UK time trial round-up: Shorter Rochford win team nationals

Victory for Charles McCulloch, Mark Holton and Adam Duggleby

The Shorter Rochford trio of Charles McCulloch, Mark Holton and Adam Duggleby were crowned national team time trial champions after a convincing performance in the 2009 title race in Cambridgeshire on Sunday.

The three clocked 1:13:29 to win the event by more than two minutes on a 38.65-mile course at Sawston which used large parts of the A14 and A11.

With the pre-race favourites In Gear not starting because of Sean Yates’s illness and the Madison.co.uk team now having lost the services of Tony Gibb, the title was wide open.

Second spot went to the Arctic Premier RT team of Darren Barclay, Danny Axford and David McGaw with 1:15:56, while 43 seconds further back was the I-Ride trio of Matt Bottrill, Geoff Platts and Julian Ramsbottom.

Golla continues good form at Hemel Hempstead

After his first and second places in the previous weekend’s Newbury Road Club 10 and 25-mile event, Sigma Sport RT’s Steve Golla continued his good form with victory in the Hemel Hempstead CC 25 on Sunday.

Golla clocked 53:03 to win by almost a minute-and-a-half over the F13 course at Launton in Oxfordshire, while Team Milton Keynes’ Jason Gurney was second with 54:28 and American Jesse Elzinga (Beeline Bicycles RT) third, another 1:10 off the pace.

Strong lead for Skellern in Cheshire

Neil Skellern (Congleton CC) won the Manchester and District TTA 100-mile event at Marthall in Cheshire on Sunday, clocking 4:04:05 to win by more than seven minutes.

The fastest man on paper, David Crawley (Fibrax Wrexham RC), had to settle for third place on the day, his time of 4:12:52 being around a minute-and-a-half slower than runner-up Daniel Mathers (Seamons CC).

Mathers was joined in the winning team line-up by Ian Udall and Robin Haigh, with Seamons CC placing an impressive three riders in the top eight finishers.

Victory for Morgan at Kirkby

Heavy rain before the event put off several riders, but those who persevered were rewarded with dry and warm conditions for the Phoenix CC Aintree 25 – none more so than John Morgan.

The Preston Wheelers rider clocked 53:53 to win by 1:27 from Steve Ludden (St Helens CRC), while scratch man and Ludden’s team-mate Pete Ware had to settle for third spot in the event, which took riders from Kirkby up the Rainford bypass to Ormskirk and back.

With Ian Sutcliffe completing the trio, St Helens CRC also won the team prize on the back of Ludden and Ware’s good rides.

Clovis pushes Askwith hard in Lincolnshire

Bridlington CC’s Andy Askwith won the Scunthorpe Road Club 50 at Limber in Lincolnshire on Sunday, but was pushed all the way by Team Swift’s James Clovis, who finished second in his first ever ride at that distance.

Clovis, 28 and from Goole in East Yorkshire, was 1:35 behind Askwith, who won the event with 1:58:19 over a challenging course along the A18 to Laceby and on to Brigg and Barton.

Narrow win for Powe in Cumbria

In Cumbria, Altura Racing Team pair Iain Jones and David Cook had to settle for second and third in the Border City Wheelers 22-mile event at Castletown, as VC Cumbria’s Adam Powe scored a narrow victory.

Rowe clocked 53:04 to win by nine seconds from Jones, while veteran Cook was 26 seconds off Powe’s pace.

Dangerfield shows his strength in Derbyshire

Six times the national champion at the distance, Stuart Dangerfield (Shorter Rochford) was a convincing winner of the Belper BC 25-mile event on the Etwall course in Derbyshire.

Dangerfield, returning to form after a spell of illness which saw him a non-starter in some of this year’s national title races, clocked 48:52 to win comfortably ahead of Calder Clarion’s Ian Cooke, who was 1:33 behind.

Early leader Joel Wainman held on for third with 50:31, seven seconds ahead of Leicestershire Road Club’s Matt Sinclair.

Results

National Team Time Trial Championship (Sawston, Cambridgeshire, 38.65 miles):
1 Shorter Rochford RT (Charles McCulloch, Mark Holton, Adam Duggleby) 1:13:29
2 Arctic Premier RT (Barclay, Axford, McGaw) 1:15:56
3 I-Ride Racing Team (Bottrill, Platts, Ramsbottom) 1:16:39
4 VC St Raphael (Horner, St Leger, Sykes) 1:17:11
5 API Metrow B (Taylor, Arnold, Piccoli) 1:17:46
6 A3CRG (Brennan, Ponting, Ader) 1:18:40
Women: A3CRG (Walkling, Tinn, St Leger) 1:28:33
 
Hemel Hempstead CC (Launton, Oxfordshire, 25 miles):
1 Steve Golla (Sigma Sport RT) 0:53:03
2 Jason Gurney (Team Milton Keynes) 0:54:28
3 Jesse Elzinga (Beeline Bicycles RT) 0:55:38
4 Gavin Atkins (Hemel Hempstead CC) 0:56:39
5 Hugh Vivian (Finsbury Park CC) 0:56:58
6 John Dowling (Hemel Hempstead CC) 0:57:42
7 John Herring (Leamington C&AC) 0:57:52
8 Neill Coventry (API Metrow) 0:57:54
9 John French (Oxford City RC) 0:58:35
10 Richard Webster (Team Welwyn) 0:59:08
Veterans: Hugh Vivian
Veterans on std 40-54: John Herring +17:03
Veterans on std over-55s: Stan Maciak (Didcot Phoenix CC) +18:11
 
