UK time trial and cyclo-cross round up: Rob Jebb wins Three Peaks

Tejvan Pettinger takes victory in Warwickshire Road Club hill-climb

After being denied a record eighth consecutive victory last year, Wheelbase rider Rob Jebb bounced back in emphatic style to win the 2010 Three Peaks in convincing style.

The Wheelbase rider beat last year’s winner Nick Craig (Scott UK) into second spot by around five minutes to gain revenge for Craig breaking his run of wins in last year’s event.

Run off in bright and dry conditions, the event attracted 515 riders to North Yorkshire to tackle the 61-kilometre epic which takes in Ingleborough, Whernside and Pen-y-Ghent.

Jebb, who won the event from 2000 to 2008 before Craig broke his winning streak, comfortably secured the £700 first prize as well as the Norman Thornber Trophy for the year with his eighth victory. But he was still around five minutes off breaking his own course record time.

“It feels brilliant to get my title back,” said Jebb afterwards. “Nick rode really well last year and did a good time, and I think I was maybe a bit complacent. It was good for the race that someone else won, but I’m really pleased to have got it back now.

“I got away from him on Ingleborough, and got a gap and kept going. By the top I had about two minutes on Nick, and I just kept going and didn’t look back. I just had to keep the pressure on and survive.”

In the women’s event, Otley AC rider Renee Saxton retained her title with a time of 4:19:54 which was around two and a half minutes ahead of her nearest rival. But she was still slightly down on her winning time from 2009.

Hugo Robinson wins Eastern League event in Chelmsford

Suffolk Junior Hugo Robinson, fresh from a taking third place in last week’s Notts and Derby League event, scored an outright win in the Eastern League at Springfield Park in Chelmsford on Sunday.

The race started in a cloud of dust but rain spread in around half-distance. Robinson was on file treaded tyres but while others agonised over possible bike changes, the 15-year-old, a master of bike-handling since his Under-12 days, calmly coped.

He opened a gap on 2009/10 League Champion Andrew Nichols (Cambridge University CC) on the last rise, led through the final corner and held on to the flag.

The long grassland stretches on the course were exposed to a strong northerly wind and slipstream, shelter and group riding dynamics shaped the race. A front group consisting of Robinson (XRT-Elmy Cycles), Nichols, Shaun Aldous (Extreme Sports Therapy), Kevin Knox and Andy Waterman (Dulwich Paragon) and Matt Cook (WV Eemland) formed, split and re-formed as attacks alternated with periods of reluctance to lead the group into the wind.

A fall with ten minutes to go relegated Waterman to sixth and soon afterwards Robinson and Nichols achieved a gap. Aldous took third place, Knox fourth and was first Elite Veteran.

In the separate 40 minute Veterans & women’s race Geoff Bores and Tim Butler (Ipswich BC) exchanged places at the front. Butler was quickest through the woods but back-trouble clicked in and Butler had to give best to the Ford CC rider. First woman was Sue Wood (Maldon & District CC) who took 10th overall among the 60 rider veterans & women’s field.

Dan Booth victorious in Lincolnshire League

Cult Racing ace Dan Booth soloed to victory in the opening round of the Lincolnshire League, staged by Sleaford Wheelers at Belton, near Grantham on Sunday.

He crossed the line more than a minute clear of reigning Lincolnshire Championship holder Mark Cotton (Bycka Sport Racing) after speeding to victory on a fast course which spread the field out.

Booth hit the front early in the race along with team-mate Ben Roach and Cotton, while RAF CA rider Dan Lewis battled well behind with Rick Lister (Gabby Day Racing).

But on the second lap Booth attacked, and only Roach could stay with him, Cotton dropping off the pace.

However, Roach crashed out with a knee injury, leaving his team-mate to head for victory 1:21 ahead of Cotton, while Lewis had dropped Lister to take third place, 50 seconds behind Cotton.

