UK time trial and cyclo-cross round up: Hutch flies in Wales

Women's team comp record goes and GHS 10 finals

Multiple time trial champion Michael Hutchinson (In Gear-Quickvit-Trainsharp) confirmed he is still in great form when he went within 16 seconds of breaking the National 25-mile Competition Record in South Wales on Sunday.

Hutchinson clocked 46:09 for the R25/3l course at Glynneath in West Glamorgan, winning the event by exactly two and a half minutes from his nearest rival.

But he was agonisingly 16 seconds short of breaking the current competition record of 45:54, set in 2009 by Ireland’s David McCann.

The course is renowned for being fast, but Hutchinson made it look positively supersonic as he flew round to an almost inevitable victory in the face of some classy rivals.

He pushed Drag2Zero.com rider Stu Dodd (48:39) into second spot, while third was High Wycombe CC veteran Adam Topham, who clocked 49:11.

While Hutchinson was short of the solo men’s competition record, there was a new record set in the women’s team event, where the London Dynamo trio of Rachel Turner, Jenny Lloyd-Jones and Rebecca Slack set a new mark.

They set a provisional combined time of 2:47:25 to slice a whopping 2:35 from the old mark, set in 1996 by the Oundle Velo trio of Maxine Johnson, Ann Wooldridge and Frances Harrison.

With 106 starters in the main event for senior men, the overflow event also attracted a healthy field of 105 starters made up mainly of women, juniors and veterans.

And it was a junior rider - I Ride RT’s Alex Royle from Stockport, who took victory with 50:09. His time was almost three and a half minutes quicker than joint second-placed riders, juvenile Matt Godden (Gloucester City CC) and senior Gavin Lewis (North Road CC).

There was also a tie in the women’s event, where Rachel Turner (London Dynamo) tied with Team Endura’s Avril Swann on 55:33 for 25th spot.

And Turner led London Dynamo to the new record with 27th-placed Jenny Lloyd-Jones clocking 55:38 and Rebecca Slack 34th with 56:14.

Mullen and Barnes win GHS 10 finals

Top teenaged rider Ryan Mullen was crowned GHS National Champion after winning the final staged in Gloucestershire on Saturday.

The Eirias High School pupil from Colwyn Bay - who riders for the Planet X team outside of his schoolboy exploits - clocked 21:16 to win the event by 15 seconds from the North East’s Joshua Teasdale, of Team Endura, who is also 16. Third spot went to 15-year-old Germain Burton (Team De Ver) with 21:39.

The event attracted more than 150 riders who had qualified through a series of regional heats, and 133 riders started the event, which used the U7b course near Falfield, which took riders along the A38 from Newport Towers to Slimbridge.

Top girl was 15-year-old Sponne School pupil and Palmer Park Velo rider Alice Barnes from London, who clocked 25:14 to finish 31 seconds faster than her nearest rival, and 56th overall.

Jack Green victorious in ABC Centreville 25

Damp roads and a rising south westerly winds did nothing to help riders in the ABC Centreville 25-mile event in Cheshire on Saturday.

VC St Raphael rider Jack Green proved victorious with 57:44 to beat Wills Wheels CC’s Chris Siepen by 33 seconds, while Glossop Kinder Velo’s Nick Bowden was third, another 43 seconds off the pace.

While Bowden was best veteran on actual time, evergreen Mike Cotgreave (Westmead Team 88) was top veteran on standard with a plus of 19:47 over his age standard. And Matlock CC’s Vicky Dawson was fastest of the women with 1:05:05.

Kiddell beats Smetham in Swindon hardriders

Cavalier CC vet David Kiddell secured a comfortable victory in Swindon Road Club’s hilly 23-mile event, a round of the Western TTA Hardriders Series, on Sunday.

Kiddell clocked 55:32 for the U89 course at Lyneham in Wiltshire, winning by 43 seconds from fellow veteran and Dursley RC rival Derek Smetham, while James Goward (Farnham Road Club) was third, another 15 seconds off the pace.