Manchester and District TTA (Marthall, Cheshire, 100 miles):
1 Neil Skellern (Congleton CC) 4:04:05
2 Daniel Mathers (Seamons CC) 4:11:37
3 David Crawley (Fibrax-Wrexham RC) 4:12:52
4 Ian Udall (Seamons CC) 4:13:05
5 Rod Brooks (Warrington RC) 4:16:12
6 Gordon Leicester (Warrington RC) 4:17:35
7 Steve Hargreaves (Warrington RC) 4:19:52
8 Robin Haigh (Seamons CC) 4:23:05
9 Ian Clark (Abbotsford Park RC) 4:23:27
10 Rob Nelson (Dukinfield CC) 4:25:58
Veterans on std: Rod Brooks +1:35:22
Handicap: Daniel Snape 3:42:52
Women: Rachel Shepherd (Manchester Wheelers) 5:10:30
Team: Seamons CC (Daniel Mathers, Ian Udall, Robin Haigh) 12:47:47
 
Phoenix CC Aintree (Bickerstaffe, Lancashire, 25 miles):
1 John Morgan (Preston Wheelers) 0:53:53
2 Steve Ludden (St Helens CRC) 0:55:20
3 Pete Ware (St Helens CRC) 0:56:25
4 Gary Brown (Equipe-Velo Ecosse) 0:56:45
5 Nigel Haigh (Planet X) 0:57:02
6 Steve Hankey (Warrington RC) 0:58:11
7 Fraser Snape (North Lancashire RC) 0:58:18
8 John Williamson (Warrington RC) 0:58:24
9 Arthur Winstanley (Phoenix CC Aintree) 0:58:26
10 Neil Higgins (Preston CC) 0:58:27
Team: St Helens CRC (Steve Ludden, Pete Ware, Ian Sutcliffe 1:03:33) 2:55:18
Women: Janet Hassall (Birkenhead North End CC) 1:06:24
Veterans: Gary Brown
Veterans on std: Trevor Horton (Warrington RC) (59:33) +19:22
 
Scunthorpe Road Club (Limber, Lincolnshire, 50 miles):
1 Andy Askwith (Bridlington CC) 1:58:19
2 James Clovis (Team Swift) 1:59:55
3 Phillip Morgan (Kiveton Park CC) 2:05:45
4 Mark Booth (Kiveton Park CC) 2:06:33
5 Andrew Callaghan (Ravensthorpe CC) 2:09:31
6 Steve Cowlbeck (Doncaster Wheelers) 2:10:23
7 Tim Higgins (Scunthorpe RC) 2:10:47
8 Russell Lintin (Alford Wheelers) 2:11:33
9 David Griffith (ASICS TFN Tri) 2:11:47
10 Michael Lamb (Kiveton Park CC) 2:13:44
 
Border City Wheelers (Castletown, Cumbria, 22 miles):
1 Adam Powe (VC Cumbria) 0:53:04
2 Iain Jones (Altura RT) 0:53:13
3 David Cook (Altura RT) 0:53:30
4 Darren Gee (Teesdale CRC) 0:54:13
5 Ian Stott (Blackburn & District CTC) 0:54:30
6 Peter Greenwood (Clayton Velo) 0:55:02
7 Duncan Orme (Probikekit.com) 0:55:07
8 Richard Bickley (Border City Wheelers) 0:55:26
9 Paul Warrener (Rossendale RC) 0:55:35
10 Jose Pinon-Shaw (Probikekit.com) 0:56:25
Over-40s: David Cook
Over-50s: Peter Greenwood
Over-60s: Mike Westmorland (Border City Wheelers) 1:00:12
Women: Julie Cook (Altura RT)
Juniors: Daniel Warwick (Border City Wheelers) 1:02:20
 
Belper BC (Etwall, Derbyshire, 25 miles):
1 Stuart Dangerfield (Shorter Rochford RT) 0:48:52
2 Ian Cooke (Calder Clarion) 0:50:25
3 Joel Wainman (Team Swift) 0:50:31
4 Matt Sinclair (Leicestershire RC) 0:51:38
5 Andy Jackson (Pedalsport CC) 0:51:46
Handicap:
1 Chris Asher (PCA Ciclos Uno) 0:47:23
2 Derek Roe (Team Swift) 0:48:14
3 Matt Ingram (Matlock CC) 0:48:41
Veterans: Ian Cooke
Women: Viv Slack (Manchester Wheelers) 0:59:08
Juniors: Jack Green (Westmead Team 88) 0:52:39
Team: Team Swift (Joel Wainman, Simon Beldon 52:38, Michael Ellerton 52:41) 2:35:50
 

Comments

Back to top