UK time trials: Hutchinson in near-record win

Cammish shows short-course speed too

Hutchinson wins in near-record time in Yorkshire

Time trial ace Michael Hutchinson got to within half a minute of the decade-old British competition record despite far from ideal conditions for Yorkshire Cycling Federation’s open 30-mile event on Saturday.

The In-Gear Quickvit RT rider stormed round a course on the A168 and A19 from Dalton and Ellerbeck and back 58min 2sec, falling 31 seconds short of Matt Illingworth’s 1998 record.

It gave Hutchinson a huge winning margin of four minutes and 14 seconds over his nearest rival in a field of 119 finishers.

Andy Jackson, leader of the winning Pedalsport CC team, clinched second place in 1:02:16, 61 seconds faster than experienced Yorkshire Road Club rider Carl Saint, surprisingly in a time trial the only over-40 veteran rider in the top ten.

Joel Wainman (Team Swift), who coincidentally – also in the Yorkshire CF event - set the year’s second fastest 30-mile time behind Illingworth back in 1998, was a further 49 seconds adrift on this occasion.

British Best All-Rounder Kevin Dawson (Sportscover) was among the non-starters.

Yorkshire CF event organiser Nigel Bennett said: “Hutchinson came surprisingly close to the competition record, considering how much the course climbs up to the turn, and the unhelpful wind on the return leg.”

Cammish conquers Cambridgeshire

Six days after his gold medal performance in the National 12-hour Championship, Ian Cammish (Planet X) wound down with a winning ride at the shortest time trial distance in Ely and District CC’s open 10-mile event in Cambridgeshire.

Cammish clocked 21min 53sec to beat nearest rival James Eman (Anglia Velo) by just seven seconds. But Eman had the consolation of leading the winning Anglia Velo team with the backing of evergreen Martin Pyne – the National 25-mile Champion no less than 27 years ago – and Geoff Bateman.

O’Rourke reigns in Redbridge

Sunday’s Redbridge CC 25-mile event at Newmarket, Cambridgeshire saw Richard O’Rourke (Flitch Chrono) slice well over a minute off his entry time to win in 51min 14sec from Lee Bark (Stowmarket and District CC), who clocked 51:30. Third place, with a three-minute personal best, went to 21-year-old Tom Morris (Cambridge University CC).

Michael Hutchinson, the scratch rider in a full field of 120 riders plus reserves, sent his apologies to the organiser

Top seed Dodd third in Maisemore

Top seed Stuart Dodd (Kalas RT) had to settle for third place behind winner Dave Kiddell (Cavalier CC)  and Robin Coomber (John's Bikes) in Gloucester City CC’s 25-mile event at Maisemore on Sunday. Kiddell won the event in 57:33.

Instone still in form in Kent

After his winning double the previous weekend, Ben Instone (Scientific-Coaching.com) was back on top of the leader board in Gravesend CC’s Autumn Gold open 10-mile time trial on the Harrietsham course in Kent on Saturday.

Instone clocked 20min 47sec to finish with 47 seconds to spare over veteran Christian Yates (In-Gear Quickvit RT).

Stephen Castle (GS Invicta) won a close scrap for third place with Paul Burrows (Kent Cycles RT).

Bateson big in Essex

Having come into the sport this season at the age of 37, GideaPark rider Simon Bateson (Team Economic Energy) triumphed in the fourth and final round of the Victoria CC sporting course series over a 10-mile course at Leaden Roding, Essex, on Saturday.

Bateson clocked 22min 22sec to beat Nick Green (Flitch Chrono) by nine seconds on the day, with overall series winner Anthony Stapleton (Chelmer CC) not needing to ride the last event.

Results

Yorkshire Cycling Federation 30  
Boroughbridge  
   
1 Michael Hutchinson (In-Gear Quickvit RT) 0:58:02
2 Andy Jackson (Pedalsport CC) 1:02:16
3 Carl Saint (Yorkshire RC) 1:03:07
4 Joel Wainman (Team Swift) 1:03:56
5 James Sampson (Kinesis UK) 1:04:02
6 Michael Marshall (Yorkshire Velo) 1:04:41
7 Nigel Haigh (Sportscover) 1:05:01
8 Steve Smales (Bonshaker Bikes) 1:05:02
9 Derek Parkinon (Cleveleys RC) 1:05:16
10 Paul Kaye (Pedalsport CC) 1:05:38
   
