Quick.Step success in Ruta del Sol 4 & Algarve 1

Wednesday, February 21, 2007 12.00am
It was Quick.Step's day in the sun on Wednesday, with Tom Boonen and Gert Steegmans scoring in the R
PIC BY VUELTAANDALUCIA.COM Ruta del Sol 4: Boonen scores for Quick.Step Quick.Step sprinter Tom Boonen took his fifth individual win of the year in the fourth stage of the Vuelta Andaluc¡a (Ruta del Sol), between Cabra and C¢rdoba. The Belgian, who has been quiet in the race up until now, stormed home in the bunch sprint ahead of Danilo Napolitano (Lampre) and Koldo Fern ndez De Larrea (Eusktaltel-Euskadi). The race leadership stayed with Dario Cioni (Predictor-Lotto), with just one more stage to come. Stage 4 results 1 Tom Boonen (Bel, Quick Step - Innergetic) 04:32:07 2 Danilo Napolitano (Ita, Lampre-Fondital) 3 Koldo Fern ndez De Larrea (Spa, Euskaltel - Euskadi) 4 àscar Freire G¢mez (Spa, Rabobank) 5 Jose Joaqu¡n Rojas (Spa, Caisse d'Epargne) 6 Manuele Mori (Ita, Saunier Duval - Prodir) 7 Gorik Gardeyn (Bel, Unibet.com) 8 Mikel Gazta¤aga (Spa, Agritubel) 9 Roger Hammond (GBr, T-Mobile Team) 10 Marcus Burghardt (Ger, T-Mobile Team) 11 Luis Pasamontes Rodr¡guez (Spa, Unibet.com) 12 Jes£s Rosendo Prado (Spa, Andalucia - Cajasur) 13 Linus Gerdemann (Ger, T-Mobile Team) 14 David Abal Diego (Spa, Karpin Galicia) 15 Sebastien Portal (Fra, Caisse d'Epargne) 16 Rodrigo Garc¡a Rena (Spa, Fuerteventura-Canarias) 17 Francisco Mancebo Prez (Spa, Relax - Gam) 18 Francisco Jos Mart¡nez Prez (Spa, Andalucia - Cajasur) 19 Francisco Jos Lara Ruiz (Spa, Andalucia - Cajasur) 20 Jos Adri n Bonilla Bonilla CRI Fuerteventura-Canarias) 21 Manuel V zquez Hueso (Spa, Andalucia - Cajasur) 22 Laurens Ten Dam (Ned, Unibet.com) 23 Mikel Artetxe Gezuraga (Spa, Fuerteventura-Canarias) 24 Manuel Lloret (Spa, Fuerteventura-Canarias) 25 Iban Mayo Diez (Spa, Saunier Duval - Prodir) 26 Joaqu¡n Sobrino (Spa, Relax - Gam) 27 Isidro Nozal Vega (Spa, Karpin Galicia) 28 Be¤at Albizuri Aransolo (Spa, Euskaltel - Euskadi) 29 Aart Vierhouten (Ned, Skil-Shimano) 30 Jes£s Del Nero (Spa, Saunier Duval - Prodir) 31 Unai Etxebarria Arana (Ven, Euskaltel - Euskadi) 32 Iker Flores Galarza (Spa, Fuerteventura-Canarias) 33 Bert Grabsch (Ger, T-Mobile Team) 34 Denis Kudashev (Rus, Relax - Gam) 35 Andoni Aranaga Azkune (Spa, Euskaltel - Euskadi) 36 Jorge Azanza Soto (Spa, Euskaltel - Euskadi) 37 Ant¢n Luengo Celaya (Spa, Euskaltel - Euskadi) 38 Floris Goesinnen (Ned, Skil-Shimano) 39 Marcos A. Serrano Rodr¡guez (Spa, Karpin Galicia) 40 Tadej Valjavec (Slo, Lampre-Fondital) 41 Markel Irizar (Spa, Euskaltel - Euskadi) 42 Manuel Calvente (Spa, Agritubel) 43 Pieter Jacobs (Bel, Unibet.com) 44 Seraf¡n Mart¡nez Acebedo (Spa, Karpin Galicia) 45 David Arroyo Duran (Spa, Caisse d'Epargne) 46 Dailos Diaz Armas (Spa, Fuerteventura-Canarias) 47 Jan Hruska (Cze, Relax - Gam) 48 David Herrero Llorente (Spa, Karpin Galicia) 49 Sergey Kolesnikov (Rus, Unibet.com) 50 Antonio Olmo Menacho (Spa, Andalucia - Cajasur) 51 Wilfried Cretskens (Bel, Quick Step - Innergetic) 52 Eduardo Gonzalo Ram¡rez (Spa, Agritubel) 53 Moiss Due¤as Nevado (Spa, Agritubel) 54 Antonio Piedra (Spa, Fuerteventura-Canarias) 55 Leif Hoste (Bel, Predictor-Lotto) 56 Max Van Heeswijk (Ned, Rabobank) 57 David L¢pez Garc¡a (Spa, Caisse d'Epargne) 58 Serge Baguet (Bel, Quick Step - Innergetic) 59 Alberto Ben¡tez Rom n (Spa, Saunier Duval - Prodir) 60 Maarten Den Bakker (Ned, Skil-Shimano) 61 Christoph Meschenmoser (Ger, Skil-Shimano) 62 Damiano Cunego (Ita, Lampre-Fondital) 63 Giampaolo Caruso (Ita, Lampre-Fondital) 64 Kevin Hulsman (Bel, Quick Step - Innergetic) 65 Gorazd Stangelj (Slo, Lampre-Fondital) 66 Alexander Khatuntsev (Rus, Unibet.com) 67 Jorge Garc¡a Mar¡n (Spa, Relax - Gam) 68 Albert Timmer (Ned, Skil-Shimano) 69 Cadel Evans (Aus, Predictor-Lotto) 70 Wim Vansevenant (Bel, Predictor-Lotto) 71 Juan A Flecha Giannoni (Spa, Rabobank) 72 Eric Berthou (Fra, Caisse d'Epargne) 73 Jos Luis Carrasco G miz (Spa, Andalucia - Cajasur) 74 Jan Boven (Ned, Rabobank) 75 àscar Garc¡a-Casarrubios (Spa, Relax - Gam) 76 Pedro Horrillo Mu¤oz (Spa, Rabobank) 77 Ricardo Ricco (Ita, Saunier