Kiddell and Smetham’s awards in the open event left the way clear for Clevedon & District Road Club’s Mike Simmons to claim the veterans 40-49 prize with 58:09, while event organiser Chris Broad-Drake (Swindon Road Club) was best over-50, with 1:04:02.

There was a good ride from juvenile Freddie Lewton of Giant CC, his time of 58:18 giving him seventh overall, while Penny Gardiner (Clevedon & Dist RC) was top woman.

Pettinger scores hill climb win in Derbyshire

Tejvan Pettinger (Sri Chinmoy CT) secured his first win in the new hill-climb season, winning the Trevor Yeoman Memorial event promoted by Buxton CC on Long Hill in Derbyshire on Sunday.

He covered the J9/13 course in 12:26.7, to take victory by 33.3 seconds from his nearest rival, James Tucker of South Pennine RC), while James Coleman of Cherry Valley RT) was third, another 20 seconds off the pace.

Cyclo-cross

Oldham wins Yorkshire Points Series round 2

Reigning National Trophy Series champion Paul Oldham, the Hope Factory Racing rider from Pendle, cruised to victory in the second round of the Yorkshire Points Series on Sunday, the John Stevenson Memorial event at Northallerton, North Yorkshire.

Oldham controlled the race well, taking victory at the Hambleton Leisure Centre by 25 seconds from Cult Racing rider Ben Roach, who had travelled up from the Midlands in the absence of a West Midlands League race, which begins next weekend.

Roach and Oldham had been together for the early part of the race, but with four laps remaining Oldham put the hammer down and opened up a gap which he held comfortably.

Wheelbase rider Rob Jebb took third - and was first Yorkshire rider - just over a minute behind Oldham, while another 20 seconds behind was Craven Energy’s Ian Taylor who held off promising junior Jack Clarkson (Pedalsport).

The course was switched and run in the opposite direction to recent years, which was greeted well by the riders who were treated to good late summer conditions and a dry and fast course.

Mike Cotty opens strongly in Wessex League

Cannondale’s Mike Cotty won the opening round of the Wessex League, staged by Poole Wheelers at the Chapel Gate Sports Centre in Bournemouth on Sunday.

He took victory after a last-lap blast gave him a ten second margin over breakaway rival Crispin Doyle (Swindon RC), while the next best rider was over a minute off the pace.

Cotty and Doyle had been part of a four-rider breakaway that eventually got whittled down to two. The pair were together as the bell sounded, but Cotty pushed on to victory.

Behind Doyle, Andy Hargroves (Hargroves Cycles) took third, ahead of team-mate Stuart Bowers.

Miller takes first round of Eastern Cyclo-Cross League

XRT-Elmy Cycles threw down the gauntlet to rival riders in the Eastern Cyclo-Cross League when they secured a 1-2 in the opening round in Essex on Sunday.

Nathan Miller took victory in the senior event, covering the ten laps in 51:34 to repeat his victory on the same course in round one of last season’s Eastern League.

And Miller finished just two seconds ahead of junior team-mate Hugo Robinson at the race at Brickwall Farm in Sible Hedingham.

Team Corley Cycles’ rider Greg Simcock, who was second overall in last season’s Eastern League had to settle for second spot this time, 28 seconds behind the XRT pair.

Cambridge University rider Andrew Nichols, who won the overall Eastern League last season, had to settle for fourth spot on Sunday, 1:47 off the winner, after battling to hold off fifth-placed junior Josh Hannah for much of the race.

And Gavin Rumbles, the CC Luton rider who won the veterans category in last year’s Eastern League, was top veteran in the senior race, crossing the line 2:44 behind the winner in sixth spot.

Ben Roach on top in Rugby Velo series

The battle for the overall honours in the Rugby Velo Floodlit Cyclo-Cross Series looks set to go down to the last round after the West Midlands series once again provided some top early-season action.