Andrew Baum wins at Crickhowell

Cwmcarn Paragon’s Andrew Baum drew first blood in the Welsh League at Crickhowell on Sunday, but he was pushed all the way by talented junior rider William Worrall (Towy Riders).

The pair had a race-long battle for the front, but Baum’s experience saw him edge ahead and take a better line into the corners and he eventually crossed the line 23 seconds ahead of Worrall.

The course was a good mix of technical sections and fast grassland, but was run off in reverse to the usual way, which was largely welcomed by the riders.

Behind the front two, Team Wiggle’s Ben Simmons took third spot - 57 seconds off the pace - while last year’s Welsh League champion, veteran Cardiff JIF rider Ian Jeremiah, was fourth.

Jody Crawforth takes Plymouth event

Jody Crawforth led a 1-2 for the Hargroves Cycles team at the third round of the Wessex League, beating team-mate Stuart Bowers to the line at Plymouth on Sunday.

Run off on a long circuit which strung out the field, with the usual suspects - Crawforth, Bowers, Crispin Doyle (Swindon RC), Michael Cotty (Wheelbase) and Andy Hargroves (Hargroves Cycles) - all to the fore.

Bowers, Crawforth and Doyle started to edge away after a couple of laps, leaving the rest to chase. With two laps to go Crawforth opened up a small gap which he held to the line.

In other action, Wightlink rider Shaun Williams won the combined veterans, woman and juniors’ race from GA Cycles Anthony Green, while Swindon RC’s Gen Wilson was top woman.

Time trial report

SRI Chinmoy CT rider Tejvan Pettinger scored a close victory in the Warwickshire Road Club two-stage hill-climb on Saturday, beating a quality field by just four seconds overall.

Run off on the climbs of Saintbury and Dovers hill, the event opened with Pettinger winning by five seconds from former national champion Matt Clinton (Mike Vaughan Cycles), while Team Raleigh’s Mike Cuming took third, another two and a half seconds slower.

On the Dovers Hill climb, Pettinger had to settle for third spot as Cuming won by three seconds from Clinton. However, the Sri Chinmoy rider had done just enough to secure the overall win from Cuming, with Clinton third.

James Dobbin takes Mid-Devon CC climb

Another former national champion, James Dobbin (Arctic Premier RT) won the Mid-Devon CC climb by 37 seconds at Bovey Tracey on Sunday.

The 2007 national champ, Dobbin won comfortably over the 3.125-mile climb, but was still around 45 seconds off the course record, which was set by Jeff Williams in the 1979 national championship.

Dobbin also rode the Warwickshire RC events on Saturday, and finished sixth overall.

Alistair Robinson breaks Whinlatter course record

Course record fell to Alistair Robinson (Leslie Bikes-Right Move Windows) in the Whinlatter hill-climb on Sunday, promoted by VC Cumbria and Team Swift.

Robinson clocked 7:32 to win the event up the Whinlatter Pass, which is 1.75 miles long, climbs 1,043 feet and was dotted with spectators along much of the length.

He secured victory by 12 seconds over Herbalife-Wheelbase rival Jonathan Knox, who also took the prize as first junior rider, while VC Cumbria’s Adam Powe was third, another 21 seconds off the pace.

Stuart Dodd wins Yeovil CC event

After standing for 13 years, the course record for the U30/10 course in Somerset was finally broken on Saturday, with Drag2Zero.com rider Stuart Dodd slicing seven seconds off the old mark in the Yeovil CC event.

Clive Brook’s record fell to Dodd on an average day, with Dodd’s time of 19:48 giving him victory on the day by 32 seconds from his nearest rival.

Jon Wynn (Northover Vets) had to settle for second spot with 20:20, 47 seconds faster than his nearest rival, and it was also good enough to lead Northover Vets to the team prize, with colleagues Kelvin Price and Rick Johnston finishing fifth and tenth respectively.