Duval - Prodir) 78 Frantisek Rabon (Cze, T-Mobile Team) 79 Joaqu¡n Rodr¡guez Oliver (Spa, Caisse d'Epargne) 80 Eu Perget (Fra, Caisse d'Epargne) 81 Paolo Fornaciari (Ita, Lampre-Fondital) 82 David Loosli (Swi, Lampre-Fondital) 83 Kevin Van Impe (Bel, Quick Step - Innergetic) 84 Sebastian Rosseler (Bel, Quick Step - Innergetic) 85 Fco. Jos Ventoso Alberdi (Spa, Saunier Duval - Prodir) 86 Leon Van Bon (Ned, Rabobank) 00:01:20 87 Eric Baumann (Ger, T-Mobile Team) 00:01:34 88 Enrique Salgueiro (Spa, Karpin Galicia) 89 Jos A L¢pez Gil (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:02:13 90 Marco Pinotti (Ita, T-Mobile Team) 00:02:13 91 Stefano Zanini (Ita, Predictor-Lotto) 00:02:13 92 Paul Martens (Ger, Skil-Shimano) 93 Piet Rooijakkers (Ned, Skil-Shimano) 94 Joost Posthuma (Ned, Rabobank) 95 Johan Van Summeren (Bel, Predictor-Lotto) 96 Dario Cioni (Ita, Predictor-Lotto) 97 David Garc¡a Dapena (Spa, Karpin Galicia) DNF Steven De Jongh (Ned, Quick Step - Innergetic) DNF Alberto Mart¡nez Trinidad (Spa, Agritubel) DNF Robbie Mcewen (Aus, Predictor-Lotto) DNS Juli n S nchez Pimienta (Spa, Relax - Gam) General classification after stage 4 1 Dario Cioni (Ita, Predictor-Lotto) 15:46:35 2 àscar Freire G¢mez (Spa, Rabobank) 00:00:01 3 Tadej Valjavec (Slo, Lampre-Fondital) 00:00:01 4 Ant¢n Luengo Celaya (Spa, Euskaltel - Euskadi) 00:00:01 5 Fco. Jos Ventoso Alberdi (Spa, Saunier Duval - Prodir) 00:00:01 6 Jose Joaqu¡n Rojas (Spa, Caisse d'Epargne) 00:00:03 7 Luis Pasamontes Rodr¡guez (Spa, Unibet.com) 00:00:05 8 Koldo Fern ndez De Larrea (Spa, Euskaltel - Euskadi) 00:00:05 9 Rodrigo Garc¡a Rena (Spa, Fuerteventura-Canarias) 00:00:05 10 Francisco Mancebo Prez (Spa, Relax - Gam) 00:00:05 11 Roger Hammond (GBr, T-Mobile Team) 00:00:05 12 Manuel V zquez Hueso (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:00:05 13 Linus Gerdemann (Ger, T-Mobile Team) 00:00:05 14 Iban Mayo Diez (Spa, Saunier Duval - Prodir) 00:00:05 15 Laurens Ten Dam (Ned, Unibet.com) 00:00:05 16 Manuel Lloret (Spa, Fuerteventura-Canarias) 00:00:05 17 Jos Adri n Bonilla Bonilla CRI Fuerteventura-Canarias) 00:00:05 18 Alexander Khatuntsev (Rus, Unibet.com) 00:00:05 19 Bert Grabsch (Ger, T-Mobile Team) 00:00:05 20 Isidro Nozal Vega (Spa, Karpin Galicia) 00:00:05 21 Markel Irizar (Spa, Euskaltel - Euskadi) 00:00:05 22 Paul Martens (Ger, Skil-Shimano) 00:00:05 23 David Garc¡a Dapena (Spa, Karpin Galicia) 00:00:05 24 Jos Luis Carrasco G miz (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:00:05 25 David L¢pez Garc¡a (Spa, Caisse d'Epargne) 00:00:05 26 Marcos A. Serrano Rodr¡guez (Spa, Karpin Galicia) 00:00:05 27 Serge Baguet (Bel, Quick Step - Innergetic) 00:00:05 28 Antonio Olmo Menacho (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:00:05 29 Manuele Mori (Ita, Saunier Duval - Prodir) 00:00:14 30 Jorge Azanza Soto (Spa, Euskaltel - Euskadi) 00:00:14 31 Alberto Ben¡tez Rom n (Spa, Saunier Duval - Prodir) 00:00:18 32 Unai Etxebarria Arana (Ven, Euskaltel - Euskadi) 00:00:20 33 Manuel Calvente (Spa, Agritubel) 00:00:23 34 Moiss Due¤as Nevado (Spa, Agritubel) 00:00:31 35 Andoni Aranaga Azkune (Spa, Euskaltel - Euskadi) 00:00:33 36 Pieter Jacobs (Bel, Unibet.com) 00:00:38 37 Sergey Kolesnikov (Rus, Unibet.com) 00:00:38 38 Jan Hruska (Cze, Relax - Gam) 00:00:49 39 Joost Posthuma (Ned, Rabobank) 00:00:57 40 David Arroyo Duran (Spa, Caisse d'Epargne) 00:00:59 41 Gorik Gardeyn (Bel, Unibet.com) 00:01:15 42 Giampaolo Caruso (Ita, Lampre-Fondital) 00:01:26 43 Sebastien Portal (Fra, Caisse d'Epargne) 00:01:30 44 Max Van Heeswijk (Ned, Rabobank) 00:01:35 45 Sebastian Rosseler (Bel, Quick Step - Innergetic) 00:01:40 46 Maarten Den Bakker (Ned, Skil-Shimano) 00:01:48 47 Juan A Flecha Giannoni (Spa, Rabobank) 00:01:50 48 Seraf¡n Mart¡nez Acebedo (Spa, Karpin Galicia) 00:01:51 49 Jes£s Del Nero (Spa, Saunier Duval - Prodir) 00:01:52 50 Jes£s Rosendo Prado (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:01:57 51 Wilfried Cretskens (Bel, Quick Step - Innergetic) 00:02:00 52 Tom Boonen (Bel, Quick Step - Innergetic) 00:02:01 53 Gorazd Stangelj (Slo, Lampre-Fondital) 00:02:04 54 Marcus