Tour of Germany 1: Förster's delight

Gerolsteiner sprinter takes opening stage in Saarbrücken on Friday.

German cyclist Robert Förster was delighted to give his Gerolsteiner team a winning start to the Tour of Germany when he triumphed in the opening stage in Saarbrücken on Friday.

The 29-year-old won the 183.7km stage in a time of four hours 24min 16sec ahead of Italian Danilo Napolitano and German Erik Zabel and will wear the yellow jersey on Saturday's 42.2kms team time trial in Bretten.

"This is an important win for us as a team," said Förster after picking up his first stage win of the German tour. "Everything ran smoothly, the team cycled strongly to help me. As a German in a German team to win in Germany, it means an awful lot to me."

Förster can expect stiff competition over the next few days from veteran Zabel, 37, who has won a record 12-stages on the tour.

For most of the race, a break away group of Slovenian Matej Mugerli (Liquigas), Dutchman Maarten der Bakker (Skil-Shimano) and Austrian Philipp Ludescher (Volksbank) had opened up a big lead until they were caught with 10km to go.

German veteran and 2006 Tour of Germany winner Jens Voigt is amongst the favourites to take the overall title.

© AFP 2007

Results

1 Robert Förster (Ger | Gerolsteiner) 04:24:16
2 Danilo Napolitano (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:00
3 Erik Zabel (Ger | Team Milram) 00:00:00
4 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:00
5 Steffen Radochla (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:00
6 Kenny Robert Van Hummel (Ned | Skil-Shimano) 00:00:00
7 Werner Riebenbauer (Aut | Team Volksbank) 00:00:00
8 Aitor Galdos Alonso (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
9 Aurélien Clerc (Swi | Bouygues Telecom) 00:00:00
10 Lloyd Mondory (Fra | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
11 Gerald Ciolek (Ger | T-Mobile Team) 00:00:00
12 Manuele Mori (Ita | Saunier Duval - Prodir) 00:00:00
13 Bradley Mcgee (Aus | Française des Jeux) 00:00:00
14 Kevin Hulsmans (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
15 Alexei Markov (Rus | Caisse d'Epargne) 00:00:00
16 Saïd Haddou (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:00
17 Magnus Backstedt (Swe | Liquigas) 00:00:00
18 Bingen Fernandez Bustinza (Spa | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:00
19 Rony Martias (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:00
20 Jason Mccartney (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
21 Davide Vigano (Ita | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
22 Sven Teutenberg (Ger | Team Volksbank) 00:00:00
23 Koldo Fernandez De Larrea (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
24 Mark Renshaw (Aus | Credit Agricole) 00:00:00
25 Markus Zberg (Swi | Gerolsteiner) 00:00:00
26 Fabian Cancellara (Swi | Team CSC) 00:00:00
27 Matteo Carrara (Ita | Unibet.com) 00:00:00
28 Gil Suray (Bel | Unibet.com) 00:00:00
29 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col | Rabobank) 00:00:00
30 Mauro Da Dalto (Ita | Liquigas) 00:00:00
31 Juan José Haedo (Arg | Team CSC) 00:00:00
32 Addy Engels (Ned | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
33 Markus Eichler (Ger | Unibet.com) 00:00:00
34 Sebastian Langeveld (Ned | Rabobank) 00:00:00
35 Theo Eltink (Ned | Rabobank) 00:00:00
36 Erki Pütsep (Est | Bouygues Telecom) 00:00:00
37 Martin Elmiger (Swi | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
38 Patrick Calcagni (Swi | Liquigas) 00:00:00
39 Alan Perez Lezaun (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
40 Thomas Lövkvist (Swe | Française des Jeux) 00:00:00
41 George Hincapie (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
42 Piet Rooijakkers (Ned | Skil-Shimano) 00:00:00
43 Geert Verheyen (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
44 Bernhard Kohl (Aut | Gerolsteiner) 00:00:00
45 Thomas Danielson (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
46 Sebastian Siedler (Ger | Team Milram) 00:00:00
47 Sébastien Minard (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:00
48 Laszlo Bodrogi (Hun | Credit Agricole) 00:00:00
