UK time trial round-up: Boardman's 25 record falls...

...to David McCann, not Michael Hutchinson

It has stood for more than 16 years, but Chris Boardman's 25-mile competition record was finally beaten on a perfect day on the R25/3L course in South Wales on Sunday.

After going within three seconds of Boardman's 1993 time on an adjacent but slightly slower course earlier this season, many expected In Gear Quickvit RT's Michael Hutchinson to beat the old record in the Port Talbot Wheelers event. But it was Belfast's David McCann who beat Boardman's time, the Phoenix CC rider clocking 45min 54sec and taking three seconds off the previous best.

Hutchinson was second with 46:07, but was clearly upset by having gone so close to the record on what was a superb day for time trialling.

"It began overcast for the overflow event," said event organiser Michael Edwards. "But by 10.30 the sun had come out and warmed the day up, and what wind there had been had gone so it was perfectly still."

Following the event, 36-year-old McCann left for Switzerland, where he is due to ride the World Road Race Championships at Mendrisio next week.

McCann's record was not the only one recorded on Sunday. Glendene CC youngster Tom Yeatman broke the National Junior 25-mile record with his time of 50min 4sec, and Team Endura rider Avril Swan made it a good day for Ireland by breaking the Irish Women's 25-mile Record with her time of 55min 15sec. But her time was not the fastest by a woman in the Port Talbot Wheelers event – Walsall RCC's Lynne Taylor went ten seconds quicker.

Bottrill takes another Rudy Project round

In-form Matt Bottrill (I-Ride RT) secured his second consecutive victory in the Rudy Project National Time Trial Series in Northamptonshire on Saturday.

Bottrill used his local knowledge of the course at Naseby to good effect, clocking 1:04:16 for the 28-mile course, winning by almost three minutes from Sandy Wallace Cycles rider Arthur Doyle, while Somerset Road Club's Dean Robson was just three seconds further back in third spot.

In the two-lap, 20-mile women's event it was Sarah Storey (VC St Raphael) who tasted victory, clocking 47:47 to win by two and a half minutes from Michelle King (Wyre Forest CRC).

Sarah Storey, winner of the women's round of the Rudy Project series in Naseby

Holton smashes 19 min barrier in Wigan Wheelers 10

Shorter Rochford Racing Team's Mark Holton clocked an impressive 18:46 to win the Wigan Wheelers 10-mile event on the fast Levens course in Cumbria on Saturday.

Holton led the way in an event where everyone in the top ten of the seniors event clocked sub-20-minute rides, with many in other categories also clocking 19-minute times.

Richard Handley (KUK Kinesis) took second with 19:16, just two seconds quicker than veteran Charles McCulloch (Shorter Rochford RT).

Wilkinson wins Yorkshire 50

In longer distances, Port Sunlight Wheelers' Andy Wilkinson moved up to second spot in the British Best All-Rounder Series when he won the Yorkshire Road Club 50-mile event in North Yorkshire.

The 45-year-old from Chester clocked 1:42:29, but was 25 seconds short of what he needed to do to win the BBAR – just as he did in 1996 when he was also the National 50, 100, 12-hour and 24-hour champion.

Team Swift duo Joel Wainman and Carl Ruebotham took second and third respectively, while Clifton CC triathlete Philip Graves was fourth.

Another triathlete taking part in the event was Wilkinson's wife Gill, and she along with Graves will be competing in the Hawaii Iron Man triathlon next month.

Bowdler wins Breckland 50

* The 2008 (and probable 2009) British Best All-Rounder, Nik Bowdler won the CC Breckland 50-mile event at Wymondham in Norfolk on Sunday, clocking 1:45:11.

Farnborough and Camberley CC rider Bowdler was quickest by just over one minute on the course along the bypasses at Wymondham and Attleborough. Peter Balls (West Suffolk Wheelers) was second, while Lee Bark (Stowmarket & District CC) was third on a morning where a slight north easterly breeze gave little advantage.

Cyclo-cross

Oldham takes round 2 of National Trophy

Paul Oldham drew first blood in the National Trophy Cyclo-Cross Series, racing to victory by just three seconds over a challenging course at the Bicton Arena near Budleigh Salterton in Devon on Sunday.

