Stage 1: Ipswich - Norfolk Showground 200km

By Rob Lampard, Cyclingnews.com

Sunday, September 9, 2012 2.05pm

Cavendish crashes in last stretch of race

This article was originally published on Cyclingnews.com.

Luke Rowe (Sky) won the opening stage of the Tour of Britain, taking the sprint in Norfolk, which was overshadowed by a huge crash just before the final km. Boy von Poppel (UnitedHealthcare) was second. The stage winner also took the overall lead.

Mark Cavendish (Sky) crashed with 1,100 meters to go, in a crash that involved a huge proportion of the lead group. That left about a dozen riders to go for the win, and Sky took the win, although not with the expected rider.

A four rider group was away much of the day: Jonny Clarke (UnitedHealthcare), Rony Martias (Saur Sojasun), Kristian House (Rapha Condor) and Niels Wytinck (AN Post Sean Kelly). Martias was the first to drop back and the Sky-led peloton swept by the other s with 22km to go. Wytinck attacked just as the peloton closed in, but two kilometres later he too was caught.

It was a reduced group which went into the finale. Numerous crashes in the last 20 kilometres reduced the peloton, as the narrow lanes caused all kinds of problems -- problems which unfortunately accompanied the field to the finish line.

Team sky's mark cavendish was unable to contest the sprint after his crash: team sky's mark cavendish was unable to contest the sprint after his crash

A sprint victory wasn't to be for Cav

Full results

1Luke Rowe (GBr) Sky Procycling4:51:05 
2Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
3Russell Downing (GBr) Endura Racing  
4Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun  
5Peter Hawkins (Irl) IG - Sigma Sport  
6Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun  
7Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
8Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale  
9Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing  
10Ben Grenda (Aus) Rapha Condor  
11Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
12Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
13Chris Opie (GBr) UK Youth Cycling  
14Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
15Daniel Lloyd (GBr) IG - Sigma Sport  
16Yanto Barker (GBr) UK Youth Cycling  
17Niklas Gustavsson (Swe) UK Youth Cycling  
18Sam Bennett (Irl) An Post - Sean Kelly  
19Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale  
20Richard Lang (Aus) Rapha Condor  
21Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team  
22Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale  
23Magnus Backstedt (Swe) UK Youth Cycling  
24Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling  
25Zak Dempster (Aus) Endura Racing0:01:25 
26Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
27Paul Voss (Ger) Endura Racing0:00:00 
28Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:01:29 
29Leopold Koenig (Cze) Team Netapp  
30Ronan Mclaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly  
31David Clarke (GBr) Node 4 - Giordana0:01:30 
32David Le Lay (Fra) Saur - Sojasun  
33Jacek Morajko (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:01:32 
34Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp  
35Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun  
36Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
37Jan Barta (Cze) Team Netapp  
38Richard Handley (GBr) Rapha Condor  
39Graham Briggs (GBr) Raleigh - GAC  
40Bernard Sulzberger (Aus) Raleigh - GAC  
41Christofer Stevenson (Swe) UK Youth Cycling  
42Kai Reus (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:01:34 
43Adrian Saez de Arregui (Spa) Euskaltel-Euskadi  
44Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun  
45Dan Craven (Nam) IG - Sigma Sport  
46Wouter Sybrandy (Ned) IG - Sigma Sport  
47Evan Oliphant (GBr) Raleigh - GAC  
48Josh Edmondson (GBr) Great Britain  
49Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
50Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling0:00:00 
51Marcin Bialoblocki (Pol) Node 4 - Giordana0:01:36 
52Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi  
53Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team0:00:00 
54Matthias Krizek (Aut) Liquigas-Cannondale0:01:36 
55Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp  
56Simon Yates (GBr) Great Britain  
57Michael Cuming (GBr) Rapha Condor  
58Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly0:00:00 
59Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale  
60Tom Last (GBr) IG - Sigma Sport0:03:41 
61Marco Benffato (Ita) Liquigas-Cannondale0:00:00 
62Steele Von Hoff (Aus) Garmin-Sharp0:00:00 
63Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling0:00:00 
64Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp0:00:00 
65Kristian House (GBr) Rapha Condor0:04:07 
66Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:04:10 
67Sep Vanmarcke (Bel) Garmin-Sharp0:00:00 
68Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling0:04:21 
69Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing  
70Ian Bibby (GBr) Endura Racing0:04:22 
71Jamie Sparling (Can) Raleigh - GAC  
72Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp0:00:00 
73Blaz Jarc (Slo) Team Netapp  
74Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi0:06:18 
75Mathew Cronshaw (GBr) Node 4 - Giordana0:07:22 
76Peter Williams (GBr) Node 4 - Giordana  
77Aidis Kruopis (Ltu) Orica-GreenEdge Cycling Team  
78Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
79Mark McNally (GBr) An Post - Sean Kelly  
80Rico Rogers (NZl) Node 4 - Giordana  
81Jack Bobridge (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team  
82Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor  
83Niels Wytinck (Bel) An Post - Sean Kelly  
84Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly  
85George Atkins (GBr) Great Britain  
86Owain Doull (GBr) Great Britain  
87Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi  
88Michael Northey (NZl) Node 4 - Giordana  
89Russell Hampton (GBr) Raleigh - GAC  
90Liam Holohan (GBr) Raleigh - GAC  
91Tom Moses (GBr) Great Britain  
92Alistair Slater (GBr) Great Britain  
93Simon Richardson (GBr) IG - Sigma Sport  
94Jonny Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
95Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team  
96Lachlan Morton (Aus) Garmin-Sharp  
97Jacob Rathe (USA) Garmin-Sharp  
98David McGowan (GBr) UK Youth Cycling  
99Ricardo Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi0:08:45 
DNFWillem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  