The promoting club’s Dave Driver was best of the veterans on standard, his time of 23:41 gave him a plus of 8:34 over his age standard, which was just 26 seconds better than his nearest rival, Bath CC’s Peter Wilson who clocked 25:42.

And there was also a close result in the junior/juvenile category, with 18th spot and a time of 22:56 giving Somerset Road Club’s Jack Plummer victory by just 21 seconds from CC Weymouth’s Bryce Riglar.

Meanwhile, Sarah Dunn (Somerset RC) was almost a minute and a half quicker than her nearest rival in the women’s category.

James Wall impresses at Coventry Road Club 10

A quality field of 116 solo riders battled it out in the Coventry Road Club 10-mile event at Princethorpe in Warwickshire.

Five riders with 19-minute previous bests and 13 with 20-minute times lined up for the race, which resulted in a close finish with just 27 seconds separating the fastest five riders.

Pre-race favourite James Wall (Team Echelon-Spiuk) was quickest over the K10/10 course, the 37-year-old clocking 20:20 on a bright and cool day which saw a light wind help the riders over the last third of the course.

He won the event by just four seconds, with Warwickshire Road Club’s Scott Povey taking second, while Drag2Zero.com rider Jon Simpkins was third, another two seconds off the pace.

The promoting club’s David Watson was best veteran with 20:47 and fifth overall, and he also led Coventry RC to the team prize alongside Richard Howes and Rob Cooper with 22:32 and 22:53 respectively.

Rudy Project National Series contender Michelle King of Cult Racing was fastest of the women with 22:26, beating Helen Boatman of Team Milton Keynes by more than a minute.

Anthony Nash and John Brearley take Hull 10-miler

Scunthorpe Poly CC pair Anthony Nash and John Brearley won the City RC (Hull) two-up 10-mile event at Gilberdyke in East Yorkshire on Sunday, clocking 21:46 for the exposed and windswept course.

Their time was good enough for victory by 19 seconds over Team Swift duo Steve Beldon and Andrew Wareham, while third spot over the V714 course from Gilberdyke to Howden was the promoting club’s Andrew Tummons and Jason Young, who clocked 22:25.

Liam Gentry wins East Anglian 10

VC Baracchi’s Liam Gentry proved victorious in the East Anglian CC 10-mile event on Saturday, clocking 22:04 to win by 21 seconds from his nearest rival.

Based on the B10/44 course at Earsham in Norfolk, the event attracted a large field which saw two ties in the top ten - fourth place being shared by Neil Turner (Great Yarmouth CC) and Matthew Toone (Stowmarket & Dist CC), while Anglia Velo’s Martin Pyne and Stowmarket’s Will Kitcher were both eighth.

