UK time trial round-up: Evergreen Cammish wins Norlond 50

Results from around the country

Former British Best All-Rounder Ian Cammish (Planet X) showed he is still a class act when he won the Norlond TT Combine 50-mile event in Bedfordshire on Sunday by almost three minutes.

Cammish clocked an impressive 1:49:49 to win by 2:55 from Shaftesbury CC rival Mark Howard, despite a rising wind which hampered the later starters.

"When he started early in the morning it was still and quite mild," said event organiser Dave Lazenby from the A5 Rangers. "But as the morning went on the wind got up.

"The first few results in looked quick, but as time went on the riders were saying how tough it was, and we had a few DNFs, as well as cold marshals returning to the HQ!"

While Cammish was a clear winner, the other podium places were hotly contested. Eventual runner-up Mark Howard (Shaftesbury CC) was just 22 seconds ahead of third-placed Tristan Davenne (Newbury Road Club), while Lee Piercy (Drag 2 was only 30 seconds behind in fourth.

Eman fastest in Wolsey RC 25

Pre-race favourite Mark Arnold was a non-finisher after turning too soon and packing in the Wolsey Road Club 25-mile event in Norfolk on Sunday. The Team Pedal Revolution rider was flying round the course from Redenhall and up to the Bungay bypass and back, but misread the course and turned too early.

Second-favourite on entry times, Anglia Velo's James Eman proved fastest, and also shared the team prize, thanks to his time of 56min 5sec.

Eman's time was good enough for victory by 37 seconds from Stowmarket and District CC rival Andrew Leggett, while API Metrow's Geoff Frost took third when he clocked 58:06 on a cold and breezy morning.

Fourth and fifth went to Anglia Velo riders David Staff and Bobby De'Ath respectively, giving them the team prize alongside Eman.

Orbea-For Goodness Shakes took victory in the women's event thanks to Emilie Fisher who clocked 1:01:42 to win by 2:54 from her nearest rival, CC Breckland's Laura Gambling.

Strong performance by Ian Cooke in Yorkshire CF 10

Veteran Ian Cooke won the Yorkshire Cycling Federation 10-mile event, which was run off on the V714 course at Gilberdyke in East Yorkshire, after a late switch due to emergency works on a gas leak along the planned V718 course.

The switch meant most riders were considerably slower than their expected times on the 718, but strong man Cooke was one of the winners, being more suited to the new course.

The 44-year-old from Wakefield clocked 21:14 to win by seven seconds from team-mate Joel Wainman, while Cherry Valley Racing Team's James Coleman took third spot, the Louth rider being just two seconds further off the pace.

Pre-race favourite Adam Duggleby (I Ride RT) hails from Gilberdyke, but had to settle for fourth spot, another two seconds behind Coleman, while Team Swift took the team prize with fifth-placed Andy Jackson completing the winning trio.

Despite the switch to a slower course having put off around 25 riders, there was still a healthy field of 102 riders for the event, and last year's winner Alex Royle, the junior from Stockport, still made the journey to Yorkshire to defend his title.

However, his time of 21:58 was only good enough for 12th spot, but it nevertheless gave him a good run-out before the National Championships in Worcestershire next weekend.

Pete Williams wins West Pennine 10

Despite battling with blustery winds on an exposed course, Motorpoint-Marshalls Pasta professional Pete Williams clocked an impressive 20:03 to win the West Pennine Road Club 10-mile event on Saturday.

Williams won by 30 seconds on the L105 course, which takes the riders North from Barton on the A6 before looping round on the A586 and back towards the A6.

The top three were the only riders to go under the 211-minute mark, and while Team Raleigh's Daniel Shand clocked 20:33 for second, Tim Lawson (Science in was third, another six seconds back.

GB Academy rider Jo Rowsell showed she is equally at home on a time trial bike as on the track when she clocked an impressive 23:41. The 100 Per Cent ME rider's time was more than three minutes quicker than her nearest female rival and gave her 16th overall in a field of 55.

Sigma Sport fly to victory in a3crg 3-up

Sigma Sport RT trio Phill Sykes, Chris Ball and Jerone Walters scored a convincing victory in the a3crg three-up 25-mile event in Hampshire on Sunday, clocking an impressive 48:29 for the P881 course near Greatham.

They were 1:12 faster than their nearest rivals, the composite team of UTAG Yamaha riders Julian Jenkinson and Stephen Whitewhick, alongside Red Kite Cycles' Tim Wallis. And just five seconds further back was the VC St Raphael team of Simon Berogna, Aran Stanton and Steve Walkling.

And in the two-up event, the promoting club pair of Patrick Brennan and Sebastian Ader took victory in 51:40, 15 seconds ahead of their nearest rivals.


