Liu & Kessiakoff's first cross-country world cup wins

Titles to Absalon & Kalentieva

Fredrik Kessiakoff (Cannondale-Vredestein) and Lui Ying (China) took their first world cup wins in Saturday's cross-country races at the final round of the series in Mirabor, Slovenia.

Recently crowned world champions Irina Kalentieva (Topeak-Ergon) and Julien Absalon (Orbea) took the overall titles as expected.

The men's race was a three-horse affair with Kessiakof, Christoph Sauser (Specialized), and Jose Hermida (Multivan-Merida) taking control early on. By the second lap, they were the only serious contenders. Kessiakof attacked and stayed away, finishing with a big grin as he realised he had decisively gapped Sauser.

"Finally! I've been waiting for this one for a long time," said Kessiakof. "I just decided to give it everything; why hold back? It is the last important race of the season, so it was do or die for me."

Sauser said he'd expected Kessiakof to blow up, and the women's race saw a similar confounding of expectations. China's Ying Lui attacked hard, as her team-mate Jingjing Wang had done in last week's world championships. But Lui had retained the form that gained her the under-23 world championship at Fort William and she stayed away, crossing the line three-quarters of a minute ahead of Marie-Helene Premont (Rocky Mountain Haywood) with Kalentieva third.

Lui's serious demeanor cracked slightly with her smiling victory, but was back for the post-race interviews. "The crash at the start made it hard for me, because there were too many riders to be able to pass quickly," she said. "Maybe I could have been better without the crash."