The Hope Factory Racing rider has been in good form recent in the early rounds of both the North East and Yorkshire Leagues, and showed his rivals he is serious about defending his 2008 National Trophy title. However, it was his new team-mate at Hope Factory Racing, Dave Collins, who led on the first lap with an explosive start and high tempo pace on a bone dry course.

Hargroves Cycles' Ian Field was first to challenge, and attacked with determination. But a crash and a puncture put paid to his hopes of a podium finish and he settled for ninth spot.

After Field's dramatic demise, Oldham hit the front alongside Belgium visitor, Jan Van Dael, who ploughed on in an effort to drop Oldham. But the Lancashire rider stayed on his wheel, and in the sprint finish he surged past to win by three seconds.

Back in third spot, 43 seconds off the pace, was Jody Crawforth (Arctic Premier RT), while Collins took fourth spot after holding off the challenges of MTS Inkland rider Stuart Wearmouth.

Fearn wins Lincolnshire League opener

Leigh Fearn (Matlock CC) won the opening round of the Lincolnshire League near Grantham on Sunday, crossing the line 35 seconds ahead of his nearest rival at Belton.

The Matlock CC rider, who is a regular in the Notts and Derby League, took full advantage of many of his rivals riding the National Trophy to secure victory on a weekend without a Notts and Derby League event.

Another Notts and Derby regular, James Furniss (Zepnat RT) took second, while Paul Cox (Pedal Power RT) was third.

That trio hit the front early on in the race and never looked back, with a mostly fast course having been interspersed with several technical sections to break up the field.

Along the banks of the River Witham, the riders dipped down to the water's edge and back up several times on a challenging course.

And the afternoon finished on a high, when around £800 was donated to Cancer Research. Sleaford Wheelers held a charity 10-mile time trial earlier in the season, and with some funds added to the proceeds at the ‘cross event, a big fat cheque was handed over.