49 Levi Leipheimer (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
50 Luis Leon Sanchez Gil (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:00
51 Jurgen Van Goolen (Bel | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
52 Pierre Drancourt (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:00
53 Angel Gomez Gomez (Spa | Saunier Duval - Prodir) 00:00:00
54 Christophe Brandt (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:00
55 Matthew Lloyd (Aus | Predictor-Lotto) 00:00:00
56 Olaf Pollack (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:00
57 René Weissinger (Ger | Team Volksbank) 00:00:00
58 André Greipel (Ger | T-Mobile Team) 00:00:00
59 Carlos Da Cruz (Fra | Française des Jeux) 00:00:00
60 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
61 Harald Morscher (Aut | Team Volksbank) 00:00:00
62 Stefan Denifl (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
63 Frédéric Guesdon (Fra | Française des Jeux) 00:00:00
64 Thomas Ziegler (Ger | T-Mobile Team) 00:00:00
65 Jérémy Roy (Fra | Française des Jeux) 00:00:00
66 Christophe Laurent (Fra | Credit Agricole) 00:00:00
67 Jens Voigt (Ger | Team CSC) 00:00:00
68 Christoph Meschenmoser (Ger | Skil-Shimano) 00:00:00
69 Bobby Julich (USA | Team CSC) 00:00:00
70 Wim Van Huffel (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:00
71 Gustav Erik Larsson (Swe | Unibet.com) 00:00:00
72 Josep Jufre Pou (Spa | Predictor-Lotto) 00:00:00
73 Matej Mugerli (Slo | Liquigas) 00:00:00
74 Leonardo Bertagnolli (Ita | Liquigas) 00:00:00
75 Davide Rebellin (Ita | Gerolsteiner) 00:00:00
76 Linus Gerdemann (Ger | T-Mobile Team) 00:00:00
77 Gorazd Stangelj (Slo | Lampre-Fondital) 00:00:00
78 Christophe Kern (Fra | Credit Agricole) 00:00:00
79 Matthias Russ (Ger | Gerolsteiner) 00:00:00
80 Yuriy Krivtsov (Ukr | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
81 Marzio Bruseghin (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:00
82 Claudio Corioni (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:00
83 Maarten Den Bakker (Ned | Skil-Shimano) 00:00:00
84 Roman Kreuziger (Cze | Liquigas) 00:00:00
85 Morris Possoni (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:00
86 Maarten Wynants (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
87 Maxime Monfort (Bel | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:00
88 Lorenzo Bernucci (Ita | T-Mobile Team) 00:00:00
89 Jussi Veikkanen (Fin | Française des Jeux) 00:00:00
90 Hubert Dupont (Fra | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
91 Sergey Kolesnikov (Rus | Unibet.com) 00:00:00
92 Rubens Bertogliati (Swi | Saunier Duval - Prodir) 00:00:00
93 Angelo Furlan (Ita | Credit Agricole) 00:00:00
94 Marc De Maar (Ned | Rabobank) 00:00:00
95 Rene Mandri (Est | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
96 Fabio Sacchi (Ita | Team Milram) 00:00:00
97 Vladimir Efimkin (Rus | Caisse d'Epargne) 00:00:00
98 Steffen Wesemann (Swi | Team Wiesenhof Felt) 00:00:00
99 Wolfgang Murer (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
100 Giuseppe Guerini (Ita | T-Mobile Team) 00:00:00
101 Damiano Cunego (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:00
102 Albert Timmer (Ned | Skil-Shimano) 00:00:00
103 Giovanni Bernaudeau (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:00
104 Alexandr Kolobnev (Rus | Team CSC) 00:00:00
105 Niki Terpstra (Ned | Team Milram) 00:00:00
106 Harald Totschnig (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
107 Florian Stalder (Swi | Team Volksbank) 00:00:00
108 Christian Leben (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:00
109 Bart Dockx (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:00
110 Damien Monier (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:00
111 Rigoberto Uran (Col | Unibet.com) 00:00:00
112 Grischa Niermann (Ger | Rabobank) 00:00:00
113 Enrico Poitschke (Ger | Team Milram) 00:00:00
114 Robert Gesink (Ned | Rabobank) 00:00:00
115 Björn Schröder (Ger | Team Milram) 00:00:00
116 Ronny Scholz (Ger | Gerolsteiner) 00:00:00
117 Peter Velits (Svk | Team Wiesenhof Felt) 00:00:00
118 Francesco Failli (Ita | Liquigas) 00:00:00
