UK time trial and cyclo-cross round up: Bottrill wins Rudy Project Series

Paul Oldham rules the ‘cross league

Matt Bottrill wrapped up overall victory in the Rudy Project National Time Trial Series when he won the sixth round in North Yorkshire on Saturday.

The I Ride Racing Team rider from Leicestershire was more than two minutes faster than his nearest rival over the 33.5-mile course based around Middleton Tyas, and with his win he also declared that he would not ride the final two rounds with the series win in the bag already.

“I was pleased with my ride, it wasn’t a perfect day but it’s job done for me now,” he said. “It’s been a long season and I’m looking forward to a break.

“I didn’t really have a time in mind for this event, as long as I won. To be honest everything has been a bit of an anti-climax after the British Championships.”

But the way Bottrill powered around the challenging course you wouldn’t have noticed.

He clocked 1:12:47 for the course, which took in tough climbs at Hang Bank and Cleasby Bank, but also featured a fast descent into Stapleton.

A breeze blew throughout the afternoon, but it mattered little to Bottrill who added: “The wind was a help to strong riders who can keep going through it, so it played into my hands a little bit to be honest.”

Leslie Bikes-Rightmove Windows rider Alistair Robinson was second fastest with 1:15:06, while another two minutes off the pace was Ceasarean CC’s Robin Ovenden, who completed the podium in an event with just 13 senior men.

In the women’s event, round six looks set to prove decisive with Cult Racing’s Michele King taking over the Series lead following victory in Saturday’s 22.3-mile women’s race.

This was King’s fifth counting ride, and so all 60 of her points counted towards her new total of 296. Previous leader Trudi Sammons (Reading CC) had already ridden five qualifying events, so her third spot only gave her six more points and leaves her five behind King.

King clocked 55:19 to take the win by almost three minutes, while her team-mate Jane Kilmartin took second spot, and moved up to third with 284 points.

Joel Wainman wins Yorkshire Road Club event

After finishing second in his own club's 50-mile time trial last weekend, Hull time trial ace Joel Wainman stepped up to the top step of the podium in the Yorkshire Road Club event over the same distance on Saturday.

The Team Swift rider clocked 1:47:28 to win the event at Topcliffe by almost four minutes, with Cambridge CC rival Ken Platts finishing second, just four seconds ahead of Wainman's team-mate Carl Ruebottom, from Cheshire.

A windy afternoon put several riders off competing - while those who did also had to contend with being shot by someone with an airgun, with ten riders reporting incidents which were relayed to the police.

Yorkshire Road Club's own rider Ian Fairweather from nearby Boroughbridge had to settle for fourth spot with 1:53:55 for the course from Topcliffe to Osmotherly, while fastest of the women was Holme Valley Wheelers' Rachael Mellor, with 2:09:42.

As well as the solo win, Wainman also led Team Swift to victory in the team category alongside Ruebottom and Derek Roe from Beverley.

Alex Dowsett breaks course record at Bentley

Trek-Livestrong pro Alex Dowsett broke his own course record in the North Hampshire Road Club 25-mile event on the H25/8 course at Bentley.

Dowsett clocked 46:58 to slice 52 seconds from his previous record performance earlier this year, and it was good enough for victory by more than four minutes.

In a large field of more than 100 riders, Dowsett pushed New Heebra rider Andrew Griffiths into second with 51:08, while London Dynamo’s Martin Williamson was third, another 50 seconds off the pace.

“Alex is such an incredible talent,” said event organiser Dougie Lawson. “A couple of his coaching mates also rode, and they also did great rides. Especially 17-year-old Oliver Rossi, who was fifth with an amazing 52:54.”

The day proved bright and dry with only a slight wind, so the exposed A31 which can prove to be a tough drag for so many events was kind, and several riders posted personal best times.

Kevin Tye takes win at Kent CA 25-mile

Datateam Allstars enjoyed a good day at the Kent CA 25-mile time trial on Sunday, with Kevin Tye winning with a course record performance as well as leading the Allstars to the team prize.

Tye clocked 52:53 to break the course record and take the victory by more than two minutes by In Gear-Quickvit rival Dave Wheeler, while VC Deal’s Gary Record was another 28 seconds slower in third.

Seth Kaye took fourth spot for Datateam Allstars with 55:58 and Mark Hill’s time of 57:14 was good enough for seventh, and between them the trio secured the team prize in the event which took in two circuits of the St Nicholas to Broomfield course.