Points classification

1Luke Rowe (GBr) Sky Procycling15 pts
2Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team14 
3Russell Downing (GBr) Endura Racing13 
4Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun12 
5Peter Hawkins (Irl) IG - Sigma Sport11 
6Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun10 
7Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team9 
8Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale8 
9Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing7 
10Ben Grenda (Aus) Rapha Condor6 
11Christian Knees (Ger) Sky Procycling5 
12Daniel Schorn (Aut) Team Netapp4 
13Chris Opie (GBr) UK Youth Cycling3 
14Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun2 
15Daniel Lloyd (GBr) IG - Sigma Sport

Teams classification

1Saur Sojasun14:33:15 
2Sky Procycling  
3Endura Racing  
4UK Youth Cycling  
5Liquigas - Cannondale  
6Garmin - Sharp  
7An Post Sean Kelly0:01:29 
8Team NetApp  
9Rapha Condor0:01:32 
10IG - Sigma Sport0:01:34 
11UnitedHealthcare0:02:54 
12Vacansoleil - DCM0:03:04 
13Raleigh - GAC0:04:38 
14Euskaltel Euskadi0:04:44 
15Orica - GreenEDGE0:07:22 
16Node 4 - Giordana0:10:28 
17Great Britain0:10:32 

GC after stage 1

1Luke Rowe (GBr) Sky Procycling4:50:55 
2Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun0:00:03 
3Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:00:04 
4Russell Downing (GBr) Endura Racing0:00:06 
5Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun0:00:10 
6Peter Hawkins (Irl) IG - Sigma Sport  
7Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
8Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale  
9Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing  
10Ben Grenda (Aus) Rapha Condor  
11Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
12Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
13Chris Opie (GBr) UK Youth Cycling  
14Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun  
15Daniel Lloyd (GBr) IG - Sigma Sport  
16Yanto Barker (GBr) UK Youth Cycling  
17Niklas Gustavsson (Swe) UK Youth Cycling  
18Sam Bennett (Irl) An Post - Sean Kelly  
19Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale  
20Richard Lang (Aus) Rapha Condor  
21Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team  
22Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale  
23Magnus Backstedt (Swe) UK Youth Cycling  
24Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling  
25Paul Voss (Ger) Endura Racing  
26Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling  
27Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team  
28Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly  
29Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale  
30Marco Benffato (Ita) Liquigas-Cannondale  
31Steele Von Hoff (Aus) Garmin-Sharp  
32Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling  
33Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp  
34Sep Vanmarcke (Bel) Garmin-Sharp  
35Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp  
36Blaz Jarc (Slo) Team Netapp  
37Zak Dempster (Aus) Endura Racing0:01:35 
38Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team  
39Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:01:39 
40Leopold Koenig (Cze) Team Netapp  
41Ronan Mclaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly  
42David Clarke (GBr) Node 4 - Giordana0:01:40 
43David Le Lay (Fra) Saur - Sojasun  
44Jacek Morajko (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:01:42 
45Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp  
46Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun  
47Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
48Jan Barta (Cze) Team Netapp  
49Richard Handley (GBr) Rapha Condor  
50Graham Briggs (GBr) Raleigh - GAC  
51Bernard Sulzberger (Aus) Raleigh - GAC  
52Christofer Stevenson (Swe) UK Youth Cycling  
53Kai Reus (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:01:44 
54Adrian Saez de Arregui (Spa) Euskaltel-Euskadi  
55Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun  
56Dan Craven (Nam) IG - Sigma Sport  
57Wouter Sybrandy (Ned) IG - Sigma Sport  
58Evan Oliphant (GBr) Raleigh - GAC  
59Josh Edmondson (GBr) Great Britain  
60Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
61Marcin Bialoblocki (Pol) Node 4 - Giordana0:01:46 
62Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi  
63Matthias Krizek (Aut) Liquigas-Cannondale  
64Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp  
65Simon Yates (GBr) Great Britain  
66Michael Cuming (GBr) Rapha Condor  
67Tom Last (GBr) IG - Sigma Sport0:03:51 
68Kristian House (GBr) Rapha Condor0:04:11 
69Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:04:20 
70Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling0:04:31 
71Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing  
72Ian Bibby (GBr) Endura Racing0:04:32 
73Jamie Sparling (Can) Raleigh - GAC  
74Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi0:06:28 
75Jonny Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team0:07:29 
76Niels Wytinck (Bel) An Post - Sean Kelly0:07:30 
77Mathew Cronshaw (GBr) Node 4 - Giordana0:07:32 
78Peter Williams (GBr) Node 4 - Giordana  
79Aidis Kruopis (Ltu) Orica-GreenEdge Cycling Team  
80Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
81Mark McNally (GBr) An Post - Sean Kelly  
82Rico Rogers (NZl) Node 4 - Giordana  
83Jack Bobridge (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team  
84Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor  
85Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly  
86George Atkins (GBr) Great Britain  
87Owain Doull (GBr) Great Britain  
88Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi  
89Michael Northey (NZl) Node 4 - Giordana  
90Russell Hampton (GBr) Raleigh - GAC  
91Liam Holohan (GBr) Raleigh - GAC  
92Tom Moses (GBr) Great Britain  
93Alistair Slater (GBr) Great Britain  
94Simon Richardson (GBr) IG - Sigma Sport  
95Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge Cycling Team  
96Lachlan Morton (Aus) Garmin-Sharp  
97Jacob Rathe (USA) Garmin-Sharp  
98David McGowan (GBr) UK Youth Cycling  
99Ricardo Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi0:08:55 

Sprint classification

1Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun12 pts
2Kristian House (GBr) Rapha Condor9 
3Jonny Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team7 
4Niels Wytinck (Bel) An Post - Sean Kelly5 

Mountains classification

1Kristian House (GBr) Rapha Condor12 pts
2Niels Wytinck (Bel) An Post - Sean Kelly9 
3Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun4 
4Jonny Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team4 
5Lachlan Morton (Aus) Garmin-Sharp1 

STAGE 1 RESULTS

  • No available winner list

Tour of Britain Stages

The world is for... Racing

BikeRadar's racing news comes direct from our sister site, Cyclingnews.com, the world's leading source of cycling news.

For even more in-depth coverage of racing visit cyclingnews.com