Victory in the second round this week - coupled with second spot in the opening round the week before - have left Cult Racing rider Ben Roach in the driving seat heading into Wednesday evening’s final round.

The course at St Andrews Rugby Club in the town of Rugby provides some welcome training for many of the riders who are preparing to contest the popular West Midlands League which begins next Sunday, and this year’s Floodlit Series is no exception with some top names taking part.

Under-23 ace Roach was pipped to the line in the opening round by team-mate Dan Booth, who did not ride the second round. Third spot went to veteran Darren Atkins (Coventry RC), who was also third in the second round last week and is breathing down Roach’s neck.

This week’s race attracted some top stars, with AVB Cycling Team professional and Great Britain rider Nikki Harris using the event for training and showing her class by comfortable winning the women’s race and finishing 12th overall in a field of 65 senior riders.

Second in the women’s event was Gabby Day, the Horizon Fitness pro and Great Britain rider, who was 20th overall. The first woman in the opening round, Leicestershire Road Club’s Lucy Garner was stuck to Day’s wheel as they crossed the line and will have learned much from the experience of racing against top class riders.

Pearce Cycles’ rider Pete Harris has been top over-50 rider in both races so far, while similarly, Coventry RC’s Clive Pinfold has also taken victory in the over-60 races.

VC Long Eaton’s Joe Kirkham is aiming for a hat-trick of Floodlit Series victories after taking the win in both youth races so far, while right on his heels are Halesowen A&CC rider Callum Ferguson and Solihull CC rival Danny Fox, who have both claimed a second and third each.