Cyclo-cross results

Three Peaks (Helwith Bridge, North Yorkshire, 61km):
1 Rob Jebb (Wheelbase-Cannondale) 2:57:11
2 Nick Craig (Scott UK) 3:02:39
3 Ian Taylor (Craven Energy Tri) 3:13:32
4 Lewis Craven (Wheelbase) 3:13:39
5 Andy Peace (Crosstrax) 3:15:40
6 Neil Crampton (Crosstrax) 3:16:23
7 Steven MacInnes (Isle of Mull CC) 3:17:18
8 Geoff Beetham (Retro Bike.co.uk) 3:18:08
9 Noel Clough (Fietsen Tempo) 3:19:03
10 Thomas Randall (Wakefield Tri Club) 3:19:37
Veterans:
Over-40s: Nick Craig.
Over-50s: Greg Ketteringham (Harrogate Nova) 3:32:32.
Over-60s: Chris Oldham (Hope Factory Racing) 4:09:18.
Over-70s: Alan Evans (Fell Runners Association) 4:46:53.
Juniors: Joseph Home (K Home International) 3:56:11.
Under-23s: Ben Butler (Energy Cycles) 4:15:44.
Women: Renee Saxton (Otley AC) 4:19:54.
Lady veterans: Over-40s: Isla Rowntree (Stourbridge CC) 4:25:46.
Over-50s: Carolyn Speirs (Horwich CC) 5:01:41.
Under-23s: Ella Sadler-Andrews (Horizon Fitness) 5:16:18.
Eastern League (Round two, Springfield Hall Park, Chelmsford):
1 Hugo Robinson (XRT-Elmy Cycles) 57:03
2 Andrew Nichols (Cambridge Univ CC) at 2sec
3 Shaun Aldous (Extreme Sports Therapy) at 17sec
4 Kevin Knox (Dulwich Paragon) at 22sec
5 Matthew Cook (WV Eemland) at 32sec
6 Andy Waterman (Dulwich Paragon) at 1:07
7 Josh Hannen (Extreme Sports Therapy) at 2:07
8 Dan Young (Glendene CC) at 2:15
9 Gavin Rumbles (CC Luton) at 2:23
10 Martin Carter (unattached) at 2:27
Juniors: Hugo Robinson.
Veterans: Kevin Knox.
Veterans/Women:
1 Geoff Bores (Ford CC) 43:41
2 Tim Butler (Ipswich BC) at 14sec
3 Martin Graves (Newmarket Cycling & Tri Club) at 1:35
Women: Susan Wood (Maldon & Dist CC).
Youth:
1 Alan Trolove (West Suffolk Wh) 33:57
2 George Wood (Maldon & Dist CC) at 58sec
3 Daniel Tult (Palmer Park Velo) at 1:02
4 Joseph Fry (Welwyn Wheelers) at 2:08
5 Archie Wishart (Welwyn Wheelers) at 2:39
6 Alwyn Newstead (Ipswich BC) at 3:10
Girls: Lorna Robinson (Ipswich BC).
Under-14s: Joseph Fry.
Under-12s: Georg Jensen (Lee Valley YCC).
Lincolnshire League (Round one, Sleaford):
1 Dan Booth (Cult Racing) 55:31
2 Mark Cotton (Bycka Sport Racing) at 1:21
3 Dan Lewis (RAF CA) at 2:10
4 Rick Lister (Gabby Day Racing) 2:45
5 Graham Clark (Time Racing Team) at 3:52
6 Steve Barron (VC Lincoln) at 4:33
7 Darryl Hewson (Alford Wheelers) at 6:09
8 Robert Wimble (Zepnat RT) 6:25
9 Stefan Rick (Team Empella) 6:35
10 Matt Fenton (Cottingham Coureurs) 6:56
Welsh League (Round one, Crickhowell, Powys):
1 Andrew Baum (Cwmcarn Paragon) 52:19
2 William Worrall (Towy Riders) at 23sec
3 Ben Simmons (Team Wiggle) at 57sec
4 Ian Jeremiah (Cardiff JIF)
5 Joe Lally (CC Abergavenny)
6 George Rose (Abergavenny RC)
7 Mark James (MI Racing)
8 Phil Morris (Dambusters)
9 Matthew Jones (Cwmcarn Paragon)
10 Mark Davies (Cardiff JIF)
