UK time trial round-up: Wainman wins Ferryhill 50

Success for GB in world masters

Despite the wind and rain, in-form Joel Wainman secured an impressive victory in the Ferryhill Wheelers 50-mile event in North Yorkshire on Sunday.

Hull-based Wainman, riding for Team Swift-Allsports, made his trip up the county worthwhile when he clocked 1:48:18 for the T502/2 course on the A19 - an impressive time given the conditions.

A third of the field chose not to start the event, the majority because of the north easterly wind which gave the riders hardly any assistance anywhere on the course.

Wainman was fastest by more than three minutes, and with team-mate Brian Walker taking second with 1:51:25, they also took the team prize with Derek Roe completing the winning trio.

Third spot went to evergreen Peter Greenwood, the Clayton Velo rider who clocked 1:55:04 and was fastest in the 50-59 category, beating 40-49 victor Paul Fleming (Preston Wheelers) into fourth overall.

Top woman was the promoting club’s Mathilde Matthijsse, whose time of 2:01:34 gave her seventh overall as well as the women’s prize, and she was also crowned Ferryhill Wheelers club 50-mile champion and won the Tom Matthews Trophy for her effort.

Tuckett too good in Yorkshire CF 30

Newcastle-based John Tuckett was fastest in the Yorkshire Cycling Federation’s 30-mile event at Thirsk, clocking 1:02:29 to win by exactly a minute and a half from Preston Wheelers’ John Morgan, while Chester visitor James Sampson (Motorpoint-Marshalls Pasta) made it a 1-2-3 of non-Yorkshire riders.

However, Harrogate’s Steve Smales (Boneshakers RT) flew the flag for local riders with fourth spot, while Yorkshire Velo won the team prize with Mike Marshall, Doug Hart and Nigel Goscinski leading the way.

And while Ashurst BC’s Julie Harrison was crowned top woman, Bradford’s Chris Danby (Drighlington BC) was best on handicap with 58:34.

Sue Fenwick, Anne Plant and Kevin Tye win medals at UCI masters

Sue Fenwick (from Swavesey, Cambridgeshire) brought home a bronze medal in the UCI (Union Cycliste Internationale) World Masters Time Trial Championship in Austria on 25 August.

Riding strongly on the 20km sporting mountain valley-based course, Fenwick recorded 30.15 to take third place and the bronze medal in the 45-49 age group category. Event winner was Beate Eysinger of Austria in 28.51.

Beate also took the 40km UCI World Masters Road Race Championship the following day, where Fenwick had to settle for 10th place.

Sue said: "It was a great adventure, a fantastic atmosphere, tremendously well-organised and I'm chuffed to pieces to have brought a medal home too."

There was more success for UK riders when Anne Plant took the gold medal in the road race in the 49-55 years category. Kevin Tye from Kent managed a bronze in the 45-49 road race, former GB international rider Clare Greenwood took sixth in the 50-55 time trial while Jane Kilmartin finished 5th in the non-UCI 40km World Cup series road race. In the men's 80km World Cup series road race, Britain's Paul Allan and Allan Ramsay finished 5th and 6th, both in same time as the winner, 1.56.27

These were the last ever UCI World Masters Time Trial and Road Championships in St Johann, as from 2011 the UCI will no longer be endorsing them. However, the week-long World Masters festival of World Cup road races, 11km hill climb, criterium plus the time trial and road race, will continue without UCI patronage in St Johann in Tirol. Dates for 2011 are 20-27 August.

Piccoli organises and wins Team Pedal Revolution 10

Whoever said men can’t multi-task? Event organiser Nino Piccoli gave a superb demonstration of just that when he won his own event, the Team Pedal Revolution.co.uk 10-mile event near Bury St Edmonds in Suffolk on Saturday.

Piccoli clocked 20:05 to win by 20 seconds from team-mate Mark Arnold - but he was disappointed not to break the 20-minute mark again, as he has several times in the past.

“I was fairly pleased with my ride,” he said afterwards. “But I got to the turn with one minute to spare to be under 20 minutes.

“I knew it would be tough going coming back, but even towards the end I had 28 seconds left and it was looking good. But I was down to 18mph going up the slip road, and the winds meant I just missed out.”

Sunny intervals on the morning of the event gave way to winds and showers during the afternoon race, which meant the majority of riders got wet.

Behind Piccoli and Arnold, veteran Ian Cammish (Planet X) took third with 20:55, while his team-mate Stuart Wright was fourth, another eight seconds off the pace for the course which took riders along the A14 to Bury St Edmonds and back to the headquarters at Taddenham St Marys.