Results

Port Talbot Wheelers 25 (Hirwaun, Rhondda):
1 David McCann (Phoenix CC) 45:54 (competition record)
2 Michael Hutchinson (In Gear-Quickvit RT) 46:07
3 Danny Axford (Arctic Premier RT) 48:44
4 Scott Povey (Warwickshire RC) 48:52
5 Stuart Dodd (Leisure Lakes RT) 49:02
6 Alan Warburton (Leisure Lakes RT) 49:04
7 Mick St Leger (VC St Raphael) 49:12
8 Ben Anstie (Chippenham & District Wh) 49:19
9 John Simpkin (Banbury Star Wheelers) 49:22
10 Andy Bason (Wrekinsport CC) 49:26
Team: Northover Vets
Veterans on std: John Woodburn (VC Meudon) (55:28) +29:16
Overflow event:
1 Tom Yeatman (Glendene CC) 50:04 (junior competition record)
2 James Smettham (Manx Telecom) 52:24
3 Simon Smart (Banbury Star Wheelers) 52:40
Women: Lynn Taylor (Walsall Roads CC) 55:05
Juniors: Rob Yeatman (Glendene CC) 54:11 (one rider, one prize)
Rudy Project National Time Trial Series (Round six, Naseby, Northamptonshire):
1 Matt Bottrill (I-Ride RT) 1:04:16
2 Arthur Doyle (Dooleys Cycles RT) 1:07:04
3 Dean Robson (Somerset RC) 1:07:07
4 Jimmy Wright (Preston heelers) 1:07:46
5 Dominic Sweeney (Lutterworth Cycle Centre) 1:08:30
6 Scott Walker (I-Ride RT) 1:08:47
Juniors: Jack Green (Westmead Team 88) 47:08
Women:
1 Sarah Storey (VC St Raphael) 47:47
2 Michelle King (Wyre Forest CRC) 50:17
3 Trudi Sammons (Reading CC) 51:35
Veterans on actual:
1 Dave Dent (Wightlink-Offshore RT) 45:29
2 Richard Prebble (Candi TV-Marshalls Pasta) 45:32
3 Ian Cooke (Calder Clarion) 46:19
Veterans on target time:
1 Richard Glover (Cambridge CC) +8:19
2 Victor Barnett (Welland Valley CC) +6:57
3 Dave Dent (Wightlink-Offshore RT) +6:46
Disabled: Simon Richardson MBE (Team Terminator) 47:12
Yorkshire Road Club 50 (Thirsk, North Yorkshire):
1 Andy Wilkinson (Port Sunlight Wheelers) 1:42:29
2 Joel Wainman (Team Swift) 1:44:53
3 Carl Ruebotham (Team Swift) 1:44:53
4 Philip Graves (Clifton CC) 1:48:00
5 Julian Jenkinson (UTAG Yamaha.com) 1:48:46
6 Ged Millward (Otley CC) 1:48:57
7 Steve Gore-Browne (Team Swift) 1:48:58
8 Andy Jackson (Pedalsport CC) 1:49:08
9 Colin Parkinson (South Western RC) 1:49:59
9 Pete Greenwood (Clayton Velo) 1:49:59
Team: Team Swift (Joel Wainman, Carl Ruebotham, Steve Gore-Browne) 5:20:31
Women: Clare Ella (Lincoln Wheelers) 2:01:10
CC Breckland 50 (Wymondham, Norfolk):
1 Nik Bowdler (Farnborough & Camberley CC) 1:45:11
2 Peter Balls (West Suffolk Wheelers) 1:46:12
3 Lee Bark (Stowmarket & District CC) 1:49:00
4 B Phillips (East Grinstead CC) 1:51:29
5 A Stapleton (Chelmer CC) 1:51:39
6 Liam Gentry (VC Barrachi) 1:52:38
7 David Staff (VTTA East Anglia) 1:53:26
8 Bobby De'ath (CC Breckland) 1:55:18
9 Gary Stevens (East Anglian CC) 1:56:24
10 John Iszatt (API) 1:57:00
National Trophy Cyclo-Cross Series (Round one, Bicton Arena, Devon):
1 Paul Oldham (Hope Factory Racing) 59:18
2 Jan Van Dael (Sunweb Pro-Job, Belgium) 0:03
3 Jody Crawforth (Arctic Premier RT) 0:43
4 Dave Collins (Hope Factory Racing) 0:50
5 Stuart Wearmouth (MTS Inkland) 1:30
6 Mark Thwaites (Team Assos) 1:48
7 Stuart Bowers (Hargroves Cycles) 2:08
8 Jamie Newall (VC Meudon) 2:17
9 Ian Field (Hargroves Cycles) 2:29
10 Ben Eedy (Team Empella) 2:54
Women: Gabby Day (Cyclefit RT)
Over-40s: Chris Young (JD Cycles) 40:57
Over-50s: Martin Eadon (Hargroves Cycles) 41:12
Sleaford Wheelers (Lincolnshire League Round one, Belton, near Grantham):
1 Leigh Fearn (Matlock CC) 51:00
2 James Furniss (Zepnat RT) 0:35
3 Paul Cox (Pedal Power RT) 1:04
4 Matt Cook (API Metrow) 1:10
5 Graham Clarke (VC Lincoln) 2:12
6 Charlie Porter (Boston Wheelers) 2:13
7 Richard Lambert (Cottingham Coureurs) 2:46
8 Darrel Hewson (Alford Wheelers) 2:54
9 Mark Preston (VC Lincoln) 3:34
10 Tim Allen (VC Lincoln) 3:39
Women: Felicity Hart (Sleaford Wheelers)
Juniors: Matthew Cook
Veterans: Graham Clarke
Youth:
1 Ben Green (SportCity Velo) 27:22
2 George Thompson (Sleaford Wheelers) 0:10
3 Adam De Smitt (VC Lincoln) 1:40
4 Tom Simpson (VC Lincoln) 2:43
5 Peter Cocker (Witham Wheelers0 4:16
6 Ali Parker (Heanor Clarion) 4:56
Under-14 boys: Tom Simpson
Under-14 girls: Jen McAndrew (Spalding CC)
Under-12 boys: Matt Ellis (Spalding CC)
Under-12 girls: Eleanor Crawford (Witham Wheelers)

Related Articles

Comments

Back to top