Results

Men    
     
1 Fredrik Kessiakoff (Swe|Cannondale-Vredestein) 1:53:44  
2 Christoph Sauser (Swi|Specialized) 0:01:25  
3 Manuel Fumic (Ger|Fumic.Brothers.International) 0:01:41  
4 José Antonio Hermida Ramos (Spa|Multivan Merida Biking Team) 0:02:01  
5 Roel Paulissen (Bel|Cannondale-Vredestein) 0:02:48  
6 Jean-Christophe Peraud (Fra|Orbea) 0:03:22  
7 Lado Fumic (Ger|Fumic.Brothers.International) 0:03:37  
8 Jakob Fuglsang (Den|Cannondale-Vredestein) 0:03:52  
9 Kashi Leuchs (NZl|Cannondale-Vredestein) 0:04:38  
10 Filip Meirhaeghe (Bel|Versluys-Landbouwkrediet) 0:04:45  
11 Moritz Milatz (Ger|Multivan Merida Biking Team)    
12 Adam Craig (USA|Giant Mountain Bike Team) 0:04:54  
13 Carlos Coloma Nicolas (Spa|Spiuk-Tau Ceramica) 0:05:17  
14 Cédric Ravanel (Fra|Team Lapierre International) 0:05:26  
15 Christoph Soukup (Aut) 0:05:57  
16 Wolfram Kurschat (Ger) 0:06:08  
17 Inaki Lejarreta Errasti (Spa|Orbea) 0:06:33  
18 Julien Absalon (Fra|Orbea) 0:06:34  
19 Ralph Naef (Swi|Multivan Merida Biking Team) 0:07:04  
20 Milan Spesny (Cze|Merida Biking Team) 0:07:24  
21 Jeremy Horgan-Kobelski (USA|Subaru-Gary Fisher) 0:07:27  
22 Jürg Graf (Swi) 0:07:34  
23 Peter Riis Andersen (Den|Team Alb-Gold Mountainbike) 0:07:37  
24 Jeremiah Bishop (USA|Trek-VW) 0:07:55  
25 Hannes Metzler (Aut) 0:08:14  
26 Martin Gujan (Swi) 0:08:24  
27 Marti Gispert Labarta (Spa|Spiuk-Tau Ceramica) 0:08:30  
28 Oliver Beckingsale (GBr) 0:08:39  
29 Ivan Alvarez Gutierrez (Spa|ASD KTM International Team) 0:08:53  
30 Karl Platt (Ger|Team Bulls) 0:09:17  
31 Dariusz Batek (Pol|Halls Professional Mtb Team) 0:09:42  
32 Rudi Van Houts (Ned|Dolphin Bike Team) 0:09:54  
33 Alban Lakata (Aut|Trek-VW) 0:09:59  
34 Stefan Sahm (Ger|Team Bulls) 0:10:00  
35 Liam Killeen (GBr|Specialized) 0:10:02  
36 Seamus Mcgrath (Can|Rocky Mountain Haywood) 0:10:14  
37 Gion Manetsch (Swi) 0:10:48  
38 Thomas Frischknecht (Swi|Swisspower MTB Team) 0:10:53  
39 Lukas Flückiger (Swi) 0:10:54  
40 Jochen Kass (Ger|Team Alb-Gold Mountainbike)    
41 Marek Galinski (Pol) 0:10:58  
42 Ruben Ruzafa Cueto (Spa|Orbea) 0:11:12  
43 Jiri Friedl (Cze|Merida Biking Team) 0:11:33  
44 Todd Wells (USA) 0:11:38  
45 Geoff Kabush (Can) 0:12:03  
46 Daniel Mcconnell (Aus) 0:12:29  
47 Bart Brentjens (Ned|Dolphin Bike Team) 0:12:39  
48 Robert Gehbauer (Aut|Multivan Merida Biking Team)    
49 Pierre Geoffroy Plantet (Fra|Team Lapierre International) 0:12:40  
50 Silvio Bundi (Swi) 0:12:42  
51 Bjorn Brems (Bel|Dolphin Bike Team) 0:12:43  
52 Andreas Kugler (Swi|Fischer-BMC) 0:12:48  
53 Sergy Kysenko (Ukr) 0:13:18  
54 Christof Bischof (Swi|Bikin'cyprus Int'l Mtb Team) 0:13:56  
55 Mathieu Toulouse (Can) 0:14:19  
56 Klaus Nielsen (Den|Team Alb-Gold Mountainbike) 0:14:46  
57 Balz Weber (Swi|Bikepark.Ch Tui) 0:14:51  
58 Vaclav Hlavac (Cze) 0:14:57  
59 Giuseppe Lamastra (Ita) 0:15:02  
60 Yader Zoli (Ita|ASD KTM International Team)    
61 Robin Seymour (Irl|Dolphin Bike Team) 0:15:12  
62 Michael Broderick (USA) 0:15:30  
63 Tim Wijnants (Bel|ASD KTM International Team) 0:15:57  
64 Magnus Darvell (Swe|Team Alb-Gold Mountainbike) 0:16:10  
65 Ruud Rentmeester (Ned) 0:16:19  
66 Niall Davis (Irl) 0:16:27  
67 Andrea Tiberi (Ita) 0:16:50  
68 Tim Bohme (Ger) 0:17:11  
69 Filip Eberl (Cze) 0:17:13  
70 Stéphane Tempier (Fra|Gewiss Bianchi) 0:17:30  
71 Matous Ulman (Cze) 0:17:41  
72 Lachlan Norris (Aus) 0:18:54  
73 Andras Parti (Hun) 0:19:15  
74 Kris Sneddon (Can|Kona Les Gets)    
75 Sid Taberlay (Aus|Dolphin Bike Team)    
76 Max Oste Macdonald (Swe)    
77 Roland Plank (Aut)    
78 Max Plaxton (Can|Rocky Mountain Haywood)    
79 Lee Williams (GBr)    
80 Olaf Rochow (Ger)    
81 Oleksanar Yakymenko (Ukr)    
82 Gilberto Simoni (Ita)    
83 Ricky Federau (Can)    
84 Uwe Hochenwarter (Aut)    
85 Luka Mezgec (Slo)    
86 Jan Skarnitzl (Cze)    
87 Ian Bibby (GBr)    
88 Ian Wilkinson (GBr)    
89 Marcus Roy (NZl)    
90 Steffen Thum (Ger|Team Mayer Stevens)    
91 Luka Homovec (Slo)    
92 Robert Kircher (Aut)    
93 Samuel Schultz (USA|Subaru-Gary Fisher)    
94 Marco Aurelio Fontana (Ita)    
95 Evguen Petchenine (Rus|Format-Udmurtia)    
96 Umberto Corti (Ita)    
97 Jakob Nimpf (Aut)    
98 Robert Mennen (Ger)    
99 Anze Bizjak (Slo)    
100 Luka Rakusa (Slo)    
101 Borut Fonda (Slo)    
102 Mitja Tancik (Slo)    
103 Szilard Buruczki (Hun)    
104 Anddry Gumenyuk (Ukr)    
105 Kristian Hynek (Cze)    
106 Wilko Rochow (Ger)    
107 Alexey Belokrylov (Rus|Format-Udmurtia)    
108 Zsolt Szlobodnyik (Hun)    
109 Vero Lüscher (Ger)    
110 Jaka Tancik (Slo)    
111 Marios Athanasiades (Cyp|Bikin'cyprus Int'l Mtb Team)    
112 Florian Vogel (Swi|Swisspower MTB Team)    
113 Jernej Muzga (Slo)    
114 Samo Rauter (Slo)    
115 Dani Simcic (Cro)    
116 David Vogrin (Slo)    
117 Chris Jongewaard (Aus|Dolphin Bike Team)    
DSQ Matthias Flückiger (Swi)    
DNF Nino Schurter (Swi|Swisspower MTB Team)    
DNF Bas Peters (Ned)    
DNF Jaroslav Kulhavy (Cze)    
DNF Torsten Marx (Ger|Team Alb-Gold Mountainbike)    
DNF Emil Lindgren (Swe|Gewiss Bianchi)    
DNF Till Marx (Swi|Swisspower MTB Team)    
DNF Tony Longo (Ita)    
DNF Cristobal Silva (Chi)    
DNF Marc Colom (Fra)    
DNF Conner Mcconvey (Irl)    
DNF Andras Melts (Hun)    
DNF Carl Decker (USA|Giant Mountain Bike Team)    
DNF Gerald Hauer (Aut|)    
     
