UK time trial round-up: Hutch and Storey take Rudy Project 4

Doncaster Wheelers event attracts strong competition

Winning by exactly one minute from series leader Matt Bottrill, Michael Hutchinson (In Gear-Quickvit RT) continued his bid for selection for Northern Ireland's Commonwealth Games team with a second consecutive victory in the fourth round of the Rudy Project Time Trial Series in Nottinghamshire on Sunday.

Hutchinson eased to victory in a time of 56:33 for the 26-mile course based on a two-lap course at North Wheatley near Retford and promoted by Doncaster Wheelers.

He held of Bottrill (I Ride RT) by exactly 60 seconds, while third spot this time went to James Wall of Echelon Spiuk.

With the National 10 just two weeks away, Hutchinson's performance shows he will be the man to beat when the title race is staged near Alcester in Warwickshire.

"I was pleased with my ride," said 36-year-old Hutchinson afterwards. "It's not a course I know - I've ridden close by but not on that actual course - so it was new to me. If I had time I would've liked to have a ride around the course because it was quite technical.

"It was a good day - the forecast was cold and grey and horrible, but it was actually OK. A bit breezy in places but not too bad. The uphill section was into the wind and the opposite coming back. On a course like that the time isn't important, it's much more important to me to see how I do against other people, so I was pleased to have a clear margin.

"This is probably the last round of the series I'm going to ride. The Rudy Project Series is great, but I've done it for plenty of years and won it before, and I don't have the time for all the travelling required."

Sarah Storey

In other categories, Horizon Fitness Racing Team's Sarah Storey returned to the top of the podium after missing the last round. She has now won all three of the rounds she has ridden and is a serious contender for the overall series.

She clocked 29:56 for the one-lap version of the course, winning by 1:42 from round three winner Michelle King (Cult Racing), while Reading CC's consistent performance Trudi Sammons was third, another 1:11 off the pace.

Jack Green on fire to win the juniors race

VC St Raphael's Jack Green was best junior with 29:23, while Ian Dalton (Cherry Valley RT) was top veteran with exactly 30 minutes.

John Woodburn (VC Meudon) topped the veterans on target time category with a plus of 7:46, while Tim Challinor (Dave Mellor Cycles) won the disabled category.

The team prize went to Cult Racing this time, holding off the challenge from the I Ride boys. Those two teams have shared the team spoils equally in the first four rounds of the series.

The Rudy Project series takes a break now until round 5 in Wyre Forest on August 7.

Ruebotham wins Dukinfield 50

The event winner two years ago, Team Swift's Carl Ruebotham re-took his crown in the Dukinfield CC 50-mile event in Cheshire on Saturday.

Ruebotham missed last year's race and Dave Cook (Altura RT) took victory, but Ruebotham made an emphatic return to the popular event near Knutsford, crossing the line almost two minutes ahead of his nearest rival.

Run over three laps of the course which takes in Knutsford, Chelford and Holmes Chapel, Ruebotham clocked 1:53:20 for the J4/16 course to win by 1:39 from Leigh Premier RC's Simon Bridge, while ABC Centreville Paul Greenhalgh was third, another 1:42 off the pace.

The course record was never in doubt on a tough day which saw winds blowing across the course, while temperatures were considerably less than in previous weeks.

Morgan fastest in Wigan Wheelers 30

In-form John Morgan (Preston Wheelers) took victory in the Wigan Wheelers 30-mile event at Garstang in Lancashire, crossing the line almost two minutes clear of his nearest rival to cap a good day for Preston Wheelers.

As well as his overall victory, Paul Fleming was top over-40 veteran, and the pair teamed up with Matt Stell to take the team prize.

Morgan's time of 1:05:31 was 1:59 faster than Liverpool Century Road Club rival Paul Grindley, while Paul Shallicker (Cover Your Car) was 47 seconds further off the pace.

Childs wins Inter Services Championships

Royal Navy and Royal Marines CA rider Sean Childs is celebrating after winning both the 10 and 25-mile races in the Inter-Services Championships in Hampshire last weekend.

Childs clocked 20:39 to win the inter-services 10-mile title, although fastest on the day was Sigma Sport's Phill Sykes, with 20:33.

And the following day Childs clocked 53:05 to secure the inter-services 25-mile title, but this time was only third fastest on the day with Sykes again winning with 52:29 and Aran Stanton (VC St Raphael) taking second, 25 seconds off the pace.

Childs' team-mate Sam Kelly won the women's 10-mile inter-services title, while the 25-mile crown went to Army Cycling Union rider Claire Fraser.

The Royal Navy/Royal Marines team won the team prize on both days, with Childs being joined by Garry Drew and Steve Kelly.

Alexander does double in Scotland

Peter Alexander scored a double victory last weekend, winning the Caithness CC 25-mile time trial on Saturday before breaking the course record in the Loch Calder hilly 24-mile event the following day.

The Moray Firth CC rider clocked 56:28 in Saturday's 25-mile event to win by a comfortable 4:25 from Elgin CC's Kevin Lackie, while on Sunday he won by 4:13, this time from Forres CC's Jim McLoughlin.

