UK time trial round-up: Shorter-Rochford win Antelope 3-up

Leeds Uni take student championships

A helpful north easterly wind led to the course record being broken three times in the Antelope RT three-up 50-kilometre event at Haddenham in Cambridgeshire on Saturday.

The event – which included the BUCS (British Universities and Colleges Sport) Championships – was eventually won by the Shorter Rochford trio of Charles McCulloch, Mark Holton and Adam Duggleby, but only after two other teams had recorded impressive times which also broke the three-year-old record.

McCulloch had teamed up with Richard Bradley and Gavin Pardoe in 2006 to set the existing course record of 1:05:59 in Arctic-Shorter Rochford colours, but with a large and good quality field lined up that mark looked vulnerable from the start.

While Plowman Craven-Madison pulled out with key man Tony Gibb ill, the Shorter Rochford team looked set to slug in out with the Sigma Sport trio of Steve Golla, Wouter Sybrandy and Jerone Walters.

But it was far from being a two-horse race, and first to lower the course record was the Arctic Premier RT team of Danny Axford, Darren Barclay and David McGaw who sliced more than a minute off the old mark with 1:04:57.

With an early start that time was the fastest for much of the event, but the Shorter Rochford team lowered the record further to 1:03:33. The Sigma Sport team ploughed round the course in impressive time, but their time of 1:04:19, although beating the old course record, was only good enough for second on the day.

Meanwhile, Leeds University took the student championship, retaining the title ahead of Cambridge and Oxford in second and third respectively.

Clocking 1:07:39, Lee Tunnicliffe, Mike Dales and Henry King were 24 seconds quicker than Cambridge, who had the consolation of winning the women’s title through Rachel Fenton, Willow Kemp and Hannah Brice.

Poupart wins 'hardest hardrider of them all'

Having punctured in the closing few miles of the 2008 event, Gavin Poupart (Echelon-Spiuk) had no such bad luck this time in the Dursley Road Club hardriders’ 27.2-mile event in South Gloucestershire.

Poupart clocked 1:20:00 to win by just three seconds from Giant CC’s Rob Lyne, while veteran Chris Madge took third, the Leisure Lakes rider clocking 1:20:41.

Still recovering from injury, last year’s winner Jeff Jones (Chippenham & District Wheelers) managed a good seventh place.

Elzinga triumphs in Oxonian 25

Elsewhere, American Jesse Elzinga won the Oxonian CC 25-mile event at Wootton on Sunday, and led Oxford University CC to the team prize in the event with an impressive time of 54:44.

The 30-year-old teacher beat top veteran Ray Hughes (Clarence Wheelers) into second spot by 47 seconds, while Warwickshire Road Club’s Matt Pursehouse completed the podium, another five seconds off the pace.

Pre-race favourites Steve Golla and Lee Foster were non-starters, leaving Elzinga to take victory from number 15 on the start sheet.

Dennis best in Southern Counties 25

East Grinstead CC’s Steve Dennis looked in commanding form in the Southern Counties CA 25 at Horsham, West Sussex, on Sunday.

He clocked 54:13 to win by more than a minute and a half from Guy Powdrill (SCCU PM). Third spot went to Keith Coffey (Bec CC) who had flown in from a holiday in Portugal at 3am on the morning of the event.

Lovatt wins Glossop Kinder Velo Mountain TT

Last year’s winner Charles Taylor had to settle for second this time round as Mark Lovatt (Planet X) won the Glossop Kinder Velo Mountain Time Trial in Derbyshire.

Taylor (South Pennine RC)was just eight seconds slower than Lovatt over a shortened 22.5-mile course which was altered because of roadworks on Rushup Edge.

Talented junior Jack Green (Westmead Team 88) was third with 1:06:01, who was also third in the previous day’s Manchester & District TTA 25-mile Championship in Cheshire.

Randle notches up another 10 victory

After his personal best 18:58 in the City Road Club 10 the previous week, Wayne Randle (Planet X) continued his winning form with victory in the Ravensthorpe CC 10.

On a tougher course he clocked 21:52, and took the win by 13 seconds from Pedalsport CC rival Andy Jackson. With third-placed Richard Dean and tenth-placed Nigel Haigh also riding for Planet X, they took the team prize as well.

Results

Antelope RT/BUCS Championship 50km TTT (Haddenham, Cambridgeshire):
 
1 Shorter Rochford (McCulloch, Holton, Duggleby) 1:03:33
2 Sigma Sport (Golla, Walters, Sybrandy) 1:04:19
3 Arctic Premier (Axford, McGaw, Barclay) 1:04:57
4 Leeds University CC (King, Dales, Tunnicliffe) 1:07:39
5 Cambridge University CC (Ahearn, Nichols, Hawkins) 1:08:03
6 VC St Raphael (Sykes, St Leger, Horner) 1:08:24
Women: a3crg (Walkling, St Leger, Tinn) 1:21:38
BUCS Championship:
1 Leeds Uni (King, Dales, Tunnicliffe) 1:07:39
2 Cambridge Uni (Ahearn, Nichols, Hawkins) 1:08:03
3 Oxford Uni (Elzinga, Weatherall, Martin) 1:08:54
Women: Cambridge Uni (Fenton, Kemp, Brice) 1:28:26
 