119 Ralf Grabsch (Ger | Team Milram) 00:00:00
120 Rinaldo Nocentini (Ita | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
121 Martin Müller (Ger | Team Milram) 00:00:00
122 Yukihiro Doi (Jpn | Skil-Shimano) 00:00:00
123 Stefan Rucker (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
124 Andy Schleck (Lux | Team CSC) 00:00:00
125 Yannick Talabardon (Fra | Credit Agricole) 00:00:00
126 Philipp Ludescher (Aut | Team Volksbank) 00:00:00
127 Paolo Tiralongo (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:00
128 Björn Leukemans (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:00
129 Raivis Belohvosciks (Lat | Saunier Duval - Prodir) 00:00:00
130 Pavel Padrnos (Cze | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
131 Joost Posthuma (Ned | Rabobank) 00:00:00
132 Amaël Moinard (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:00
133 Mariusz Witecki (Pol | Team Volksbank) 00:00:00
134 Nicolas Hartmann (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:00
135 Benoît Poilvet (Fra | Credit Agricole) 00:00:00
136 Jurgen Van De Walle (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
137 Pietro Caucchioli (Ita | Credit Agricole) 00:00:00
138 Andrea Tonti (Ita | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
139 Christian Pfannberger (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
140 Pieter Jacobs (Bel | Unibet.com) 00:00:00
141 Paul Martens (Ger | Skil-Shimano) 00:00:00
142 Joan Horrach Ripoll (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:00
143 Dionisio Galparsoro Martinez (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
144 Pablo Lastras Garcia (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:00
145 Dimitri Champion (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:00
146 Thomas Rohregger (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
147 Preben Van Hecke (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:00
148 Franco Pellizotti (Ita | Liquigas) 00:00:00
149 Roy Sentjens (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:00
150 Yann Huguet (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:00
151 Reinbert Cornelis Wielinga (Ned | Saunier Duval - Prodir) 00:00:00
152 Ian Mcleod (RSA | Française des Jeux) 00:00:00
153 Julien Belgy (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:00
154 Volodymir Gustov (Ukr | Team CSC) 00:00:00
155 Marco Pinotti (Ita | T-Mobile Team) 00:00:00
156 Philip Deignan (Irl | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
157 Laurens Ten Dam (Ned | Unibet.com) 00:00:00
158 Trent Lowe (Aus | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
159 Sebastian Lang (Ger | Gerolsteiner) 00:00:00
160 Gerrit Glomser (Aut | Team Volksbank) 00:00:00
161 Jon Bru Pascal (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
162 Imanol Erviti (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:00
163 Artabe Uribarri (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
164 Riccardo Ricco (Ita | Saunier Duval - Prodir) 00:00:00
165 Guido Trentin (Ita | Saunier Duval - Prodir) 00:00:00
166 Cyrille Monnerais (Fra | Française des Jeux) 00:00:00
167 Tom Stamsnijder (Ned | Gerolsteiner) 00:00:00
168 Chris Sörensen (Den | Team CSC) 00:00:00
169 David Lopez Garcia (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:00
170 Christophe Riblon (Fra | Ag2r Prevoyance) 00:00:00
171 José Luis Rubiera Vigil (Spa | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:00
172 Paolo Bettini (Ita | Quick Step - Innergetic) 00:00:00
173 Koos Moerenhout (Ned | Rabobank) 00:00:00
174 Torsten Schmidt (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:00
175 Harald Starzengruber (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
176 Anton Luengo Celaya (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:00
177 Jochen Summer (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:00
178 Kaoru Ouchi (Jpn | Skil-Shimano) 00:00:00
179 Marco Marzano (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:00
180 Andreas Klier (Ger | T-Mobile Team) 00:00:00
181 André Schulze (Ger | Team Wiesenhof Felt) 01:05:00
182 Robert Wagner (Ger | Team Wiesenhof Felt) 01:29:00