Junior: William Worrall.
Veteran: Ian Jeremiah.
Woman: Paula Moseley (Climb On Bikes).
Youth:
1 Adam King (Cardiff JIF)
2 Scott Davies (Towy Riders)
3 Ben Dunster (Brecon Wheelers)
4 Sam Beckingsale (Abergavenny RC)
5 Ffion James (Abergavenny RC)
U14 Boy: Ben Beckingsale (Abergavenny RC).
U14 Girl: Ffion James.
U12 Boy: Nathan Ford (Abergavenny RC).
U12 Girl: Megan James (Abergavenny RC).
U10 Boy: Huw Higgins-Worrall (Abergavenny RC).
U10 Girl: Isabelle Bennett (Cardiff JIF).
U8 Boy: Josh Tarling (Towy Riders).
U8 Girl: Heledd Hunt (Towy Riders).
Wessex League (Round three, Plymouth):
1 Jody Crawforth (Hargroves Cycles)
2 Stuart Bowers (Hargroves Cycles)
3 Crispin Doyle (Swindon RC)
4 Michael Cotty (Wheelbase.co.uk-Cannondale)
5 Andy Hargroves (Hargroves Cycles)
6 Scott Chalmers (Dream CC)
7 Rob McCarthy (VC Meudon)
8 Pete Kench (GWR Team)
9 Paul Lloyd (unattached)
10 Al Fairbairn (Hargroves Cycles)
Veterans:
1 Shaun Williams (Wightlink)
2 Anthony Green (GA Cycles)
3 Andy Roberts (Evans Cycles)
Women: Gen Witson (Swindon RC).
Junior: Jonathan Dibben (Hargroves Cycles).
Time trial results
Warwickshire Road Club Two-Stage (Weston Sub Edge, Gloucestershire):
Saintbury Hill:
1 Tejvan Pettinger (Sri Chinmoy CT) 5:53.7
2 Matt Clinton (Mike Vaughan Cycles) 5:58.8
3 Mike Cuming (Team Raleigh) 6:01.3
4 Steven Allen (Kenilworth Wheelers) 6:02.6
5 Richard Handley (Team Raleigh) 6:06.4
6 James Dobbin (Arctic Premier RT) 6:09.5
Dovers Hill:
1 Mike Cuming (Team Raleigh) 4:00.3
2 Matt Clinton (Mike Vaughan Cycles) 4:03.2
3 Tejvan Pettinger (Sri Chinmoy CT) 4:03.9
4 Richard Handley (Team Raleigh) 4:09.7
5 James Dobbin (Arctic Premier RT) 4:16.2
6 Ryan Ballard (Team Endura) 4:21.1
Overall:
1 Tejvan Pettinger (Sri Chinmoy CT) 9:57.6
2 Mike Cuming (Team Raleigh) 10:01.6
3 Matt Clinton (Mike Vaughan Cycles) 10:02.0
4 Richard Handley (Team Raleigh) 10:16.1
5 Steven Allen (Kenilworth Wheelers) 10:25.5
6 James Dobbin (Arctic Premier RT) 10:25.7
Mid-Devon CC (Bovey Tracey, Devon, 3.125 miles):
1 James Dobbin (Arctic Premier RT) 13:28.4
2 Phil Borrett (Team Tor 2000) 14:05.6
3 Paul Jones (Bristol South CC) 14:10.4
4 Matt Hill (Mid-Devon CC) 14:34.0
5 Toby Weatherall (Cambridge Univ CC) 15:29.1
6 Dean Robson (Somerset RC) 15:31.2
7 Sebastian Baylis (1st Chard Wheelers) 15:42.1
8 Adam Holmes (Mid-Devon CC) 15:48.3
9 Jack Reed (Chippenham & Dist Wh) 16:13.5
10 Andrew Hitchens (Mid-Devon CC) 16:20.6
Juniors: Seb Baylis.
Veterans: Andrew Hitchens.
VC Cumbria/Team Swift (Whinlater Pass, Cumbria, 1.75 miles):
1 Alistair Robinson (Leslie Bikes) 7:32 (course record)
2 Jonathan Knox (Herbalife-Wheelbase) 7:44
3 Adam Powe (VC Cumbria) 8:05
=4 Greg Tognarelli (VC Cumbria) 8:24
=4 Richard Bickley (Border City Wh) 8:24
6 Stewart Gregory (Nottingham Clarion) 8:32