Results

Port Talbot Wheelers (Glynneath, Glamorgan, 25 miles):
Main Event:
1 Michael Hutchinson (In Gear-Quickvit-Trainsharp) 46:09
2 Stu Dodd (Drag2Zero.com) 48:39
3 Adam Topham (High Wycombe CC) 49:11
4 Scott Povey (Warwickshire RC) 49:33
5 Simon Harradine (CC Topp) 49:57
6 Colin Wallace (Merthyr CC) 50:00
7 Jeff Jones (Chippenham & Dist Wh) 50:07
8 Richard O’Rourke (Flitch Crono) 50:22
9 Alan Cook (Ross on Wye & Dist CC) 50:27
10 Simon Edney (North Devon Wheelers) 50:33
Veterans: Adam Topham.
Overflow Event (Women, Juniors, Seniors):
1 Alex Royle (I Ride RT) 50:09
2 Matt Godden (Gloucester City CC) 53:31
2 Gavin Lewis (North Road CC) 53:31
4 Richard Shimmell (Warwickshire RC) 53:52
5 Bevan Humphreys (Bynea CC) 53:53
6 Richard Howes (Coventry RC) 54:09
Women: Rachel Turner (London Dynamo) 55:33
Women’s Team: London Dynamo (Rachel Turner, Jenny Lloyd-Jones 55:38, Rebecca Slack 56:14) 2:47:25 (competition record)
Juniors: Alex Royle
Juveniles: Matt Godden
GHS Championship Final (Falfield, Gloucestershire, 10 miles):
1 Ryan Mullen (Eirias High School) 21:16
2 Josh Teasdale (Team Endura) 21:31
3 Germain Burton (Team De Ver) 21:39
4 Samuel Connolly (Maldon & Dist CC) 22:22
5 Matt Godden (Gloucester City CC) 22:40
6 Jack Lear (Pembrokeshire Velo) 22:42
7 Tom Ward (Redditch R&PCC) 22:44
8 Kristian Woolf (Kings Cliffe Flyers) 22:54
9 Luke Cornish (Cwmcarn Paragon CC) 22:57
10 Daniel Murphy (Team Milton Keynes) 22:59
Girls:
1 Alice Barnes (Sponne School) 25:14
2 Keira McVitty (Kings Cliffe Flyers) 25:45
3 Harmonie Waterman (Holme Valley Wheelers) 25:47
ABC Centreville (Goostrey, Cheshire, 25 miles):
1 Jack Green (VC St Raphael) 57:44
2 Chris Siepen (Wills Wheels CC) 58:17
3 Nick Bowden (Glossop Kinder Velo) 58:50
4 Chris Edmondson (Blackburn & Dist CTC) 58:52
5 Steve Hulme (Congleton CC) 59:01
6 Paul Warrener (Rossendale RC) 59:51
7 Michael Schofield (Pedalsport CC) 1:00:04
8 Jonathan Lloyd (Westmead Team 88)1:00:17
8 Steve Hankey (Warrington RC) 1:00:17
10 Mike Cotgreave (Westmead Team 88) 1:00:18
Team: Westmead Team 88 (Jonathan Lloyd, Mike Cotgreave, Jonathan Beever) 3:05:30
Veterans on std: Mike Cotgreave +19:47
Women: Vicky Dawson (Matlock CC) 1:05:05
Swindon Road Club Hilly (Lyneham, Wiltshire, 23 miles):
1 David Kiddell (Cavalier CC) 55:32
2 Derek Smetham (Dursley RC) 56:15
3 James Goward (Farnham Road Club) 56:30
4 Simon Snowden (Chippenham & Dist Wh) 57:19
5 Tony Chapman (Dream CC) 57:54
6 Mike Simmons (Clevedon & Dist RC) 58:09
7 Freddie Lewton (Giant CC) 58:18
8 Giles Oakley (Clevedon & Dist RC) 58:19
9 Peter Garnett (Swindon RC) 58:58
10 Lee Aston (Sodbury Cycle Sport) 1:00:34
Veterans:
Over-40s (one rider, one prize): Mike Simmons
Over-50s: Chris Broad-Drake (Swindon RC) 1:04:02
Over-60s: John Gregory (Somer Valley CC) 1:03:02
Women: Penny Gardiner (Clevedon & Dist RC) 1:07:14
Buxton CC’s Trevor Yeoman Memorial Hill-Climb (Long Hill, Derbyshire):
1 Tejvan Pettinger (Sri Chinmoy CT) 12:26.7
2 James Tucker (South Pennine RC) 13:00.0
3 James Coleman (Cherry Valley RT) 13:17.9
4 Simon Bridge (Leigh Premier RC) 13:38.8
5 Chris Myhill (Peak RC) 13:51.1
6 Laurie Brooking (Herbalife Wheelbase) 13:54.0
7 Peter Greenwood (Clayton Velo) 13:57.0
8 Sam Clark (Buxton CC) 14:01.0
9 Lee Baldwin (Buxton CC) 14:03.1
10 Stuart Gregory (Nottingham Clarion) 14:11.4