General classification after stage 1

1 Robert Förster (Ger | Gerolsteiner) 04:24:06
2 Maarten Den Bakker (Ned | Skil-Shimano) 00:00:02
3 Danilo Napolitano (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:04
4 Matej Mugerli (Slo | Liquigas) 00:00:05
5 Erik Zabel (Ger | Team Milram) 00:00:06
6 Philipp Ludescher (Aut | Team Volksbank) 00:00:07
7 André Greipel (Ger | T-Mobile Team) 00:00:09
8 Jens Voigt (Ger | Team CSC) 00:00:09
9 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:10
10 Steffen Radochla (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:10
11 Kenny Robert Van Hummel (Ned | Skil-Shimano) 00:00:10
12 Werner Riebenbauer (Aut | Team Volksbank) 00:00:10
13 Aitor Galdos Alonso (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
14 Aurélien Clerc (Swi | Bouygues Telecom) 00:00:10
15 Lloyd Mondory (Fra | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
16 Gerald Ciolek (Ger | T-Mobile Team) 00:00:10
17 Manuele Mori (Ita | Saunier Duval - Prodir) 00:00:10
18 Bradley Mcgee (Aus | Française des Jeux) 00:00:10
19 Kevin Hulsmans (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
20 Alexei Markov (Rus | Caisse d'Epargne) 00:00:10
21 Saïd Haddou (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:10
22 Magnus Backstedt (Swe | Liquigas) 00:00:10
23 Bingen Fernandez Bustinza (Spa | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:10
24 Rony Martias (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:10
25 Jason Mccartney (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
26 Davide Vigano (Ita | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
27 Sven Teutenberg (Ger | Team Volksbank) 00:00:10
28 Koldo Fernandez De Larrea (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
29 Mark Renshaw (Aus | Credit Agricole) 00:00:10
30 Markus Zberg (Swi | Gerolsteiner) 00:00:10
31 Fabian Cancellara (Swi | Team CSC) 00:00:10
32 Matteo Carrara (Ita | Unibet.com) 00:00:10
33 Gil Suray (Bel | Unibet.com) 00:00:10
34 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col | Rabobank) 00:00:10
35 Mauro Da Dalto (Ita | Liquigas) 00:00:10
36 Juan José Haedo (Arg | Team CSC) 00:00:10
37 Addy Engels (Ned | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
38 Markus Eichler (Ger | Unibet.com) 00:00:10
39 Sebastian Langeveld (Ned | Rabobank) 00:00:10
40 Theo Eltink (Ned | Rabobank) 00:00:10
41 Erki Pütsep (Est | Bouygues Telecom) 00:00:10
42 Martin Elmiger (Swi | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
43 Patrick Calcagni (Swi | Liquigas) 00:00:10
44 Alan Perez Lezaun (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
45 Thomas Lövkvist (Swe | Française des Jeux) 00:00:10
46 George Hincapie (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
47 Piet Rooijakkers (Ned | Skil-Shimano) 00:00:10
48 Geert Verheyen (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
49 Bernhard Kohl (Aut | Gerolsteiner) 00:00:10
50 Thomas Danielson (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
51 Sebastian Siedler (Ger | Team Milram) 00:00:10
52 Sébastien Minard (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:10
53 Laszlo Bodrogi (Hun | Credit Agricole) 00:00:10
54 Levi Leipheimer (USA | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
55 Luis Leon Sanchez Gil (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:10
56 Jurgen Van Goolen (Bel | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
57 Pierre Drancourt (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:10
58 Angel Gomez Gomez (Spa | Saunier Duval - Prodir) 00:00:10
59 Christophe Brandt (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:10
60 Matthew Lloyd (Aus | Predictor-Lotto) 00:00:10
