UK road racing: Kay wins Walton; Greenwood back

Southam leads in Surrey after two days

York Cycleworks pro Alistair Kay took victory in the Sam Walton Memorial Border Trophy in Northumberland Saturday, holding off a strong challenge from two fellow Yorkshiremen to win the prestigious event.

Kay held off his seven breakaway rivals to win a sprint finish to the 80-mile race, based on some tough terrain around the village of Netherwitton, near Morpeth.

He was one of three riders who broke clear on the first of six laps, establishing a lead of around two minutes with Sheffield rider Kit Gilham (Kinesis UK) and Shaun Polson (MTS Cyclesport).

A chasing group was eventually formed, and a couple of laps later the leading group swelled to eight riders as they caught the leaders and forged ahead.

With the bunch more than three minutes back the eight steeled themselves for a sprint finish, which Kay won from Doncaster-based Mark Wordsworth (Team Corley Cycles), while Gilham took third from MTS Cyclesport’s James Moss and Doncaster Wheelers rider Paul Bell was fifth.

As well as third place, Gilham was named King of the Mountains for a strong performance on the climbs, and also won the sprint prize through the village of Scots Gap.

Greenwood comes back at Dolphinholme

Former national hill-climb champion and under-23 road race title holder Ben Greenwood (Rapha Condor-Recycling) underlined his recovery from a knee injury when he won the 12th round of the Cycling Development North West Road Race League over a 64-mile course at Dolphinholme, Lancashire, on Sunday.

Greenwood and team-mate Kristian House stitched up the opposition when they coasted home three minutes clear of the field, leaving Yorkshire rival Tom Barras (Plowman Craven RT), winner of the opening round back in March, to salvage third place.

Barras led home the chasers ahead of league leader and former national amateur road champion Matt Stephens (Sigma Sport RT).

Southam leads in Surrey

Second spot on the opening two road stages left Tom Southam (Team Halfords Bikehut) leading the Surrey League Revolutions Five-Day stage race after the first two days.

Southam was second in the first event, a 91.3-mile road race based on Staplefield where Team Ras Mumhan rider Peter Hawkins edged him out in a sprint for the line, Southam holding off three others to salvage second place by two seconds.

Sixth in the opening stage was Hawkins’ team-mate Miceal Concannon, just eight seconds down, and he went on to win the second stage, a 101-mile race near Loxwood, with Southam again having to settle for second.

Sigma Sport RT’s Steve Golla took Sunday’s opening time trial, while in the road stage Southam’s team-mate and National Road Race Champion Rob Hayles won to add to the third spot he secured on stage two behind Concannon and Southam.

For the latest results from the Revolution Five-Day, see www.surreyleague.co.uk

Perry polishes off Paignton

Mark Perry took a narrow victory in the Paignton Regatta Circuit Race in Devon on Friday evening, edging ahead by just two seconds to claim victory.

The Bournemouth Arrow CC rider pipped Anthony O’Boyle (Gateway RT) to the line, while in-form youngster Doug Dewey (Team Tor 2000) held off experienced Sport Beans-Wilier rider Grant Bayton for third place.

Results

Sam Walton Memorial Border Trophy  
Netherwitton, Northumberland, 80 miles  
   
1 Alistair Kay (York Cycleworks) 3:29:00
2 Mark Wordsworth (Team Corley Cycles)  
3 Kit Gilham (Kinesis UK)  
4 James Moss (MTS Cyclesport)  
5 Paul Bell (Doncaster Wheelers)  
6 Shaun Polson (MTS Cyclesport)  
7 Gareth Hewitt (KFS Special Vehicles)  
8 Nathan Edmondson (GLendene CC)  
9 Craig Stevenson (Boneshakers RT) 0:3:10
10 Ian Taylor (MTS Cyclesport) same time  
   
Cycling Development North West League  
Dolphinholme, Lancashire, 64 miles  
   
1 Ben Greenwood (Rapha Conor-Recycling) 2:42:06
2 Kristian House (Rapha Confor-Recycling)  
3 Tom Barras (Plowman Craven RT) 0:3:00
4 Matt Stephens (Sigma Sport RT)  
5 Liam Holohan (Pearl Izumi)  
6 Ashley Finn (Lune Racing CC)  
7 James Sampson (Kinesis UK)  
8 Richard Kent (Science in Sport RT)  
9 Philip Holwell (Rutland CC)  
10 Richard Hepworth (Wakefield CC).  
   
Supporting race, 64 miles  
   
1 Adam Pinder (Blackburn & Dist CTC) 3:02:47
2 Conan Mayman (Rhyl CC)  
3 Russell Falder (Monmouth Lifestyle)  
4 Andrew Prince (Leek CC)  
5 Rob Whitfield (FP Mailing)  
6 Stuart Alderson (Manchester Wheelers)  
   
Sigma Sport Surrey League Revolutions Five-Day  
   
Stage 1, Staplefield, 91.3 miles  
   
1 Peter Hawkins (Team Ras Mumhan) 3:42:10
2 Tom Southam (Team Halfords Bikehut) 0:00:02
3 David Fletcher (Science in Sport.com)  
4 Dan Staite (Python RT)  
5 Tim Dunford (Hargroves Cycles)  
6 Miceal Concannon (Team Ras Mumhan) 0:00:08
   
Stage 2, Loxwood, 101.9 miles  
   
1 Miceal Concannon (Team Ras Mumhan) 3:59:56
2 Tom Southam (Team Halfords Bikehut)  
3 Rob Hayles (Team Halfords Bikehut) 0:02:09
4 Peter Hawkins (Team Ras Mumhan) 0:02:49
5 Gary Dodd (Sigma Sport RT)  
6 Chris McNamara (Wildside RT) all same time  
   
Stage 3A, Goodwood time trial  
   
1 Steve Golla (Sigma Sport RT)  
   
Stage 3B, Goodwood road race  
   
1 Rob Hayles (Team Halfords Bikehut)  
   
Paignton Regatta Circuit Race  
Devon, 40km  
   
1 Mark Perry (Bournemouth Arrow CC) 1:00:24
2 Anthony O’Boyle (Gateway RT) 0:00:02
3 Doug Dewey (Team Tor 2000)  
4 Grant Bayton (Sport Beans-Wilier)  
5 James Williams (ES Torgini)  
6 Andrew Hitchens (Mid-Devon CC)  
7 Robert Willcocks (Ajchva Limoux)  
8 Andrew Williams (Cwmcarn Paragon CC)  
9 Philip Borrett (Bikinmotion CC)  
10 Guy Wilkins (Bikinmotion CC)  

Comments

Back to top