Dursley Road Club Hardriders (Dursley, South Gloucestershire, 27.2 miles):
1 Gavin Poupart (Echelon-Spiuk) 1:20:00
2 Rob Lyne (Giant CC) 1:20:03
3 Chris Madge (Leisure Lakes RT) 1:20:41
4 Derek Smetham (Dursley RC) 1:21:20
5 Robert Gough (Chippenham & Dist Wh) 1:21:36
6 David Kiddell (Cavalier CC) 1:21:41
7 Jeff Jones (Chippenham & Dist Wh) 1:22:06
8 Simon Healey (Andover Wheelers) 1:24:10
9 Ben Anstie (Chippenham & Dist Wh) 1:24:15
10 David Curtis-Whitfield (Felt Racing) 1:25:17
Veterans: Chris Madge
Juniors: Rupert Denny (Team Swift) 1:32:25
Women: Helen Bennett (VC Walcot) 1:38:29
 
Oxonian CC (Wootton, Oxfordshire, 25 miles):
1 Jesse Elzinga (Oxford University CC) 0:54:44
2 Ray Hughes (Clarence Wheelers) 0:55:31
3 Matt Pursehouse (Warwickshire RC) 0:55:36
4 Phil Brown (Didcot Phoenix) 0:57:55
5 Anton Blackey (Oxford University CC) 0:58:11
6 Steve McKeever (Oxford University CC) 0:59:29
7 Nick Druce (Didcot Phoenix) 0:59:49
8 John Weatherall (Oxford University CC) 0:59:56
9 Clive Thomas (Oxford City RC) 1:00:02
10 Chris Edginton (Fairly United CT) 1:00:20
Team: Oxford University CC (Jesse Elzinga, Anton Blackey, John Weatherall) 2:52:24
Veterans:
40-49: Matthew Pursehouse +12:24
50-59: Ray Hughes +16:08
60-69: Mick Fountain (Didcot Phoenix) +14:09
Over-70s: John Woodburn (VC Meudon) +22:34
Women: Nicky Xandora (Banbury Star Wheelers) 1:04:45
 
Southern Counties CU (Horsham, West Sussex, 25 miles):
1 Steve Dennis (East Grinstead CC) 0:54:13
2 Guy Powdrill (SCCU PM) 0:55:49
3 Keith Coffey (Bec CC) 0:56:41
4 Shaun Kennedy (Bec CC) 0:57:08
5 Douglas Fox (Crawley Wheelers) 0:57:21
6 James Hughes (Bec CC) 0:58:37
7 James Stuart (Norwood Paragon CC) 0:58:52
8 Mel Roberton (Worthing Excelsior) 0:59:34
9 Stephen Emerson (Epsom CC) 0:59:40
10 Simon Donne (Epsom CC) 0:59:54
Team: Bec CC (Keith Coffey, Shaun Kennedy, James Hughes) 2:52:26
Handicap: Mark Whitfield (Eastbourne Rovers CC) (30:49) 0:38:01
Veterans on standard: Mel Roberton +17:37
Junior Handicap: Sam Maloney (Worthing Excelsior CC) (20:56) 0:44:58
 
Glossop Kinder Velo Mtn TT (Derbyshire, 22.5 miles):
1 Mark Lovatt (Planet X) 1:02:08
2 Charles Taylor (South Pennine RC) 1:02:16
3 Jack Green (Westmead Team 88) 1:06:01
4 Chris Storer (Ashfield RC) 1:06:40
5 Martin Cain (Great Manchester Fire & Rescue) 1:07:25
6 Sam Clarke (Buxton CC) 1:07:45
7 Simon Dale (Ashfield RC) 1:09:04
8 Richard Binks (Holme Valley Wheelers) 1:09:06
9 Paul Warrener (Rossendale RC) 1:10:51
10 Michael Tomlinson (Mossley CRT) 1:11:07
Juniors: Jack Green
Veterans: Chris Storer
Women: Fiona Pollitt (Glossop Kinder Velo) 1:27:32
 
Ravensthorpe CC (Fairburn, North Yorkshire, 10 miles):
1 Wayne Randle (Planet X) 0:21:52
2 Andy Jackson (Pedalsport CC) 0:22:05
3 Richard Dean (Planet X) 0:22:08
4 Steve Smales (Boneshaker Bikes) 0:22:22
5 Mike Marshall (Yorkshire Velo) 0:22:27
6 Sam Ward (Otley CC) 0:22:28
7 Doug Hart (Yorkshire Velo) 0:22:38
8 Tony Nash (Scunthorpe Poly CC) 0:22:50
9 Simon Beldon (Team Swift) 0:22:53
10 Nigel Haigh (Planet X) 0:22:56
Medium Gear event: Jonathan Hobson (Team Chevin) 0:24:43
Women: Denise Shackleton (Yorkshire Velo) 0:28:05
Team: Planet X (Wayne Randle, Richard Dean, Nigel Haigh) 1:06:56
Two-up: Gerard Kerrins & Matthew Enticknap (Malton Wheelers) 0:23:27
Tandem: Mike & Barbara Penrice (Seacroft Wheelers) 0:27:28

Related Articles

Back to top