61 Olaf Pollack (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:10
62 René Weissinger (Ger | Team Volksbank) 00:00:10
63 Carlos Da Cruz (Fra | Française des Jeux) 00:00:10
64 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
65 Harald Morscher (Aut | Team Volksbank) 00:00:10
66 Stefan Denifl (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
67 Frédéric Guesdon (Fra | Française des Jeux) 00:00:10
68 Thomas Ziegler (Ger | T-Mobile Team) 00:00:10
69 Jérémy Roy (Fra | Française des Jeux) 00:00:10
70 Christophe Laurent (Fra | Credit Agricole) 00:00:10
71 Christoph Meschenmoser (Ger | Skil-Shimano) 00:00:10
72 Bobby Julich (USA | Team CSC) 00:00:10
73 Wim Van Huffel (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:10
74 Gustav Erik Larsson (Swe | Unibet.com) 00:00:10
75 Josep Jufre Pou (Spa | Predictor-Lotto) 00:00:10
76 Leonardo Bertagnolli (Ita | Liquigas) 00:00:10
77 Davide Rebellin (Ita | Gerolsteiner) 00:00:10
78 Linus Gerdemann (Ger | T-Mobile Team) 00:00:10
79 Gorazd Stangelj (Slo | Lampre-Fondital) 00:00:10
80 Christophe Kern (Fra | Credit Agricole) 00:00:10
81 Matthias Russ (Ger | Gerolsteiner) 00:00:10
82 Yuriy Krivtsov (Ukr | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
83 Marzio Bruseghin (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:10
84 Claudio Corioni (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:10
85 Roman Kreuziger (Cze | Liquigas) 00:00:10
86 Morris Possoni (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:10
87 Maarten Wynants (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
88 Maxime Monfort (Bel | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:10
89 Lorenzo Bernucci (Ita | T-Mobile Team) 00:00:10
90 Jussi Veikkanen (Fin | Française des Jeux) 00:00:10
91 Hubert Dupont (Fra | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
92 Sergey Kolesnikov (Rus | Unibet.com) 00:00:10
93 Rubens Bertogliati (Swi | Saunier Duval - Prodir) 00:00:10
94 Angelo Furlan (Ita | Credit Agricole) 00:00:10
95 Marc De Maar (Ned | Rabobank) 00:00:10
96 Rene Mandri (Est | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
97 Fabio Sacchi (Ita | Team Milram) 00:00:10
98 Vladimir Efimkin (Rus | Caisse d'Epargne) 00:00:10
99 Steffen Wesemann (Swi | Team Wiesenhof Felt) 00:00:10
100 Wolfgang Murer (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
101 Giuseppe Guerini (Ita | T-Mobile Team) 00:00:10
102 Damiano Cunego (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:10
103 Albert Timmer (Ned | Skil-Shimano) 00:00:10
104 Giovanni Bernaudeau (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:10
105 Alexandr Kolobnev (Rus | Team CSC) 00:00:10
106 Niki Terpstra (Ned | Team Milram) 00:00:10
107 Harald Totschnig (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
108 Florian Stalder (Swi | Team Volksbank) 00:00:10
109 Christian Leben (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:10
110 Bart Dockx (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:10
111 Damien Monier (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:10
112 Rigoberto Uran (Col | Unibet.com) 00:00:10
113 Grischa Niermann (Ger | Rabobank) 00:00:10
114 Enrico Poitschke (Ger | Team Milram) 00:00:10
115 Robert Gesink (Ned | Rabobank) 00:00:10
116 Björn Schröder (Ger | Team Milram) 00:00:10
117 Ronny Scholz (Ger | Gerolsteiner) 00:00:10
118 Peter Velits (Svk | Team Wiesenhof Felt) 00:00:10
119 Francesco Failli (Ita | Liquigas) 00:00:10
120 Ralf Grabsch (Ger | Team Milram) 00:00:10
121 Rinaldo Nocentini (Ita | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
122 Martin Müller (Ger | Team Milram) 00:00:10
123 Yukihiro Doi (Jpn | Skil-Shimano) 00:00:10