The event had a separate event for women and juniors, and while 45 Road Club’s Tom Kruger won with 22:03, the star of the show was Team Endura rider Avril Swan, who broke the women’s course record.

Swan sliced four seconds off Sue Fenwick’s previous mark, despite going off course and losing an estimated ten seconds. But she came back on to the course at the same point, therefore the record will stand.

Dowsett on fire in Victoria 10.2

Trek-Livestrong talent Alex Dowsett took an easy victory in the Victoria CC 10.2-mile event at Newport in Essex, clocking 19:47 to win the event by almost a minute and a half from his nearest rival.

Dowsett’s impressive time pushed David McLean (Team Frezza-Pasta-Montegrappa) into second spot, while 22 seconds further back was Flitch Crono’s Richard O’Rourke who also led the Flitch Crono outfit to the three-up TTT prize alongside Andy Page and David Bradnam.

The event included events for solos, tandems, three-up, two-up and veterans two-ups, which all count towards a series of events which have been running throughout the summer.

Hutchings makes winning comeback in Sussex CA 10

Returning to time trialling this year after 12 years out of the sport, Nicolas Hutchings (CS Grupetto) won the Sussex CA 10-mile event at Loxwood in West Sussex on Saturday.

Hutchings - who competed in this year’s National Championship and clocked 20:51 - finished the Sussex CA event in 22:39 to win by 15 seconds from Sigma Sport RT’s Niall Digby.

There was a tie for third spot between Lewes Wanderers’ Rob Pelham and In Gear-QUickvit rider Conal Yates, who tied on 22:57 for the course, which is largely based on the road racing circuit used by the Surrey League.

Davis takes Pembrokeshire Velo 10

Keiron Davies (Bynea CC) won the Pembrokeshire Velo 10-mile event at Carew in Wales on Sunday after a close battle between the host club and their rivals Bynea CC.

Pembrokeshire took the team prize by just 1:15 from Bynea, with their three riders being placed in the top eight, while Davies’ team-mates in the Bynea team were sixth and tenth.

Davies clocked 21:51 to win by 32 seconds from Porth and District CC’s Rhys Payne, while Cwmcarn Paragon’s Darran Carpenter was third with 22:42.