Dyason crashes in Essex, event abandoned

The Eastern Counties CA 25-mile time trial at Chelmsford, Essex, was abandoned on Sunday after St Ives CC rider Andre Dyason crashed out.

Dyason sustained head injuries in the incident and was tended by paramedics. Traffic stacked back from the scene and rendered the event unsafe, prompting organisers to cancel the rest of the rides.

His injuries required hospital treatment, but are not life threatening.

Cyclo-cross

Paul Oldham still the man to beat

Hope Factory Racing rider Paul Oldham continues to be the man to beat after securing two wins in two days last weekend, to add to his other victories over the last fortnight.

Reigning National Trophy champion Oldham, from Pendle, proved a convincing winner of the opening round of the North West League, staged by Red Rose Olympic at Avenham Park in Preston on Saturday.

Oldham held off the challenge of team-mate Dave Collins, while third spot went to veteran Noel Clough, the Fietsen Tempo rider who is a former winner of the Yorkshire Series.

There was also a good ride from junior Tom Armstrong, the Wheelbase rider who took fourth spot.

Oldham then went on to win the KuduBikes.co.uk event in North Yorkshire, second round of the Cyclo-Cross North East League at Richmond School on Sunday, where he again edged ahead of Collins after a race-long battle.

The pair were part of a seven-rider group which hit the front in Sunday’s event, but by the end of the first lap Oldham and Collins had broken clear.

They opened up a gap of around a minute and comfortably held it to the end, with Oldham just sprinting home around four seconds clear of Collins, while MTS Cyclesport rider Steven Ward took third, 1:12 behind.

David Fletcher storms to victory in Nottinghamshire

Great Britain Olympic Academy rider David Fletcher stormed to victory in the opening round of the Notts and Derby Cyclo-Cross League, staged by Heanor Clarion at Shipley Park in Nottinghamshire.

Nottinghamshire-based Fletcher crossed the line alone, more than a minute ahead of his nearest rival, after a confident performance by the 100 Per Cent ME rider.

Defending league champion Ben Eedy (Empella Cyclo-Cross.com) was only tenth after reportedly crashing during the race and finishing more than four minutes down on the winner in tenth spot, but looks set to bounce back and defend his title when the next round is staged in two weeks time.

Sigma Sport-Specialized rider Tom Last, from near Matlock, was 1:18 behind Fletcher in second spot, while XRT-Elmy Cycles junior Hugo Robinson was third, 15 seconds further off the pace after travelling from East Anglia to take part in the event in the absence of an Eastern League race.

It proved to be a hugely successful event, with organisers estimating that more than 250 riders took part in the event, which was greeted by dry and sunny conditions, although the ground was still slightly soft from rain in the days leading up to the race.

Cotty wins in Cowley

Round one winner Michael Cotty made it two out of two in the Wessex League when he won the second round at Oxford School in Cowley on Saturday.

The Wheelbase rider was 43 seconds ahead of his nearest rival, junior Steven James (Pedal On), who took second by just ten seconds from Crispin Doyle, the Swindon Road Club rider who was second to Cotty in last weekend’s opening round.

Behind them, RAF CC’s Dan Lewis had to work hard to hold off the attentions of junior Hugo Humphreys, but Lewis eventually crossed the line fourth, around 30 seconds ahead of his young rival.

Ben Roach takes Western League win

Cult Racing ace Ben Roach secured a convincing win over his father Phil in the opening round of the Western League in Gloucester on Sunday, crossing the line 1:18 ahead of his old man in the event around the city’s boating lake.

Defending Western League champion Scott Chalmers (Dream Zero G) had to settle for third spot as the Roach duo, but was within three seconds of Phil Roach (Coventry RC) after a race-long battle.

Roach on a roll in West Midlands

Also last week, Ben Roach secured overall victory in the Rugby Velo Floodlit Cyclo-Cross Series with victory in the final round at St Andrews Rugby Club in the West Midlands town.

Under-23 rider Roach secured his second win from the three events in the series, which used a slightly longer course for the final race which extended through a wooded section before heading into the usual technical areas, short straights and tricky adverse camber corners which caught out the unaware.

Roach began quickly from the gun, and on the first lap only Hope Factory Racing’s Dave Collins could hang on to his wheel, while the rest of the field were strung out.