Teams  
   
1 Pedalsport CC 3:15:13
   
Women  
   
1 Ruth Dorrington (Team Swift) 1:11:34
   
Tandems  
   
1 Ruth Shorter (VTTA North)/Andy Fisher (National Clarion) 1:03:05
   
Handicap  
   
1 Paul Thirling (Westbrook Cycles, 14:30) 0:54:10
   
Women’s handicap  
   
1 Denise Shackleton (Yorkshire Velo, 16:20) 1:06:01
   
Redbridge CC 25  
Newmarket, Suffolk  
   
1 Richard O’Rourke (Flitch Chrono) 0:51:14
2 Lee Bark (Stowmarket & Dist CC) 0:51:30
3 Tom Morris (Cambridge University CC) 0:51:55
4 Martin Smith (AW Cycles) 0:52:01
5 Peter Balls (West Suffolk Wheelers) 0:52:05
6 Sam Barker (Planet X) 0:52:13
   
Teams  
   
1 Cambridge CC 2:43:14
   
Women  
   
1 Clair Lee (Science in Sport.com) 0:58:59
   
Gloucester City CC 25  
Maisemore  
   
1 Dave Kiddell (Cavalier CC) 0:57:33
Robin Coomber (John’s Bikes RT) 0:58:14
3 Stuart Dodd (Kalas RT) 0:59:42
4 Jason Streather (VC St Raphael) 0:59:54
5 Mark Heath (Echelon Cycles) 1:00:00
6 Guy Preece (Gloucester City CC) 1:01:05
   
Team  
   
1 Gloucester City CC 3:12:48
   
Women  
   
1 Marianne Britten (VC St Raphael) 1:10:07
   
Gravesend CC Autumn Gold 10  
Harrietsham, Kent  
   
1 Ben Instone (Scientific-Coaching,com) 0:20:47
2 Christian Yates (In-Gear Quickvit RT) 0:21:34
3 Stephen Castle (GS Invicta) 0:22:19
4 Paul Burrows (Kent Cycles RC) 0:22:22
5 Malcolm Davies (Kent Cycles RC) 0:22:34
6 Nick Varley (Sydenham Wheelers) 0:22:35
6 Reg Smith (DCB Kent) 0:22:35
8 Antony Bee (Kent Cycles RC) 0:22:50
9 Mark Wright (DCB Kent) 0:22:56
10 David Landers (Greenwich Tritons) 0:23:07
   
Team  
   
1 Kent Cycles RC 1:07:46
   
Women  
   
1 Carole Gandy (Kent Cycles RC) 0:24:35
   
Ely & District CC 10  
Ely, Cambs  
   
1 Ian Cammish (Planet X) 0:21:53
2 James Eman (Anglia Velo) 0:22:00
3 Martin Pyne (Anglia Velo) 0:22:35
4 Jason Nixon (King’s Lynn CC) 0:22:37
5 Rich Berry (RAF CC) 0:22:41
6 Duncan Murphy (Cambridge CC) 0:22:49
7 Andy Stuart (VC St Raphael) 0:22:55
8 Paul Davis (St Ives CC) 0:23:17
9 James Struthers (Lindsey Roads CC) 0:23:19
10 Geoff Muller (CC Breckland) 0:23:37
   
Team  
   
1 Anglia Velo (James Eman, Martin Pyne, Geoff Bateman 24:10) 1:08:45
   
Women  
   
1 Celia Whitechurch (Ely & Dist CC) 0:30:32
   
Tandems  
   
1 Alan Newark (Planet X)/Ron Back (West Suffolk Wheelers) 0:22:17
   
Victoria CC 10  
Leaden Roding, Essex  
   
1 Simon Bateson (Team Economic Energy) 0:22:22
2 Nick Green (Flitch Chrono) 0:22:31
3 Steven Brown (Hemel Hempstead CC) 0:22:52
4 Simon Ginger (Shaftesbury CC) 0:23:00
5 Alan Newark (Planet X) 0:23:23
6 Brian Phillips (East Grinstead CC) 0:23:24
   
Open two-up  
   
1 Alan Lovegrove (Team Welwyn)/Ian Short (Hainault RC) 0:22:14
   
Veterans’ two-up  
   
1 Louise Schuller/Christopher Lodge (Finsbury Park CC) 0:24:21
   
Tandems  
   
1 Ian Randall/Nick Hastler (Essex Roads CC) 0:21:03

Comments

Back to top