Burghardt (Ger, T-Mobile Team) 00:02:14 55 Ricardo Ricco (Ita, Saunier Duval - Prodir) 00:02:18 56 Floris Goesinnen (Ned, Skil-Shimano) 00:02:20 57 Damiano Cunego (Ita, Lampre-Fondital) 00:02:24 58 Be¤at Albizuri Aransolo (Spa, Euskaltel - Euskadi) 00:02:32 59 Kevin Hulsman (Bel, Quick Step - Innergetic) 00:02:32 60 àscar Garc¡a-Casarrubios (Spa, Relax - Gam) 00:02:38 61 Francisco Jos Mart¡nez Prez (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:02:45 62 David Abal Diego (Spa, Karpin Galicia) 00:02:49 63 Francisco Jos Lara Ruiz (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:02:53 64 Eric Berthou (Fra, Caisse d'Epargne) 00:02:58 65 Antonio Piedra (Spa, Fuerteventura-Canarias) 00:02:59 66 Johan Van Summeren (Bel, Predictor-Lotto) 00:02:59 67 Christoph Meschenmoser (Ger, Skil-Shimano) 00:03:03 68 Dailos Diaz Armas (Spa, Fuerteventura-Canarias) 00:03:11 69 Frantisek Rabon (Cze, T-Mobile Team) 00:03:12 70 Iker Flores Galarza (Spa, Fuerteventura-Canarias) 00:03:14 71 Joaqu¡n Rodr¡guez Oliver (Spa, Caisse d'Epargne) 00:03:17 72 Leif Hoste (Bel, Predictor-Lotto) 00:03:21 73 Albert Timmer (Ned, Skil-Shimano) 00:03:21 74 Denis Kudashev (Rus, Relax - Gam) 00:03:24 75 Cadel Evans (Aus, Predictor-Lotto) 00:03:30 76 David Loosli (Swi, Lampre-Fondital) 00:03:36 77 Pedro Horrillo Mu¤oz (Spa, Rabobank) 00:03:44 78 David Herrero Llorente (Spa, Karpin Galicia) 00:03:59 79 Danilo Napolitano (Ita, Lampre-Fondital) 00:04:08 80 Eduardo Gonzalo Ram¡rez (Spa, Agritubel) 00:04:13 81 Paolo Fornaciari (Ita, Lampre-Fondital) 00:04:15 82 Eu Perget (Fra, Caisse d'Epargne) 00:04:22 83 Joaqu¡n Sobrino (Spa, Relax - Gam) 00:05:08 84 Marco Pinotti (Ita, T-Mobile Team) 00:05:13 85 Jorge Garc¡a Mar¡n (Spa, Relax - Gam) 00:05:34 86 Mikel Gazta¤aga (Spa, Agritubel) 00:05:37 87 Leon Van Bon (Ned, Rabobank) 00:05:55 88 Jos A L¢pez Gil (Spa, Andalucia - Cajasur) 00:06:01 89 Eric Baumann (Ger, T-Mobile Team) 00:06:03 90 Aart Vierhouten (Ned, Skil-Shimano) 00:06:16 91 Wim Vansevenant (Bel, Predictor-Lotto) 00:06:33 92 Jan Boven (Ned, Rabobank) 00:06:35 93 Piet Rooijakkers (Ned, Skil-Shimano) 00:07:13 94 Kevin Van Impe (Bel, Quick Step - Innergetic) 00:07:18 95 Mikel Artetxe Gezuraga (Spa, Fuerteventura-Canarias) 00:07:28 96 Stefano Zanini (Ita, Predictor-Lotto) 00:07:58 97 Enrique Salgueiro (Spa, Karpin Galicia) 00:29:03 Stage 1 - February 21st: Albufeira - Faro, 191.3 km Stage 2 - February 22nd: Castro Marim - Tavira, 177 km Stage 3 - February 23rd: Vila do Bispo - Lagos, 208.3 km Stage 4 - February 24th: Vila Real de Santo Ant¢nio - Loul, 187.2 km Stage 5 - February 25th: Lagoa - PortimÆo, 185.6 km Algarve 1: More success for Quick.Step Gert Steegmans recorded Quick.Step's second success on Wednesday by winning the first stage of the Volta ao Algarve in a bunch sprint. Alessandro Petacchi (Milram) actually finished first in the kick to the line, but was relegated for an illegal manoeuvre. That gave the win to Steegmans ahead of Ren Haselbacher (Astana) and Tomas Vaitkus (Discovery Channel) after the 191 km stage. Further north in Spain, Steegmans' teammate Tom Boonen won a stage in the Ruta del Sol. Stage 1 results 1 Gert Steegmans (Bel, Quick.Step-Innergetic) 04:44:16 2 Ren Haselbacher (Aut, Astana) 3 Tomas Vaitkus (Ltu, Discovery Channel) 4 Alessandro Petacchi (Ita, Team Milram) 5 Bernhard Eisel (Aut, T-Mobile Team) 00:00:03 6 Fabrizio Guidi (Ita, Barloworld) 00:00:03 7 Geoffroy Lequatre (Fra, Cofidis) 00:00:03 8 Stefan Van Dijk (Ned, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 9 Steven Caethoven (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 10 Greg Van Avermaet (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 11 Martin Garrido (Arg, Duja-Tavira) 00:00:03 12 Jimmy Casper (Fra, Unibet.com) 00:00:03 13 Samuel Caldeira (Por, Duja-Tavira) 00:00:03 14 Pablo Urtasun (Spa, Liberty Seguros) 00:00:03 15 Olaf Pollack (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 16 Tyler Farrar (USA, Cofidis) 00:00:03 17 Javier Benitez (Spa, Benfica) 00:00:03 18 Nuno Marta (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 19 Sergio Ribeiro (Por, Benfica) 00:00:03 20 Bruno