Women    
     
1 Ying Liu (Chn|China) 1:37:06  
2 Marie-Helene Premont (Can|Rocky Mountain Haywood) 0:00:43  
3 Irina Kalentieva (Rus|Topeak) 0:00:52  
4 Sabine Spitz (Ger|Ghost International Racing) 0:01:37  
5 Ren Chengyuan (Chn|China) 0:02:11  
6 Georgia Gould (USA|Luna Womens MTB) 0:03:28  
7 Petra Henzi (Swi|Fischer-BMC) 0:03:52  
8 Rosara Joseph (NZl|New Zealand) 0:04:09  
9 Elisabeth Osl (Aut|Tonis Pro Team Kirchberg) 0:04:21  
10 Catherine Pendrel (Can|Norco) 0:05:00  
11 Lene Byberg (Nor|Specialized) 0:05:23  
12 Jingjing Wang (Chn|China) 0:05:37  
13 Katerina Nash (Cze|Luna Womens MTB Team) 0:05:43  
14 Mary McConneloug (USA|Kenda Seven) 0:06:28  
15 Willow Koerber (USA|Subaru-Gary Fisher) 0:06:56  
16 Anna Szafraniec (Pol|Halls Professional Mtb) 0:07:06  
17 Katrin Leumann (Swi) 0:07:17  
18 Magdalena Sadlecka (Pol|Halls Professional Mtb) 0:08:06  
19 Kiara Bisaro (Can|Opus) 0:09:05  
20 Sabrina Enaux (Fra|Team Lapierre International) 0:09:34  
21 Anna Enocsson (Swe|Ghost International Racing) 0:09:41  
22 Heather Irmiger (USA|Subaru-Gary Fisher) 0:09:48  
23 Maroussia Rusca (Swi) 0:09:51  
24 Nina Homovec (Slo) 0:09:57  
25 Tereza Hurikova (Cze|Ceska Sporitelna Mtb) 0:10:11  
26 Laura Turpijn (Ned) 0:10:30  
27 Bernardine Boog-Rauwerda (Ned) 0:11:31  
28 Nathalie Schneitter (Swi) 0:11:47  
29 Janka Stevkova (Svk) 0:11:59  
30 Blaza Klemencic (Slo|Pintatim Full-Dynamix) 0:12:25  
31 Cécile Rode Ravanel (Fra|Team Lapierre International) 0:12:46  
32 Tanja Zakelj (Slo) 0:13:48  
33 Ivonne Kraft (Ger) 0:14:06  
34 Arielle Van Meurs (Ned) 0:14:12  
35 Eva Lechner (Ita) 0:14:32  
36 Sarah Koba (Swi) 0:14:48  
37 Katrin Schwing (Ger) 0:15:32  
38 Kelli Emmett (USA|Giant Mountain Bike Team) 0:16:01  
39 Kaytee Boyd (NZl) 0:16:12  
40 Hanna Klein (Ger) 0:16:35  
41 Wendy Simms (Can|Kona Les Gets) 0:17:28  
42 Natalya Krompets (Ukr) 0:17:55  
43 Liliya Zaytseua (Ukr) 0:18:00  
44 Francisca Campos Salas (Chi) 0:18:07  
45 Sandra Walter (Can) 0:18:38  
46 Jaqueline Mourao (Bra) 0:19:42  
47 Alexandra Engen (Swe) 0:20:11  
48 Asa Maria Erlandsson (Swe|Subaru-Gary Fisher) 0:21:15  
49 Maaris Meier (Est) 0:21:45  
50 Laurence Leboucher (Fra) 0:22:55  
51 Emma Colson (Aus) 0:23:13  
52 Darinka Bresar (Slo) 0:24:00  
53 Tarja Owens (Irl) 0:24:06  
54 Sandra Dolcerocca (Den) 0:25:16  
55 Maddie Horton (GBr)    
56 Marie Kunst (Den)    
57 Ana Zupan (Slo)    
58 Theresa Richardson (USA)    
DSQ Julie Krasniak (Fra|Team Lapierre International)    
DNF Maria Osl (Aut|Tonis Pro Team Kirchberg)    
DNF Evelyn Staffler (Ita)    
DNF Aleksandra Dawidowicz (Pol|Halls Professional Mtb Team)    
DNF Katherine O'Shea (Aus)    

Comments

Back to top