Results

Ferryhill Wheelers (Kirklevington, North Yorkshire, 50 miles):
1 Joel Wainman (Team Swift-Allsports) 1:48:18
2 Brian Walker (Team Swift-Allsport) 1:51:25
3 Peter Greenwood (Clayton Velo) 1:55:04
4 Paul Fleming (Preston Wheelers) 1:57:05
5 Martin Gibson (Adept Precision) 2:00:00
6 Andrew Askwith (Bridlington CC) 2:01:22
7 Mathilde Matthijsse (Ferryhill Wheelers) 2:01:34
8 Howard Heighton (Ferryhill Wheelers) 2:02:17
9 Brian Sunter (Condor RC) 2:02:43
10 Mike Shacklock (Yorkshire RC) 2:02:59
Team: Team Swift-Allsports (Joel Wainman, Brian Walker, Derek Roe) 5:44:00
Women: Mathilde Matthijsse (Ferryhill Wheelers) 2:01:34
Veterans:
40-49: Paul Fleming
50-59: Peter Greenwood
60-69: Brian Sunter (Condor RC) 2:02:43
Over-70s: Brian Waslidge (Conisbrough Ivanhoe CC) 2:32:46
Yorkshire Cycling Federation (Thirsk, North Yorkshire, 30 miles):
1 John Tuckett (Activ Cycles) 1:02:29
2 John Morgan (Preston Wh) 1:03:59
3 James Sampson (Motorpoint-Marshalls Pasta) 1:04:13
4 Steve Smales (Boneshakers RT) 1:04:43
5 Nathan Turnbull (Leigh Premier RC) 1:05:02
6 Mike Marshall (Yorkshire Velo) 1:05:14
7 Jason Young (City RC, Hull) 1:05:45
8 Ian Fairweather (Yorkshire RC) 1:06:26
9 Doug Hart (Yorkshire Velo) 1:06:39
10 Blair Buss (Pedalsport CC) 1:07:49
Women: Julie Harrison (Ashurst BC) 1:21:15
Team: Yorkshire Velo (Mike Marshall, Doug Hart, Nigel Goscinski) 3:21:25
Handicap: Christopher Danby (Drighlington BC) 58:34
UCI masters time trial (St Johann, Austria, 20km)
Women, 45-49yrs
1 Beate Eysinger (Austria) 28:51
2 Eva-Marie Neumark, Germany 29:28
3 Sue Fenwick (Great Britain) 30:15
4 Anne-Marie Bast (Germany) 30:17
5 Gabriela Harnischfeger (Germany) 30:19
6 Michaela Brunngraber 31:57
Team Pedal Revolution.co.uk (Taddenham St Mary, Suffolk, 10 miles):
1 Nino Piccoli (Team Pedal Revolution.co.uk) 20:05
2 Mark Arnold (Team Pedal Revolution.co.uk) 20:25
3 Ian Cammish (Planet X) 20:55
4 Stuart Wright (Planet X) 21:03
5 Dave Green (RAF CA) 21:17
6 John Dowling (Hemel Hempstead CC0 21:25
7 Neil Turner (Great Yarmouth CC) 21:38
8 Jason Bouttell (Newmarket C&TC) 21:47
9 Will Baumber (Cult Racing) 21:50
10 Andrew Strickland (Cambridge CC) 21:52
Women: Avril Swann (Team Endura) 23:05 (course record)
Juniors: Tom Kruger (45 Road Club) 22:03
Victoria CC (Newport, Essex, 10.2 miles):
1 Alex Dowsett (Trek-Livestrong) 19:47
2 David Mclean (Team Frezza-Pasta-Montegrappa) 21:11
3 Richard O'Rourke (Flitch Crono) 21:33
4 Andrew Griffiths (Glendene CC) 22:06
5 Antony Stapleton (Chelmer CC) 22:21
6 Adam French (East London Velo CC) 22:21
7 Rob Young (In Gear-Quickvit RT) 22:29
8 Simon Bateson (East London Velo CC) 22:37
9 Brian Phillips (East Grinstead CC) 22:45
10 Darren Frostick (Maldon & District CC) 23:16
Women: Ruth Middleton (PCA CIclos Uno) 25:25
Juniors: B Hirst (Essex Roads CC) 27:05
Under-25s: Alex Dowsett
Tandems: Mark Arnold (Team Pedal Revolution.co.uk) & John Iszatt (API Metrow) 21:16
Three-Up: Flitch Crono (Richard O’Rourke, Page, Bradnam) 22:52
Two-up: A Stapleton & C Francis (Chelmer CC) 23:40
Veterans two-up: N Jackson (Cambridge CC) & A Kidd (Team Cambridge) 23:27
Sussex CA (Loxwood, West Sussex, 10 miles):
1 Nicolas Hutchings (CS Grupetto) 22:39
2 Niall Digby (Sigma Sport RT) 22:54
3 Rob Pelham (Lewes Wanderers CC) 22:57
3 Conal Yates (In Gear-Quickvit RT) 22:57
5 Gabriel Martinez (VC Meudon) 23:04
6 Ian Brogden (Eastbourne Rovers) 23:19
7 Peter Morris (Lewes Wanderers) 23:22
8 Graham Stirzaker (a3crg) 23:27
9 Tim Stevens (34 Nomads) 23:32
10 Jeremy Wootton (Worthing Excelsior CC) 23:48
Team: Lewes Wanderers CC (Rob Pelham, Peter Morris, James Ryan) 1:10:45
Women: Naomi Dandridge (Lewes Wanderers CC) 27:49
Veterans on std: Tim Stevens +3:48
Veterans:
40-49: Niall Digby
45-49: Tim Stevens
50-54: Dominic Lowden (Lewes Wanderers CC) 26:32
55-59: Chris Summer (Sotonia CC) 33:44
60-64: Geoff Smith (Sussex Nomads) 26:06
Pembrokeshire Velo (Carew, Pembrokeshire, 10 miles):
1 Keiron Davies (Bynea CC) 21:51
2 Rhys Payne (Porth & Dist CC) 22:23
3 Darran Carpenter (Cwmcarn Paragon CC) 22:42
4 Nick Brown (Pembrokeshire Velo) 23:11
5 Steve Hulme (Congleton Wheelers) 23:25
6 Mark Hiddlestone (Bynea CC) 23:28
7 Jack Lear (Pembrokeshire Velo) 23:38
8 Peter Lloyd (Pembrokeshire Velo) 23:46
9 David Griffiths (Tenby Aces) 23:46
10 David Brice (Bynea CC) 24:01
Veterans: Nick Brown
Women: Melanie Morgan (Tenby Aces) 27:38
Women veterans: Sally Harmer (Ystwyth CC) 28:01
Veterans on std: John Shehan (Bynea CC) (25:36) +5:09
Juniors: Jack Lear
Juveniles: Danny Colman (Pembrokeshire Velo) 25:07

Related Articles

Comments

Back to top