Sa (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:03 21 Hector Guerra (Spa, Liberty Seguros) 00:00:03 22 Hubert Schwab (Swi, Quick.Step-Innergetic) 00:00:03 23 Vladimir Gusev (Rus, Discovery Channel) 00:00:03 24 Davide Rebellin (Ita, Gerolsteiner) 00:00:03 25 Stefan Schumacher (Ger, Gerolsteiner) 00:00:03 26 Johan Coenen (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 27 Tom Leezer (Ned, Rabobank) 00:00:03 28 Andre Cardoso (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:03 29 Giosu Bonomi (Ita, Barloworld) 00:00:03 30 Helder Oliveira (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 31 Fco. Jose Torres (Spa, Barbot-Halcon) 00:00:03 32 Bert Roesems (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 33 Arnaud Coyot (Fra, Unibet.com) 00:00:03 34 Philippe Gilbert (Bel, Franaise Des Jeux) 00:00:03 35 Pedro Costa (Por, Vitoria-Asc) 00:00:03 36 Egoi Martinez (Spa, Discovery Channel) 00:00:03 37 Carlos Da Cruz (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:03 38 Pedro Lopes (Por, Benfica) 00:00:03 39 Nelson Rocha (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:03 40 Steffen Radochla (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 41 Patrik Sinkewitz (Ger, T-Mobile Team) 00:00:03 42 Tiago Machado (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:03 43 Yaroslav Popovych (Ukr, Discovery Channel) 00:00:03 44 Steffen Wesemann (Swi, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 45 Andreas Klier (Ger, T-Mobile Team) 00:00:03 46 Thomas Fothen (Ger, Gerolsteiner) 00:00:03 47 Stijn Devolder (Bel, Discovery Channel) 00:00:03 48 Thomas Berkhout (Ned, Rabobank) 00:00:03 49 Glenn D'hollander (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 50 David Blanco (Spa, Duja-Tavira) 00:00:03 51 Guennadi Mikhailov (Rus, Astana) 00:00:03 52 Michiel Elijzen (Ned, Cofidis) 00:00:03 53 Christophe Mengin (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:03 54 Thomas Ziegler (Ger, T-Mobile Team) 00:00:03 55 Jrg Ludewig (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 56 Marco Zanotti (Ita, Unibet.com) 00:00:03 57 Marco Velo (Ita, Team Milram) 00:00:03 58 Stephen Cummings (GBr, Discovery Channel) 00:00:03 59 Alexander Efimkin (Rus, Barloworld) 00:00:03 60 Grgory Rast (Swi, Astana) 00:00:03 61 Markus Eichler (Ger, Unibet.com) 00:00:03 62 Luis Pinheiro (Por, Liberty Seguros) 00:00:03 63 Ronny Scholz (Ger, Gerolsteiner) 00:00:03 64 Martijn Maaskant (Ned, Rabobank) 00:00:03 65 Bastiaan Giling (Ned, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 66 Carlos Nozal (Spa, Liberty Seguros) 00:00:03 67 Maarten Wynants (Bel, Quick.Step-Innergetic) 00:00:03 68 Lorenzo Bernucci (Ita, T-Mobile Team) 00:00:03 69 Pedro Cardoso (Por, La Mss) 00:00:03 70 Preben Van Hecke (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 71 Devi Vervaeke (Bel, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:00:03 72 David Kopp (Ger, Gerolsteiner) 00:00:03 73 Davide Vigano (Ita, Quick.Step-Innergetic) 00:00:03 74 Serguei Ivanov (Rus, Astana) 00:00:03 75 Roy Sentjens (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 76 Juan Manuel Garate (Spa, Quick.Step-Innergetic) 00:00:03 77 Rui Sousa (Por, Liberty Seguros) 00:00:03 78 Jos Van Emden (Ned, Rabobank) 00:00:03 79 Bruno Barbosa (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:03 80 Jos Azevedo (Por, Benfica) 00:00:03 81 Jose Rodrigues (Por, Vitoria-Asc) 00:00:03 82 Antonio Colom (Spa, Astana) 00:00:03 83 Csar Quiterio (Por, Liberty Seguros) 00:00:03 84 Ricardo Martins (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:03 85 Wim Van Huffel (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 86 Andrea Moletta (Ita, Gerolsteiner) 00:00:03 87 Claudio Faria (Por, La Mss) 00:00:03 88 Rob Ruijgh (Ned, Rabobank) 00:00:03 89 Arnaud Gerard (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:03 90 Frdric Guesdon (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:03 91 Sbastien Chavanel (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:03 92 Jacek Morajko (Pol, Riberalves-Boavista) 00:00:03 93 Andr Korff (Ger, T-Mobile Team) 00:00:03 94 Niko Eeckhout (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 95 Arjen De Baat (Ned, Rabobank) 00:00:03 96 Jeremy Hunt (GBr, Unibet.com) 00:00:03 97 Ricardo Mestre (Por, Duja-Tavira) 00:00:03 98 Wim De Vocht (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 99 Alexis Rodriguez (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:03 100 Rui Costa (Por, Benfica) 00:00:03 101 Luis Silva (Por, Duja-Tavira) 00:00:03 102 Servais Knaven (Ned, T-Mobile Team) 00:00:03 103 Nuno Ribeiro (Por, Liberty Seguros) 00:00:03 104 Stephen Gallagher (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:00:03 105 Hugo Sabido (Por, Barloworld) 00:00:03 106 Scott Davis (Aus, T-Mobile Team) 00:00:03 107 Ricardo Horta (Por, Barbot-Halcon) 00:00:03 108 Gilberto Martins (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 109 Hernani Broco (Por, Liberty Seguros) 00:00:03 110 Mikel Pradera (Spa, Benfica) 00:00:03 111 Carlos Pinho (Por, Barbot-Halcon) 00:00:03 112 Evgeny Popov (Rus, Rabobank) 00:00:03 113 Sergio Sousa (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 114 Thierry Marichal (Bel, Franaise Des Jeux) 00:00:03 115 Daniel Petrov (Bul, Duja-Tavira) 00:00:03 116 Kevin De Weert (Bel, Cofidis) 00:00:03 117 Mathieu Heijboer (Ned, Cofidis) 00:00:03 118 Christophe Detilloux (Bel, Franaise Des Jeux) 00:00:03 119 Edgar Anao (Por, La Mss) 00:00:03 120 Bruno Pires (Por, La Mss) 00:00:03 121 Benot Joachim (Lux, Astana) 00:00:03 122 Stijn Vandenbergh (Bel, Unibet.com) 00:00:03 123 Matthias Russ (Ger, Gerolsteiner) 00:00:03 124 Addy Engels (Ned, Quick.Step-Innergetic) 00:00:03 125 Fernando Sousa (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 126 Ryan Cox (RSA, Barloworld) 00:00:03 127 Jurgen Van Den Broeck (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 128 Virgilio Santos (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:03 129 Gilberto Sampaio (Por, Vitoria-Asc) 00:00:03 130 Fabio Sacchi (Ita, Team Milram) 00:00:03 131 Markus Zberg (Swi, Gerolsteiner) 00:00:03 132 Xavier Tondo (Spa, La Mss) 00:00:03 133 Hugo Vitor (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:03 134 Peter Van Petegem (Bel, Quick.Step-Innergetic) 00:00:03 135 Celio Sousa (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:03 136 Iljo Keisse (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 137 Lars Boom (Ned, Rabobank) 00:00:03 138 Pedro Arreitunandia (Spa, Barloworld) 00:00:03 139 Angel Vazquez (Spa, La Mss) 00:00:03 140 Matthias Kessler (Ger, Astana) 00:00:03 141 Rui Sa (Por, Barbot-Halcon) 00:00:03 142 Pedro Barnabe (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:03 143 Matthew White (Aus, Discovery Channel) 00:00:03 144 Andr Vital (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 145 Sergio Paulinho (Por, Discovery Channel) 00:00:03 146 Stefan Kushlev (Bul, Riberalves-Boavista) 00:00:03 147 Sbastien Minard (Fra, Cofidis) 00:00:03 148 Staf Scheirlinckx (Bel, Cofidis) 00:00:03 149 Bruno Castanheira (Por, Benfica) 00:00:03 150 Krassimir Vasilev (Bul, Duja-Tavira) 00:00:03 151 Jos Vaz (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 152 Tom Stubbe (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 153 Evert Verbist (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 154 Paulo Barroso (Por, Vitoria-Asc) 00:00:03 155 Andreas Klden (Ger, Astana) 00:00:03 156 Nick Nuyens (Bel, Cofidis) 00:00:03 157 Niels Scheuneman (Ned, Unibet.com) 00:00:03 158 Erwin Thijs (Bel, Unibet.com) 00:00:03 159 Robert Hunter (RSA, Barloworld) 00:00:03 160 Daniel Musiol (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 161 Simon Kelly (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:00:03 162 Joao Cabreira (Por, La Mss) 00:00:03 163 Jos Sousa (Por, Vitoria-Asc) 00:00:03 164 Rui Pinto (Por, Barbot-Halcon) 00:00:03 165 Claus Michael Mller (Den, Barbot-Halcon) 00:00:03 166 Torsten Schmidt (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:03 167 Jorge Ferraz (Por, Barbot-Halcon) 00:00:03 168 Tom Steels (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:03 169 Wouter Weylandt (Bel, Quick.Step-Innergetic) 00:00:03 170 Micael Isidoro (Por, Vitoria-Asc) 00:00:03 171 Dimitri De Fauw (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:03 172 Renato Silva (Por, Benfica) 00:00:03 173 Jos Martins (Por, Vitoria-Asc) 00:00:48 174 Alberto Ongarato (Ita, Team Milram) 00:01:00 175 Volodymyr Dyudya (Ukr, Team Milram) 00:01:00 176 Nelson Vitorino (Por, Duja-Tavira) 00:00:03 177 Alejandro M. Marques (Spa, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:03 178 Paidi O'brien (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:01:29 179 Pedro Soeiro (Por, Barbot-Halcon) 00:00:03 180 Bruno Neves (Por, La Mss) 00:00:03 181 Marcel Sieberg (Ger, Team Milram) 00:01:35 182 Bjrn Schrder (Ger, Team Milram) 00:01:35 183 Enrico Degano (Ita, Barloworld) 00:01:44 184 Alessandro Cortinovis (Ita, Team Milram) 00:02:00 185 Manuel Cardoso (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:03 186 Yong Li Ng (Mas, Vitoria-Asc) 00:05:39 187 Virgilio Neves (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:07:12 188 Mark Cassidy (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:08:23 189 Tim Meeussen (Bel, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:18:54 190 Glenn Bak (Den, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:18:54 191 Chris Beddegenoots (Bel, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:18:54 192 Marcio Correia (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:27:22 General classification after stage 1 1 Gert Steegmans (Bel, Quick.Step-Innergetic) 04:44:06 2 Ren Haselbacher (Aut, Astana) 00:00:04 3 Roy Sentjens (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:04 4 Tomas Vaitkus (Ltu, Discovery Channel) 00:00:06 5 Tiago Machado (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:07 6 Alessandro Petacchi (Ita, Team Milram) 00:00:10 7 Krassimir Vasilev (Bul, Duja-Tavira) 00:00:12 8 Bernhard Eisel (Aut, T-Mobile Team) 00:00:13 9 Fabrizio Guidi (Ita, Barloworld) 00:00:13 10 Geoffroy Lequatre (Fra, Cofidis) 00:00:13 11 Stefan Van Dijk (Ned, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 12 Steven Caethoven (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 13 Greg Van Avermaet (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:13 14 Martin Garrido (Arg, Duja-Tavira) 00:00:13 15 Jimmy Casper (Fra, Unibet.com) 00:00:13 16 Samuel Caldeira (Por, Duja-Tavira) 00:00:13 17 Pablo Urtasun (Spa, Liberty Seguros) 00:00:13 18 Olaf Pollack (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 19 Tyler Farrar (USA, Cofidis) 00:00:13 20 Javier Benitez (Spa, Benfica) 00:00:13 21 Nuno Marta (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 22 Sergio Ribeiro (Por, Benfica) 00:00:13 23 Bruno Sa (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:13 24 Hector Guerra (Spa, Liberty Seguros) 00:00:13 25 Hubert Schwab (Swi, Quick.Step-Innergetic) 00:00:13 26 Vladimir Gusev (Rus, Discovery Channel) 00:00:13 27 Davide Rebellin (Ita, Gerolsteiner) 00:00:13 28 Stefan Schumacher (Ger, Gerolsteiner) 00:00:13 29 Johan Coenen (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 30 Tom Leezer (Ned, Rabobank) 00:00:13 31 Andre Cardoso (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:13 32 Giosu Bonomi (Ita, Barloworld) 00:00:13 33 Helder Oliveira (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 34 Fco. Jose Torres (Spa, Barbot-Halcon) 00:00:13 35 Bert Roesems (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:13 36 Arnaud Coyot (Fra, Unibet.com) 00:00:13 37 Philippe Gilbert (Bel, Franaise Des Jeux) 00:00:13 38 Pedro Costa (Por, Vitoria-Asc) 00:00:13 39 Egoi Martinez (Spa, Discovery Channel) 00:00:13 40 Carlos Da Cruz (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:13 41 Pedro Lopes (Por, Benfica) 00:00:13 42 Nelson Rocha (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:13 43 Steffen Radochla (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 44 Patrik Sinkewitz (Ger, T-Mobile Team) 00:00:13 45 Yaroslav Popovych (Ukr, Discovery Channel) 00:00:13 46 Steffen Wesemann (Swi, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 47 Andreas Klier (Ger, T-Mobile Team) 00:00:13 48 Thomas Fothen (Ger, Gerolsteiner) 00:00:13 49 Stijn Devolder (Bel, Discovery Channel) 00:00:13 50 Thomas Berkhout (Ned, Rabobank) 00:00:13 51 Glenn D'hollander (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 52 David Blanco (Spa, Duja-Tavira) 00:00:13 53 Guennadi Mikhailov (Rus, Astana) 00:00:13 54 Michiel Elijzen (Ned, Cofidis) 00:00:13 55 Christophe Mengin (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:13 56 Thomas Ziegler (Ger, T-Mobile Team) 00:00:13 57 Jrg Ludewig (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 58 Marco Zanotti (Ita, Unibet.com) 00:00:13 59 Marco Velo (Ita, Team Milram) 00:00:13 60 Stephen Cummings (GBr, Discovery Channel) 00:00:13 61 Alexander Efimkin (Rus, Barloworld) 00:00:13 62 Grgory Rast (Swi, Astana) 00:00:13 63 Markus Eichler (Ger, Unibet.com) 00:00:13 64 Luis Pinheiro (Por, Liberty Seguros) 00:00:13 65 Ronny Scholz (Ger, Gerolsteiner) 00:00:13 66 Martijn Maaskant (Ned, Rabobank) 00:00:13 67 Bastiaan Giling (Ned, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 68 Carlos Nozal (Spa, Liberty Seguros) 00:00:13 69 Maarten Wynants (Bel, Quick.Step-Innergetic) 00:00:13 70 Lorenzo Bernucci (Ita, T-Mobile Team) 00:00:13 71 Pedro Cardoso (Por, La Mss) 00:00:13 72 Preben Van Hecke (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:13 73 Devi Vervaeke (Bel, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:00:13 74 David Kopp (Ger, Gerolsteiner) 00:00:13 75 Davide Vigano (Ita, Quick.Step-Innergetic) 00:00:13 76 Serguei Ivanov (Rus, Astana) 00:00:13 77 Juan Manuel Garate (Spa, Quick.Step-Innergetic) 00:00:13 78 Rui Sousa (Por, Liberty Seguros) 00:00:13 79 Jos Van Emden (Ned, Rabobank) 00:00:13 80 Bruno Barbosa (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:13 81 Jos Azevedo (Por, Benfica) 00:00:13 82 Jose Rodrigues (Por, Vitoria-Asc) 00:00:13 83 Antonio Colom (Spa, Astana) 00:00:13 84 Csar Quiterio (Por, Liberty Seguros) 00:00:13 85 Ricardo Martins (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:13 86 Wim Van Huffel (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:13 87 Andrea Moletta (Ita, Gerolsteiner) 00:00:13 88 Claudio Faria (Por, La Mss) 00:00:13 89 Rob Ruijgh (Ned, Rabobank) 00:00:13 90 Arnaud Gerard (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:13 91 Frdric Guesdon (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:13 92 Sbastien Chavanel (Fra, Franaise Des Jeux) 00:00:13 93 Jacek Morajko (Pol, Riberalves-Boavista) 00:00:13 94 Andr Korff (Ger, T-Mobile Team) 00:00:13 95 Niko Eeckhout (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 96 Arjen De Baat (Ned, Rabobank) 00:00:13 97 Jeremy Hunt (GBr, Unibet.com) 00:00:13 98 Ricardo Mestre (Por, Duja-Tavira) 00:00:13 99 Wim De Vocht (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:13 100 Alexis Rodriguez (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:13 101 Rui Costa (Por, Benfica) 00:00:13 102 Luis Silva (Por, Duja-Tavira) 00:00:13 103 Servais Knaven (Ned, T-Mobile Team) 00:00:13 104 Nuno Ribeiro (Por, Liberty Seguros) 00:00:13 105 Stephen Gallagher (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:00:13 106 Hugo Sabido (Por, Barloworld) 00:00:13 107 Scott Davis (Aus, T-Mobile Team) 00:00:13 108 Ricardo Horta (Por, Barbot-Halcon) 00:00:13 109 Gilberto Martins (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 110 Hernani Broco (Por, Liberty Seguros) 00:00:13 111 Mikel Pradera (Spa, Benfica) 00:00:13 112 Carlos Pinho (Por, Barbot-Halcon) 00:00:13 113 Evgeny Popov (Rus, Rabobank) 00:00:13 114 Sergio Sousa (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 115 Thierry Marichal (Bel, Franaise Des Jeux) 00:00:13 116 Daniel Petrov (Bul, Duja-Tavira) 00:00:13 117 Kevin De Weert (Bel, Cofidis) 00:00:13 118 Mathieu Heijboer (Ned, Cofidis) 00:00:13 119 Christophe Detilloux (Bel, Franaise Des Jeux) 00:00:13 120 Edgar Anao (Por, La Mss) 00:00:13 121 Bruno Pires (Por, La Mss) 00:00:13 122 Benot Joachim (Lux, Astana) 00:00:13 123 Stijn Vandenbergh (Bel, Unibet.com) 00:00:13 124 Matthias Russ (Ger, Gerolsteiner) 00:00:13 125 Addy Engels (Ned, Quick.Step-Innergetic) 00:00:13 126 Fernando Sousa (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 127 Ryan Cox (RSA, Barloworld) 00:00:13 128 Jurgen Van Den Broeck (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:13 129 Virgilio Santos (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:13 130 Gilberto Sampaio (Por, Vitoria-Asc) 00:00:13 131 Fabio Sacchi (Ita, Team Milram) 00:00:13 132 Markus Zberg (Swi, Gerolsteiner) 00:00:13 133 Xavier Tondo (Spa, La Mss) 00:00:13 134 Hugo Vitor (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:13 135 Peter Van Petegem (Bel, Quick.Step-Innergetic) 00:00:13 136 Celio Sousa (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:13 137 Iljo Keisse (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 138 Lars Boom (Ned, Rabobank) 00:00:13 139 Pedro Arreitunandia (Spa, Barloworld) 00:00:13 140 Angel Vazquez (Spa, La Mss) 00:00:13 141 Matthias Kessler (Ger, Astana) 00:00:13 142 Rui Sa (Por, Barbot-Halcon) 00:00:13 143 Pedro Barnabe (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:00:13 144 Matthew White (Aus, Discovery Channel) 00:00:13 145 Andr Vital (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 146 Sergio Paulinho (Por, Discovery Channel) 00:00:13 147 Stefan Kushlev (Bul, Riberalves-Boavista) 00:00:13 148 Sbastien Minard (Fra, Cofidis) 00:00:13 149 Staf Scheirlinckx (Bel, Cofidis) 00:00:13 150 Bruno Castanheira (Por, Benfica) 00:00:13 151 Jos Vaz (Por, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 152 Tom Stubbe (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 153 Evert Verbist (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 154 Paulo Barroso (Por, Vitoria-Asc) 00:00:13 155 Andreas Klden (Ger, Astana) 00:00:13 156 Nick Nuyens (Bel, Cofidis) 00:00:13 157 Niels Scheuneman (Ned, Unibet.com) 00:00:13 158 Erwin Thijs (Bel, Unibet.com) 00:00:13 159 Robert Hunter (RSA, Barloworld) 00:00:13 160 Daniel Musiol (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 161 Simon Kelly (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:00:13 162 Joao Cabreira (Por, La Mss) 00:00:13 163 Jos Sousa (Por, Vitoria-Asc) 00:00:13 164 Rui Pinto (Por, Barbot-Halcon) 00:00:13 165 Claus Michael Mller (Den, Barbot-Halcon) 00:00:13 166 Torsten Schmidt (Ger, Team Wiesenhof Felt) 00:00:13 167 Jorge Ferraz (Por, Barbot-Halcon) 00:00:13 168 Tom Steels (Bel, Predictor-Lotto) 00:00:13 169 Wouter Weylandt (Bel, Quick.Step-Innergetic) 00:00:13 170 Micael Isidoro (Por, Vitoria-Asc) 00:00:13 171 Dimitri De Fauw (Bel, Chocolade Jacques) 00:00:13 172 Renato Silva (Por, Benfica) 00:00:13 173 Nelson Vitorino (Por, Duja-Tavira) 00:00:13 174 Alejandro M. Marques (Spa, Madeinox-Bric-Loule) 00:00:13 175 Pedro Soeiro (Por, Barbot-Halcon) 00:00:13 176 Bruno Neves (Por, La Mss) 00:00:13 177 Manuel Cardoso (Por, Riberalves-Boavista) 00:00:13 178 Jos Martins (Por, Vitoria-Asc) 00:00:58 179 Alberto Ongarato (Ita, Team Milram) 00:01:10 180 Volodymyr Dyudya (Ukr, Team Milram) 00:01:10 181 Paidi O'brien (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:01:39 182 Marcel Sieberg (Ger, Team Milram) 00:01:45 183 Bjrn Schrder (Ger, Team Milram) 00:01:45 184 Enrico Degano (Ita, Barloworld) 00:01:54 185 Alessandro Cortinovis (Ita, Team Milram) 00:02:10 186 Yong Li Ng (Mas, Vitoria-Asc) 00:05:49 187 Virgilio Neves (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:07:22 188 Mark Cassidy (Irl, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:08:33 189 Tim Meeussen (Bel, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:19:04 190 Glenn Bak (Den, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:19:04 191 Chris Beddegenoots (Bel, Murphy & Gunn-Newlyn) 00:19:04 192 Marcio Correia (Por, Fercase/Rota Dos Mov) 00:27:30 Got a comment? Discuss this in the
Procycling forum. What else is new? Check out the Procycling blog.

You can follow BikeRadar on Twitter at twitter.com/bikeradar and on Facebook at facebook.com/BikeRadar.
You can also improve your fitness and train with us on training.bikeradar.com.

User Comments

Post a Comment:

BikeRadar Partner Offers

MuchBetterAdventures

MuchBetterAdventures

-

Find the right cycling holiday for you with MuchBetter Adventures

Fitness Matches

Fitness Matches

-

Dating to get your pulse racing - get 50% off your first month with code FM50