They stayed together for the rest of the race, but Roach broke away on the penultimate technical section to cross the line five seconds clear of Collins, who was making his first appearance of the season.

Runner-up in the second race, Steven Allen (Kenilworth Wheelers) had to settle for third spot in this week’s race after staying comfortably clear of the chasing pack, led by top veteran Darren Atkins.

Leicestershire Road Club’s Lucy Garner was once again fastest of the women, and secured the overall title with her final round victory.

And Rapha Condor junior Joe Fox was fifth overall and top junior in this week’s race, but Garner’s team-mate Sam Broughton was second junior, enough to secure the final overall category win.

Results

North West League (Round one, Avenham Park, Preston):
1 Paul Oldham (Hope Factory Racing)
2 Dave Collins (Hope Factory Racing)
3 Noel Clough (Fietsen Tempo)
4 Tom Armstrong (Wheelbase)
5 Richard Wilkinson (Pro Bike Kit)
6 Mark Cotton (Byka Sport Racing)
7 Martin Woffindin (SportCity Velo)
8 Matt Denby (Zepnat RT)
9 Lewis Balyckyi (Team Wallis CHH)
10 Keith Murray (Hope Factory Racing)
Veterans:
40-49: Noel Clough.
50-59: Roy Hunt (Colnago).
Over-60s: Mike Harrison (Horwich CC).
Juniors: Tom Armstrong.
Women: Becky Preece (Red Rose Olympic).
Under-23s: Martin Woffindin.
Kudu Bikes.co.uk North East League (Round one, Richmond, North Yorkshire):
1 Paul Oldham (Hope Factory Racing) 11 laps in 1:00:33
2 Dave Collins (Hope Factory Racing) at 4sec
3 Steven Ward (MTS Cyclesport) at 1:12
4 Mark Cotton (Bycka Sport Racing) at 2:50
5 Keith Murray (Hope Factory Racing) at 3:15
6 Malcolm Lewis (MTS Cyclesport) at 3:16
7 Tony Glover (Derwentside CC) at 4:12
8 Joe Home (Fietsen Tempo) at 1 lap
9 Keith Ashbridge (VC Cumbria)
10 Robert Smith (Derwentside CC)
Juniors: Joe Home.
Veterans: Keith Ashbridge.
Over-50s: Barry Kipling (MTS Cyclesport).
Women: Sally Buckworth (MTS Cyclesport).
Youth:
1 Mike Thompson (Richardsons CC) 5 laps in 30:30
2 Josh Moody (Adept Precision RT) at 40sec
3 James Edmund (Ferryhill Wheelers) at 3:00
Under-14s: James Edmund.
Girls: Emma Brady (MTS Cyclesport).
Under-12s: Thomas Mein (MTS).
Under-10 girls: Anna Armstrong (Border City Wheelers).
Notts and Derby League (Round one, Shipley Park, Nottinghamshire):
1 David Fletcher (100 Per Cent ME) 50:01
2 Tom Last (Sigma Sport) at 1:18
3 Hugo Robinson (XRT Elmy Cycles) at 1:33
4 Matt Barrett (Raleigh Avanti) at 1:42
5 Chris Metcalfe (Matlock CC) at 2:05
6 Lee Shunburne (Matlock CC) at 3:03
7 Geoff Beetham (Retro Bike.co.uk) same time
8 Ben Roach (Cult Racing) at 3:22
9 Phil Roach (Coventry RC) at 3:48
10 Ben Eedy (Empella Cyclo-Cross.com) at 4:24
Under-23s: David Fletcher.
Juniors: Hugo Robinson.
Veterans:
40-49: Phil Roach.
50-59: Pete Harris (Pearce Cycles).
Over-60s: Pete Mooney (Rugby Velo).
Women: Christine Howard (Matlock CC).
Youth:
1 James Shaw (Heanor Clarion) 25:27
2 Keiron Tennyson (Basso Bikes) at 1:15
3 S Marsh (Paul Milnes RT) same time
4 Arthur Green (Matlock CC) at 1:23
