erviti (Spa|Caisse d'Epargne) 0:18:00  
59 Fabio Sacchi (Ita|Team Milram) 0:18:39  
60 Roy Sentjens (Bel|Predictor-Lotto) 0:18:45  
61 Yuriy Krivtsov (Ukr|Ag2r Prevoyance) 0:18:55  
62 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa|Euskaltel - Euskadi) 0:19:07  
63 Philip Deignan (Irl|Ag2r Prevoyance) 0:19:41  
64 Nicolas Hartmann (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone) 0:19:52  
65 Maarten Den Bakker (Ned|Skil-Shimano) 0:20:14  
66 Marc De Maar (Ned|Rabobank) 0:20:34  
67 Erik Zabel (Ger|Team Milram)    
68 Gil Suray (Bel|Unibet.com) 0:21:01  
69 Bradley Mcgee (Aus|Française des Jeux) 0:21:16  
70 Jurgen Van De Walle (Bel|Quick Step - Innergetic) 0:21:52  
71 Albert Timmer (Ned|Skil-Shimano) 0:22:17  
72 Bingen Fernandez Bustinza (Spa|Cofidis, Le Credit Par Telephone) 0:22:30  
73 Harald Morscher (Aut|Team Volksbank) 0:22:46  
74 René Weissinger (Ger|Team Volksbank) 0:22:52  
75 Riccardo Ricco (Ita|Saunier Duval - Prodir) 0:23:51  
76 Christophe Brandt (Bel|Predictor-Lotto) 0:24:03  
77 Yann Huguet (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone) 0:24:58  
78 Stefan Rucker (Aut|Elk Haus - Simplon) 0:25:12  
79 Jussi Veikkanen (Fin|Française des Jeux) 0:25:26  
80 Marco Marzano (Ita|Lampre-Fondital) 0:25:33  
81 Laszlo Bodrogi (Hun|Credit Agricole) 0:26:38  
82 Christophe Laurent (Fra|Credit Agricole) 0:27:24  
83 Yukihiro Doi (Jpn|Skil-Shimano) 0:27:33  
84 Pavel Padrnos (Cze|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:29:32  
85 Giovanni Bernaudeau (Fra|Bouygues Telecom) 0:29:38  
86 Anton Luengo Celaya (Spa|Euskaltel - Euskadi) 0:30:06  
87 Marco Pinotti (Ita|T-Mobile Team) 0:30:47  
88 Volodymir Gustov (Ukr|Team CSC) 0:31:01  
89 Damien Monier (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone) 0:31:24  
90 Kevin Hulsmans (Bel|Quick Step - Innergetic) 0:32:34  
91 Maarten Wynants (Bel|Quick Step - Innergetic) 0:33:01  
92 Morris Possoni (Ita|Lampre-Fondital) 0:33:03  
93 Raivis Belohvosciks (Lat|Saunier Duval - Prodir) 0:33:04  
94 Stefan Denifl (Aut|Elk Haus - Simplon) 0:33:23  
95 Sebastian Lang (Ger|Gerolsteiner) 0:33:34  
96 Mariusz Witecki (Pol|Team Volksbank) 0:34:00  
97 Angel Gomez Gomez (Spa|Saunier Duval - Prodir) 0:34:12  
98 Jérémy Roy (Fra|Française des Jeux) 0:34:57  
99 Tom Stamsnijder (Ned|Gerolsteiner) 0:35:23  
100 Thomas Ziegler (Ger|T-Mobile Team) 0:35:28  
101 Christophe Kern (Fra|Credit Agricole)    
102 Gerald Ciolek (Ger|T-Mobile Team) 0:35:49  
103 Christoph Meschenmoser (Ger|Skil-Shimano) 0:36:06  
104 Trent Lowe (Aus|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:36:53  
105 Niki Terpstra (Ned|Team Milram) 0:37:24  
106 Alan Perez Lezaun (Spa|Euskaltel - Euskadi)    
107 Dimitri Champion (Fra|Bouygues Telecom) 0:38:51  
108 José Luis Rubiera Vigil (Spa|Discovery Channel Pro Cycling Team) 0:39:17  