Veterans: Simon Bridge (Leigh Premier CC) 13:38.8
Women: Nicola Soden (Buxton CC) 18:05.8
Juniors: Laurie Brooking
Cyclo-cross
Rugby Velo Floodlit Cyclo-Cross Series (Round One, Rugby, West Midlands):
1 Dan Booth (Cult Racing)
2 Ben Roach (Cult Racing)
3 Darren Atkins (Coventry RC)
4 Philip Roach (Coventry RC)
5 Steven Allen (Kenilworth Wheelers)
6 Matt Denby (Zepnat RT)
7 Gareth Whittall (unattached)
8 Jacob James (Halesowen A&CC)
9 Richard Fairholme (Kenilworth Wheelers)
10 Richard Doyle (Websters Cycles)
Veterans:
Over-40s: Darren Atkins
Over-50s: Pete Harris (Pearce Cycles)
Over-60s: Clive Pinfold (Coventry RC)
Juniors: Jacob James
Women: Lucy Garner (Leicestershire RC)
Youth:
1 Joe Kirkham (VC Long Eaton)
2 Danny Fox (Solihull CC)
3 Callum Ferguson (Halesowen A&CC)
4 Alice Barnes (Palmer Park Velo)
5 Jake Poole (Cyclesport)
6 Charlotte Broughton (Leicestershire RC)
Girls: Alice Barnes
Rugby Velo Floodlit Cyclo-Cross Series (Round Two, Rugby, West Midlands):
1 Ben Roach (Cult Racing)
2 Steven Allen (Kenilworth Wheelers)
3 Darren Atkins (Coventry RC)
4 Matt Barratt (Rapeigh)
5 Philip Roach (Coventry RC)
6 Matt Denby (Zepnat RT)
7 Matt Clinton (Mike Vaughan Cycles)
8 Gavin Hardwicke (Ashfield RC)
9 Gareth Whittall (unattached)
10 Jeremy Hicks (Rugby Velo)
Veterans:
Over-40s: Darren Atkins
Over-50s: Pete Harris (Pearce Cycles)
Over-60s: Clive Pinfold (Coventry RC)
Women: Nikki Harris (AVB Cycling Team)
Juniors: Sam Broughton (Leicestershire RC)
Youth:
1 Joe Kirkham (VC Long Eaton)
2 Callum Ferguson (Halesowen A&CC)
3 Danny Fox (Solihull CC)
4 Alice Barnes (Palmer Park Velo)
5 Charlotte Broughton (Leicestershire RC)
6 George Goodwin (Mike Vaughan Cycles)
Girls: Alice Barnes
John Stevenson Memorial (Yorkshire Points Series, Round Two, Northallerton):
1 Paul Oldham (Hope Factory Racing) 58:00
2 Ben Roach (Cult Racing) 0:25
3 Rob Jebb (Wheelbase) 1:05
4 Ian Taylor (Craven Energy) 1:25
5 Jack Clarkson (Pedalsport)
6 Paul Bethell (Team Elite)
7 Tim Baldwin (Paul Milnes-Bradford Olympic)
8 Alan Nixon (Black Hawk Bikes)
9 Noel Clough (Fietsen Tempo)
Veterans:
1 Phil Roach (Coventry RC)
2 Jon Watson (Charge Bikes)
3 Mike Young (Pedalsport)
Over-50s: Pete Wilkin (Fietsen Tempo)
Women: Jessie Roberts (WXCMTB Team UK)
Women veterans: Lynn Bland (Norton Wheelers)
Under-16s: Edwin Oliver-Evans (East Bradford CC)
Under-14s: Elliott Dudley (Sherwood Pines)
Under-14 girls: Hannah Saville (Norton Wheelers)
Under-12s: Thomas Mein (MTS Inkland)
Under-12 girls: Nicola Stiff (Pedalsport)
Under-10: Jensen Young (Pedalsport)
Under-10 girls: Eva Oxley (Wakefield Tri Club)
Poole Wheelers (Wessex League, Chapel Gate Sports Centre, Bournemouth):
1 Mike Cotty (Cannondale)
2 Crispin Doyle (Swindon RC) 0:10
3 Andy Hargroves (Hargroves Cycles)
4 Stuart Bowers (Hargroves Cycles)
5 Lee Smith (Hargroves Cycles)
6 Peter Kench (GWR Team)
Veterans:
1 Tony Green (GA Cycles)
2 Dave McMullen (Evans Cycles)
3 Gavin Clark (Hargroves Cycles)
Women:
1 Caroline Garwood (Hargroves Cycles)
2 Caroline Pascoe (GA Cycles)
3 Karen Murphy (Wightlink)
Juniors:
1 Luke Cowley (Dream Zero G)
2 Isaac Staff (Swindon RC)
3 Tim Collins (First Gear Cycles)
Youth:
1 Matt Hargroves (Hargroves Cycles)
2 Matt Woods (Swindon RC)
3 Andy Schackle (I Team)
Girls: Ffyon James (Abergavenny RC)
Under-10s: Megan James (Abergavenny RC)

Related Articles

Back to top