Norlond TT Combine (Tempsford, Bedfordshire, 50 miles):
1 Ian Cammish (Planet X) 1:49:49
2 Mark Howard (Shaftesbury CC) 1:52:44
3 Tristan Davenne (Newbury RC) 1:53:06
4 Lee Piercy ( 1:53:36
5 Jonathan Shubert (Verulam CC) 1:54:16
6 Carl Chapman (GS Invicta) 1:54:18
7 Tim Davies (Icknield RC) 1:54:31
8 Oliver Roberts (a3crg) 1:55:20
9 Jim Moffatt (Spirit Racing) 1:56:02
10 Roger Smith (Southdowns Bikes) 1:56:18
Team: Finsbury Park CC (Philip Murrell, Hugh Vivian, Ian Bibby) 6:04:47
Women: Clare Ella (Born2Bike) 2:04:03
Veterans: Ian Cammish
Veterans on std: Merv Player (Hertfordshire Wheelers)(2:17:57) +42:31
Handicap: Tim Davies(15:30) 1:38:01
Wolsey Road Club (Redenhall, Norfolk, 25 miles):
1 James Eman (Anglia Velo) 56:05
2 Andrew Leggett (Stowmarket & District CC) 56:42
3 Geoff Frost (API Metrow) 58:06
4 David Staff (Anglia Velo) 59:18
5 Bobby De’ath (Anglia Velo) 59:43
6 Mark Lloyd (Colchester Rovers) 59:53
7 Owen Bannister (Stowmarket & District CC) 59:57
8 Guy Stevens (East Anglian CC) 1:00:08
9 Chris Nudds (CC Breckland) 1:00:19
10 Duncan Lorne (Norwich ABC) 1:00:22
Team: Anglia Velo (James Eman, David Staff, Bobby De’ath) 1:15:06
Veterans: David Staff
Women: Emilie Fisher (Orbea-For Goodness Shakes) 1:01:42
Yorkshire Cycling Federation (Gilberdyke, East Yorkshire, 10 miles):
1 Ian Cooke (Team Swift) 21:14
2 Joel Wainman (Team Swift) 21:21
3 James Coleman (Cherry Valley RT) 21:23
4 Adam Duggleby (I Ride RT) 21:25
5 Andy Jackson (Team Swift) 21:31
6 Harry Walker (Team Swift) 21:42
7 Bryan Walker (Team Swift) 21:43
8 Charles Goodway (Malton Wheelers) 21:46
9 Mark Wolstenholme (Team Swift) 21:51
10 Steve Gore-Brown (Team Swift) 21:53
Team: Team Swift (Ian Cooke, Joel Wainman, Andy Jackson) 1:04:06
Women: Jo Corbett (Team Swift) 25:49
Handicap: Nathan Smith (Drighlington BC)(7:00) 19:32
Tandems: Mike and Barbara Penrice (Seacroft Wheelers) 27:24
West Pennine Road Club (Garstang, Lancashire, 10 miles):
1 Peter Williams (Motorpoint-Marshalls Pasta) 20:03
2 Daniel Shand (Team Raleigh) 20:33
3 Tim Lawson (Science in 20:39
4 Robin Brennan (Preston CC) 21:27
5 Tim Berry (Preston CC) 21:49
6 Fraser Snape (North Lancashire RC) 22:09
7 Martin Pool (Preston CC) 22:12
8 Dave Isherwood (Team Swift) 22:36
9 Paul Warrener (Rossendale RC) 22:37
10 Julian Markham (Preston CC) 22:38
Over-40s: Martin Pool
Over-50s: Dave Isherwood
Over-60s: Mike Speight (Barrow Central Wheelers) 23:50
Over-70s: Bill Lloyd (Southport CC) 24:56
Women: Jo Rowsell (100 Per Cent ME) 23:41
Juniors: Rebecca Womersley (Sowerby Brothers RT) 27:14
Trikes: Alan Shuttleworth (Altrincham RC)
Team: Preston CC (Robin Brennan, Tim Berry, Martin Pool) 1:05:28
A3crg two-up and three-up (Greatham, Hampshire, 25 miles):
1 Sigma Sport RT (Phill Sykes, Chris Ball, Jerone Walters) 48:29
2 Utag Yamaha/Red Kite Cycles comp (Julian Jenkinson, Stephen Whitewick, Tim Wallis) 49:41
3 VC St Raphael (Simon Berogna, Aran Stanton, Steve Walkling) 49:46
1 Patrick Brennan & Sebastian Ader (a3crg) 51:40
2 Nicholas English (Reading CC) & Peter Weir (Maidenhead & Dist CC) 51:55
3 James Boyman (In Gear-Quickvit RT) & Richard Prebble (Motorpoint-Marshalls Pasta) 52:32
4 John Sibley & Paul Matthews (UTAG 52:46
5 Chris Birch (East Street Cycles) & Rowan Horner (VC St Raphael) 52:59
6 Russel Kober & Paul Flight (UTAG 53:14

Related Articles

Back to top