5 Jake Poole (Cycle Sport) at 1:49
6 Harry Crew (Derby Mercury RC) at 3:37
Girls: Sara Lomas (Matlock CC).
Under-14s: Arthur Green.
Under-12s: Scott Hook (Sherwood CC).
Under-10s: Tim Elsmore-Martin (Matlock CC).
Wessex League (Round two, Oxford School, Cowley, Oxford):
1 Michael Cotty (Wheelbase) 58:06
2 Steven James (Pedal On) at 43sec
3 Crispin Doyle (Swindon RC) at 53sec
4 Dan Lewis (RAF CC) at 1:01
5 Hugo Humphreys (unattached) at 1:34
6 Andrew Baum (Cwmcarn Paragon) at 1:59
7 Paul Lloyd (Banjo Cycles) at 2:12
8 Keith Sheridan (Corinium CC) at 2:57
9 Lewis King (Beeline) at 3:54
10 Sean Williams (Wightlink Offshore) at 4:25
Juniors: Steven James.
Veterans:
40-49: Keith Sheridan.
50-59: Dave McMullen (Evans Cycles).
Over-60s: Dave Lloyd (unattached).
Youth: Luke Cowley (Dream Zero G).
Western League (Round one, Gloucester Boating Lake):
1 Ben Roach (Cult Racing) 10 laps in 1:00:21
2 Phil Roach (Coventry RC) at 1:18
3 Scott Chalmers (Dream Zero G) at 1:21
4 Craig Denning (Dream Zero G) at 4:02
5 Jeremy Addis (VC Montpellier) at 4:27
6 Mark James (Team Endura) at 5:16
7 Dan Smith (GWR Team) at 6:38
8 Scott Easter (Mud Dock) at 1 lap
9 S Brown (Dream Zero G)
10 Ian Dawes (Dream Zero G)
Veterans: Phil Roach.
Women: Melissa Wadams (Swindon RC).
Junior: Luke Cowley (Dream Zero G).
Youth:
1 Rebecca Hunt (Newport Velo) 30:24
2 Ffion James (Abergavenny CC) at 1:02
3 Alister Williams (Abergavenny CC) at 1:05
Under-12s: Megan James (Abergavenny CC).
Under-10s: Hew Higgiss-Worrall (Abergavenny CC).
Rugby Velo Floodlit Series (Round three, St Andrews Rugby Club, Rugby):
1 Ben Roach (Cult Racing)
2 Dave Collins (Hope Factory Racing)
3 Steven Allen (Kenilworth Wheelers)
4 Darren Atkins (Coventry RC)
5 Joe Fox (Rapha Condor CC)
6 Matt Denby (Zepnat RT)
7 Philip Roach (Coventry RC)
8 Matt Clinton (Mike Vaughan Cycles)
9 Gareth Whittall (unattached)
10 Gavin Hardwicke (Ashfield RC)
Under-23s: Ben Roach.
Juniors: Joe Fox.
Women: Lucy Garner (Leicestershire RC).
Veterans:
40-49: Darren Atkins.
50-59: Pete Harris (Pearce Cycles).
Over-60s: Clive Pinfold (Coventry RC).
Youth:
1 Joe Kirkham (VC Long Eaton)
2 Danny Fox (Solihull CC)
3 Callum Ferguson (Halesowen A&CC)
4 Charlotte Broughton (Leicestershire RC)
5 Alice Barnes (Palmer Park Velo)
6 Ethan Lee (Solihull CC)
Girls: Charlotte Broughton.
Final Overall:
Seniors:
1 Ben Roach (Cult Racing) 239 pts
2 Steven Allen (Kenilworth Wheelers) 233
3 Darren Atkins (Coventry RC) 233
4 Philip Roach (Coventry RC) 227
5 Matt Denby (Zepnat RT) 225
6 Gareth Whittall (unattached) 218
7 Jeremy Hicks (Rugby Velo) 210
8 Richard Fairholme (Kenilworth Wheelers) 210
9 Pete Harris (Pearce Cycles) 201
10 Mark Garrett (Coventry RC) 200
Under-23s: Ben Roach 239.
Juniors: Sam Broughton (Leicestershire RC) 199.
Women: Lucy Garner (Leicestershire RC) 180.
Veterans:
40-49: Darren Atkins 233.
50-59: Pete Harris 201.
Over-60s: Clive Pinfold 128.
Youth:
1 Joe Kirkham (VC Long Eaton)
2 Danny Fox (Solihull CC)
3 Callum Ferguson (Halesowen A&CC)