7 Keith Ashbridge (VC Cumbria) 8:38
8 Phil Malcolm (VC Cumbria) 8:47
9 Dougi Hall (Border City Wh) 9:09
10 Shaun Agnew (Honister 92) 9:12
Mountain Bikes: Men: Keith Ashbridge 10:03.
Women: Debbie Blyth (VC Cumbria) 15:14.
Over-40s: Greg Tognarelli.
Over-50s: Dave Clarkson (Tri Lakeland) 11:05.
Over-70s: Barry Johnson (Tri Lakeland) 12:19.
Juveniles: Boy: Alex Hargreaves (VC Cumbria) 12:47.
Girls: Henrietta Colborne (Border City Wh) 10:54.
Juniors: Jonathan Knox.
Women: Anne Plant (Wheelbase) 10:02.
Yeovil CC (Podimore, Somerset, 10 miles):
1 Stuart Dodd (Drag2Zero.com) 19:48
2 Jon Wynn (Northover Vets) 20:20
3 Tom Alliban (Revo Racing) 21:07
4 David Kiddell (Cavalier CC) 21:20
=5 Kelvin Price (Northover Vets) 21:27
=5 George Gori (Team Tor 2000) 21:27
7 Paul Gamlin (BAD Tri) 21:42
8 Michael Loader (Yeovil CC) 21:46
9 Dave Moffett (1st Chard Wheelers) 21:49
10 Rick Johnston (Northover Vets) 21:58
Team: Northover Vets (Jon Wynn, Kelvin Price, Rick Johnston ) 1:03:45.
Junior/Juvenile: Jack Plummer (Somerset RC) 22:56.
Women: Sarah Dunn (Somerset RC) 23:52.
Veterans on std: Dave Driver (Yeovil CC) +8:34.
Coventry Road Club (Princethorpe, Warwickshire, 10 miles):
1 James Wall (Team Echelon-Spiuk) 20:20
2 Scott Povey (Warwickshire RC) 20:24
3 Jon Simpkins (Drag2Zero.com) 20:26
4 Scott Westwood (Walsall Roads CC) 20:40
5 David Watson (Coventry RC) 20:47
6 Stefan Harrison (Team Echelon-Spiuk) 21:10
7 Jason Gurney (Team Milton Keynes) 21:18
8 Michael Donnelly (Team Endura) 21:39
9 Adam Hart (Worcester St Johns CC) 21:46
10 Ian Ward (Walsall Roads CC)
Team: Coventry RC (David Watson, Richard Howes, Rob Cooper) 1:05:12.
Veterans: David Watson (Coventry RC) 20:47.
Women: Michelle King (Cult Racing) 22:26.
Tandems: David Homer & Colin Williamson (Solihull CC) 21:56.
City Road Club (Hull) Two-Up (Gilberdyke, East Yorkshire, 10 miles):
1 Anthony Nash & John Brearley (Scunthorpe Poly CC) 21:46
2 Steve Beldon & Andrew Wareham (Team Swift) 22:05
3 Andrew Tummons & Jason Young (City RC Hull) 22:25
4 Richmond Denton & Richmond Hamilton (Yorkshire Velo) 22:31
5 Steve Corrigan & Chris Young (City RC) 23:34
6 Paul Noton & Richard Busby (Richardsons Cycles) 23:35
Team with a woman: Mark & Karen Glynn (Yorkshire Velo) 26:47
Father and Son Team: Graham Ward & Daniel Ward (Doncaster Wheelers) 25:11.
East Anglian CC (Earsham, Norfolk, 10 miles):
1 Liam Gentry (VC Baracchi) 22:04
2 Dave Baxter (Kent Valley RC) 22:25
3 Emma Trott (Welwyn Wh) 22:28
=4 Neil Turner (Great Yarmouth CC) 22:51
=4 Matthew Toone (Stowmarket & Dist CC) 22:51
6 Angus Jardine (Ipswich BC) 22:58
7 Patrick Ellis (Diss & Dist CC) 23:50
=8 Martin Pyne (Anglia Velo) 23:57
=8 Will Kitcher (Stowmarket & Dist CC) 23:57
10 John Howling (Kings Lynn CC) 24:23

Related Articles

Comments

Back to top