124 Stefan Rucker (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
125 Andy Schleck (Lux | Team CSC) 00:00:10
126 Yannick Talabardon (Fra | Credit Agricole) 00:00:10
127 Paolo Tiralongo (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:10
128 Björn Leukemans (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:10
129 Raivis Belohvosciks (Lat | Saunier Duval - Prodir) 00:00:10
130 Pavel Padrnos (Cze | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
131 Joost Posthuma (Ned | Rabobank) 00:00:10
132 Amaël Moinard (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:10
133 Mariusz Witecki (Pol | Team Volksbank) 00:00:10
134 Nicolas Hartmann (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:10
135 Benoît Poilvet (Fra | Credit Agricole) 00:00:10
136 Jurgen Van De Walle (Bel | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
137 Pietro Caucchioli (Ita | Credit Agricole) 00:00:10
138 Andrea Tonti (Ita | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
139 Pieter Jacobs (Bel | Unibet.com) 00:00:10
140 Christian Pfannberger (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
141 Joan Horrach Ripoll (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:10
142 Dionisio Galparsoro Martinez (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
143 Pablo Lastras Garcia (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:10
144 Dimitri Champion (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:10
145 Thomas Rohregger (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
145 Preben Van Hecke (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:10
147 Franco Pellizotti (Ita | Liquigas) 00:00:10
148 Roy Sentjens (Bel | Predictor-Lotto) 00:00:10
149 Yann Huguet (Fra | Cofidis, Le Credit Par Telephone) 00:00:10
150 Reinbert Cornelis Wielinga (Ned | Saunier Duval - Prodir) 00:00:10
151 Ian Mcleod (RSA | Française des Jeux) 00:00:10
152 Julien Belgy (Fra | Bouygues Telecom) 00:00:10
153 Volodymir Gustov (Ukr | Team CSC) 00:00:10
154 Marco Pinotti (Ita | T-Mobile Team) 00:00:10
155 Philip Deignan (Irl | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
156 Laurens Ten Dam (Ned | Unibet.com) 00:00:10
157 Trent Lowe (Aus | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
158 Sebastian Lang (Ger | Gerolsteiner) 00:00:10
159 Gerrit Glomser (Aut | Team Volksbank) 00:00:10
160 Jon Bru Pascal (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
161 Imanol Erviti (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:10
162 Artabe Uribarri (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
163 Riccardo Ricco (Ita | Saunier Duval - Prodir) 00:00:10
164 Guido Trentin (Ita | Saunier Duval - Prodir) 00:00:10
165 Cyrille Monnerais (Fra | Française des Jeux) 00:00:10
166 Tom Stamsnijder (Ned | Gerolsteiner) 00:00:10
167 Chris Sörensen (Den | Team CSC) 00:00:10
168 David Lopez Garcia (Spa | Caisse d'Epargne) 00:00:10
169 Christophe Riblon (Fra | Ag2r Prevoyance) 00:00:10
170 José Luis Rubiera Vigil (Spa | Discovery Channel Pro Cycling Team) 00:00:10
171 Paolo Bettini (Ita | Quick Step - Innergetic) 00:00:10
172 Koos Moerenhout (Ned | Rabobank) 00:00:10
173 Torsten Schmidt (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:00:10
174 Harald Starzengruber (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
175 Anton Luengo Celaya (Spa | Euskaltel - Euskadi) 00:00:10
176 Jochen Summer (Aut | Elk Haus - Simplon) 00:00:10
177 Kaoru Ouchi (Jpn | Skil-Shimano) 00:00:10
178 Marco Marzano (Ita | Lampre-Fondital) 00:00:10
179 Andreas Klier (Ger | T-Mobile Team) 00:00:10
180 André Schulze (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:01:15
181 Robert Wagner (Ger | Team Wiesenhof Felt) 00:01:39

Comments

Back to top