Results

Rudy Project National Time Trial Series (North Wheatley, Nottinghamshire):
Seniors (27 miles):
1 Michael Hutchinson (In Gear Quickvit RT) 56:33
2 Matt Bottrill (I Ride RT) 57:33
3 James Wall (Echelon-Spiuk) 57:41
4 Jeff Jones (Chippenham & District Wheelers) 59:04
5 Julian Ramsbottom (I Ride RT) 59:41
6 Adam Duggleby (I Ride RT) 1:00:07
Women (13.4 miles):
1 Sarah Storey (Horizon Fitness RT) 29:56
2 Michelle King (Cult Racing) 31:38
3 Trudi Sammons (Reading CC) 32:49
Juniors: Jack Green (VC St Raphael) 29:23
Veterans: Ian Dalton (Cherry Valley RT) 30:00
Veterans on target time: John Woodburn (VC Meudon) (33:37) +7:46
Disabled: Tim Challinor (Dave Mellor Cycles) 32:58
Dukinfield CC (Knutsford, Cheshire, 50 miles):
1 Carl Ruebotham (Team Swift) 1:53:20
2 Simon Bridge (Leigh Premier RC) 1:55:09
3 Paul Greenhalgh (ABC Centreville) 1:56:51
4 Paul Bohannan (Bolton Clarion) 1:57:46
5 Gordon Leicester (Warrington RC) 1:58:06
6 Neil Skellern (Congleton CC) 1:58:31
7 Fraser Snape (North Lancashire RC) 2:00:01
8 Rob Nelson (Congleton CC) 2:02:56
9 Martin Cain (GM Fire Service) 2:03:04
10 Charles Carraz (Seamons CC) 2:03:24
Team: Warrington CC (Gordon Leicester, David Wright, Steve Hargreaves) 6:06:50
Women: Lynn Skellern (Macclesfield Wheelers) 2:31:56
Handicap: Darren Roberts (BC TTT) (23:00) 1:48:01
Wigan Wheelers (Garstang, Lancashire, 30 miles):
1 John Morgan (Preston Wheelers) 1:05:31
2 Paul Grindley (Liverpool Century RC) 1:07:30
3 Paul Shallicker (Coveryourcar.co.uk) 1:08:17
4 Robin Brennan (Preston CC) 1:08:26
5 Paul Fleming (Preston Wheelers) 1:09:03
6 David Cook (Altura RT) 1:09:05
7 Daniel Burrows (Coveryourcar.co.uk) 1:09:49
8 Martin Pool (Preston CC) 1:10:02
9 Chris Anderson (Pro Bike Kit) 1:10:12
10 Matt Stell (Preston Wheelers) 1:10:19
Veterans on std: Frank Kerry (Lancashire RC) (1:15:46) +26:14
Veterans
Over-40s: Paul Fleming
Over-50s: Peter Briscoe (North Lancashire RC) 1:13:13
Over-60s: David Shorrock (Cleveleys RC) 1:17:51
Over-70s: Rod Goodfellow (North Lancashire RC) 1:22:42
Juveniles: Hugh Carthy (Science in Sport.com) 1:14:27
Team: Preston Wheelers (John Morgan, Paul Fleming, Matt Stell) 3:24:53
Army and Inter-Service 10-mile Championships (Greatham, Hampshire):
1 Phill Sykes (Sigma Sport RT) 20:33
2 Sean Childs (RNRMCA) 20:39
3 Chris Ball (Sigma Sport RT) 20:42
4 Steve Walkling (VC St Raphael) 20:58
5 Edd Charlton Weedy (Agiskoviner.com) 21:00
6 Aran Stanton (VC St Raphael) 21:07
Inter-Services:
1 Sean Childs
2 Garry Drew (RNRMCA)
3 Dave Green (RAF CA)
Veterans: Garry Drew
Women: Sam Kelly (RNRMCA)
Team: RNRMCA (Sean Childs, Garry Drew, Steve Kelly)
Army Championship:
1 Edd Charlton Weedy
2 Dave Walker (Army CU)
3 Dave Butters (Army CU)
Veterans: Dave Butters
Women: Cat French
Army and Inter-Service 25-mile Championships (Greatham, Hampshire):
1 Phill Sykes (Sigma Sport) 52:29
2 Aran Stanton (VC St Raphael) 52:54
3 Sean Childs (RNRMCA) 53:05
4 Sebastian Ader (a3crg) 53:18
5 Edd Charlton-Weedy (Agiskoviner.com) 53:50
6 John McClelland (Agiskoviner.com) 53:59
Inter-Services:
1 Sean Childs
2 Garry Drew
3 Dave Green
Veterans over-40: Garry Drew
Women: Claire Fraser (Army CU)
Service Team: RNRMCA (Sean Childs, Garry Drew, Steve Kelly)
Army Prizes:
1 Edd Charlton Weedy
2 Dave Walker
3 John Aspell
Veterans: John Aspell
Women: Claire Fraser
Caithness CC (Thurso, Scotland, 25 miles):
1 Peter Alexander (Moray Firth CC) 56:28
2 Kevin Lackie (Elgin CC) 1:00:53
3 Paul Rodden (Moray Firth CC) 1:02:17
4 Roger Sewell (Ross-shire Roads CC) 1:03:41
5 Billy Gunn (Forres CC) 1:07:15
6 Alasdair Washington (Caithness CC) 1:07:57
Youth: Rob Murdoch (Caithness CC) 1:15:36
Women: Lorna Stanger (Caithness CC) 1:12:07
Veterans: Alasdair Washington
Handicap: Ranald Cartwirght (Caithness CC) 52:21
Loch Calder hilly (Thurso, Scotland, 24 miles):
1 Peter Alexander (Moray Firth CC) 52:06 (course record)
2 Jim McLaughlin (Forres CC) 56:19
3 Paul Rodden (Moray Firth CC) 58:13
4 Dave Morrill (Caithness CC) 1:02:44
5 Ranald Cartwright (Caithness CC) 1:03:39
6 Alasdair Washington (Caithness CC) 1:04:56
Youth: Rob Murdoch (Caithness CC) 1:11:05
Women: Lorna Stanger (Caithness CC) 1:07:42
Veterans: Alasdair Washington
Handicap: Ranald Cartwright 46:31

Related Articles

Comments

Back to top