109 Markus Zberg (Swi|Gerolsteiner) 0:39:24  
110 Ralf Grabsch (Ger|Team Milram) 0:39:27  
111 Ian Mcleod (RSA|Française des Jeux) 0:40:02  
112 Pieter Jacobs (Bel|Unibet.com) 0:40:39  
113 Guido Trentin (Ita|Saunier Duval - Prodir) 0:40:42  
114 Benoît Poilvet (Fra|Credit Agricole) 0:41:24  
115 Martin Müller (Ger|Team Milram) 0:41:40  
116 Frédéric Guesdon (Fra|Française des Jeux) 0:42:31  
117 Claudio Corioni (Ita|Lampre-Fondital) 0:42:57  
118 Christophe Riblon (Fra|Ag2r Prevoyance) 0:43:01  
119 Björn Schröder (Ger|Team Milram) 0:43:30  
120 Carlos Da Cruz (Fra|Française des Jeux) 0:43:44  
121 Cyrille Monnerais (Fra|Française des Jeux) 0:44:04  
122 Bart Dockx (Bel|Predictor-Lotto) 0:44:13  
123 Artabe Uribarri (Spa|Euskaltel - Euskadi) 0:44:17  
124 Koldo Fernandez De Larrea (Spa|Euskaltel - Euskadi) 0:44:25  
125 Christian Leben (Ger|Team Wiesenhof Felt) 0:44:26  
126 Sebastian Langeveld (Ned|Rabobank) 0:45:30  
127 Philipp Ludescher (Aut|Team Volksbank) 0:45:43  
128 André Greipel (Ger|T-Mobile Team) 0:46:10  
129 Matej Mugerli (Slo|Liquigas) 0:47:21  
130 Robert Förster (Ger|Gerolsteiner) 0:48:54  
131 Harald Starzengruber (Aut|Elk Haus - Simplon) 0:49:11  
132 Lloyd Mondory (Fra|Ag2r Prevoyance)    
133 Davide Vigano (Ita|Quick Step - Innergetic) 0:49:52  
134 Sebastian Siedler (Ger|Team Milram) 0:49:57  
135 Mark Renshaw (Aus|Credit Agricole) 0:50:32  
136 Olaf Pollack (Ger|Team Wiesenhof Felt) 0:51:33  
137 Jochen Summer (Aut|Elk Haus - Simplon) 0:53:59  
138 Wolfgang Murer (Aut|Elk Haus - Simplon) 0:54:36  
139 Werner Riebenbauer (Aut|Team Volksbank) 0:55:31  
140 Andreas Klier (Ger|T-Mobile Team) 0:56:08  
141 Julien Belgy (Fra|Bouygues Telecom) 0:56:16  
142 Erki Pütsep (Est|Bouygues Telecom) 0:56:34  
143 Markus Eichler (Ger|Unibet.com) 0:57:58  
144 Aitor Galdos Alonso (Spa|Euskaltel - Euskadi) 0:58:46  
145 Magnus Backstedt (Swe|Liquigas) 0:59:28  
146 Angelo Furlan (Ita|Credit Agricole) 0:59:51  
147 Enrico Poitschke (Ger|Team Milram) 1:00:09  
148 Sven Teutenberg (Ger|Team Volksbank) 1:00:18  
149 Robert Wagner (Ger|Team Wiesenhof Felt) 1:00:20  
150 Rony Martias (Fra|Bouygues Telecom) 1:00:50  
151 Juan José Haedo (Arg|Team CSC) 1:02:55  
152 Alexei Markov (Rus|Caisse d'Epargne) 1:03:02  
153 Steffen Radochla (Ger|Team Wiesenhof Felt) 1:04:12  
154 André Schulze (Ger|Team Wiesenhof Felt) 1:10:51  
155 Danilo Napolitano (Ita|Lampre-Fondital) 1:12:03  
148 Sven Teutenberg (Ger|Team Volksbank) 1:00:18  
149 Robert Wagner (Ger|Team Wiesenhof Felt) 1:00:20  
150 Rony Martias (Fra|Bouygues Telecom) 1:00:50  
151 Juan José Haedo (Arg|Team CSC) 1:02:55  
152 Alexei Markov (Rus|Caisse d'Epargne) 1:03:02  
153 Steffen Radochla (Ger|Team Wiesenhof Felt) 1:04:12  
154 André Schulze (Ger|Team Wiesenhof Felt) 1:10:51  
155 Danilo Napolitano (Ita|Lampre-Fondital) 1:12:03  

Comments

Back to top