4 Alice Barnes (Palmer Park Velo)
5 Charlotte Broughton (Leicestershire RC)
6 George Goodwin (Mike Vaughan Cycles)
Girls: Alice Barnes
Road results
Rudy Project National Time Trial Series (Middleton Tyas, North Yorkshire):
Seniors (33.5 miles):
1 Matt Bottrill (I Ride RT) 1:12:47
2 Alistair Robinson (Leslie Bikes) 1:15:06
3 Robin Ovenden (Ceasarean CC) 1:17:29
4 John Tuckett (Activ Cycles) 1:18:03
5 Scott Walker (I Ride RT) 1:18:04
6 Tony Fawcett (Hetton Hawks) 1:19:18
Women (22.3 miles):
1 Michele King (Cult Racing) 55:19
2 Jane Kilmartin (Cult Racing) 58:17
3 Trudi Sammons (Reading CC) 58:51
Juniors (22.3 miles):
1 Alex Royle (I Ride RT) 51:02
2 Jack Green (VC St Raphael) 52:07
3 Josh Teasdale (Team Endura) 52:35
Veterans on Actual Time (22.3 miles):
1 Ian Cooke (Team Swift) 52:00
2 Ian Dalton (Cherry Valley RT) 52:31
3 Peter Greenwood (Clayton Velo) 54:10
4 Ian Knights (VC Briganti) 55:11
5 Martin Gibson (Adept Precision RT) 55:37
6 Tim Humphries (Team Swift) 56:43
Veterans on Target Time:
1 John Woodburn (VC Meudon) +10:59
2 Carol Gandy (Born2Bike) +10:16
3 Peter Greenwood (Clayton Velo) +8:35
Disabled: Tim Challinor (Dave Mellor Cycles) 57:52.
Yorkshire Road Club (Topcliffe, North Yorkshire, 50 miles):
1 Joel Wainman (Team Swift-Allsports) 1:47:28
2 Ken Platts (Cambridge CC) 1:51:19
3 Carl Ruebotham (Team Swift) 1:51:23
4 Ian Fairweather (Yorkshire RC) 1:53:55
5 Simon Dale (Nottingham Clarion) 1:56:53
6 David Thompson (Scarborough Paragon) 1:57:48
7 Rod Brooks (Warrington RC) 1:58:04
8 Richard Hey (Holme Valley Wheelers) 1:58:16
9 Nigel Haigh (Planet X) 1:58:43
10 Stephen Robinson (Holme Valley Wheelers) 1:58:47
Team: Team Swift (Joel Wainman, Carl Ruebottom, Derek Roe 2:02:58) 5:41:49.
Women: Rachael Mellor (Holme Valley Wheelers) 2:09:42.
North Hampshire Road Club (Bentley, Hampshire, 25 miles):
1 Alex Dowsett (Trek-Livestrong) 46:58
2 Andrew Griffiths (New Heebra) 51:08
3 Martin Williamson (London Dynamo) 51:58
4 Tejvan Pettinger (Sri Chinmoy CT) 52:49
5 Oliver Rossi (PCA Ciclos Uno) 52:54
6 Lee Turner (Sigma Sport RT) 54:19
7 Ian White (Farnham RC) 54:36
8 Gary Record (VC Deal) 54:43
9 Shaun Kennedy (Bec CC) 54:54
10 Roy Brook (Epsom CC) 55:29
Juniors: Oliver Rossi.
Veterans: Lee Turner.
Tandems: Lea Marshall & Nick Hastler (Essex Roads CC) 53:02.
Women: Elisabeth Brama (Brighton Phoenix) 59:57.
Kent Cycling Association (Thanet, Kent, 25 miles):
1 Kevin Tye (Datateam Allstars) 52:53 (course record)
2 Dave Wheeler (In Gear Quickvit RT) 55:05
3 Gary Record (VC Deal) 55:33
4 Seth Laye (Datateam Allstars) 55:58
5 Phil Bull (VC Elan) 56:16
6 Jamie Beecham (VC Elan) 56:41
7 Mark Hill (Datateam ALlstars) 57:14
8 Steve Castle (GS Invicta) 57:30
9 Reg Smith (DCB Kent) 57:41
10 Carl Chapman (GS Invicta) 57:54
Team: Datateam Allstars (Kevin Tye, Seth Kaye, Mark Hill) 2:46:05.
Veterans on std: Reg Smith +21:14.
Women: Bronwen Ewing (Rye and District Wheelers) 1:02:42.
Juniors: Jack Edwards (San Fair Ann CC) 1:01:48.
BikeRadar
Author: BikeRadar

Related Articles

Back to top