Ballan wins Cyclassic

Italian ace holds off Friere, Ciolek

Alessandro Ballan (Lampre-Fondital) (file photo)

Italian Alessandro Ballan had to work hard to hold off a determined sprint from T-Mobile’s Gerald Ciolek at Hamburg’s Cyclassic on Sunday.

Advertisement

The 27-year-old Lampre-Fondital rider took the 12th Cyclassics title after winning the sprint to finish as the first man home on the 229.1km route around Hamburg in a time of 5hrs 21mins 05 seconds.

But after winning three stages on last week’s Tour of Germany, 20-year-old Ciolek, the reigning world under-23 road champion, pushed him all the way and finished third, behind Spaniard Oscar Friere.

“It is always tough to judge when to attack and I guess I didn’t quite time my attack properly this time,” said the German.

“But I am very pleased with third, against such strong competition this is a giant result for me.”

Advertisement

Results

1 Alessandro Ballan (Ita|Lampre-Fondital) 5:21:05  
2 Oscar Freire Gomez (Spa|Rabobank)    
3 Gerald Ciolek (Ger|T-Mobile Team)    
4 Danilo Napolitano (Ita|Lampre-Fondital)    
5 Erik Zabel (Ger|Team Milram)    
6 Davide Rebellin (Ita|Gerolsteiner)    
7 Paolo Bettini (Ita|Quick Step – Innergetic)    
8 Greg Van Avermaet (Bel|Predictor-Lotto)    
9 Peter Wrolich (Aut|Gerolsteiner)    
10 Olaf Pollack (Ger|Team Wiesenhof – Felt)    
11 David Millar (GBr|Saunier Duval – Prodir)    
12 Manuele Mori (Ita|Saunier Duval – Prodir)    
13 William Bonnet (Fra|Credit Agricole)    
14 Martin Elmiger (Swi|AG2R Prevoyance)    
15 Matti Breschel (Den|Team CSC)    
16 Piet Rooijakkers (Ned|Skil-Shimano)    
17 Aitor Galdos Alonso (Spa|Euskaltel – Euskadi)    
18 Alexandre Usov (Blr|AG2R Prevoyance)    
19 Filippo Pozzato (Ita|Liquigas)    
20 Saïd Haddou (Fra|Bouygues Telecom)    
21 Pablo Lastras Garcia (Spa|Caisse d’Epargne)    
22 Marcus Burghardt (Ger|T-Mobile Team)    
23 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa|Caisse d’Epargne) 0:00:05  
24 Giovanni Visconti (Ita|Quick Step – Innergetic)    
25 Fumiyuki Beppu (Jpn|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
26 Fabian Wegmann (Ger|Gerolsteiner)    
27 Jon Bru Pascal (Spa|Euskaltel – Euskadi)    
28 Jens Voigt (Ger|Team CSC)    
29 Ruben Perez Moreno (Spa|Euskaltel – Euskadi)    
30 Mathew Hayman (Aus|Rabobank)    
31 Sébastien Minard (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
32 Marcel Sieberg (Ger|Team Milram) 0:00:10  
33 Matteo Tosatto (Ita|Quick Step – Innergetic)    
34 Rinaldo Nocentini (Ita|AG2R Prevoyance) 0:00:12  
35 Stijn Devolder (Bel|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
36 Lloyd Mondory (Fra|AG2R Prevoyance)    
37 Anders Lund (Den|Team CSC)    
38 Xavier Florencio Cabre (Spa|Bouygues Telecom)    
39 Jonas Ljungblad (Swe|Unibet.Com)    
40 Adam Hansen (Aus|T-Mobile Team)    
41 Leif Hoste (Bel|Predictor-Lotto)    
42 Jussi Veikkanen (Fin|Francaise Des Jeux)    
43 Björn Leukemans (Bel|Predictor-Lotto) 0:00:19  
44 Angel Gomez Gomez (Spa|Saunier Duval – Prodir) 0:00:24  
45 Andrea Tonti (Ita|Quick Step – Innergetic) 0:00:26  
46 Riccardo Ricco (Ita|Saunier Duval – Prodir)    
47 Pieter Mertens (Bel|Predictor-Lotto)    
48 Rubens Bertogliati (Swi|Saunier Duval – Prodir)    
49 Steffen Wesemann (Swi|Team Wiesenhof – Felt)    
50 Juan Anto Flecha Giannoni (Spa|Rabobank)    
51 Lorenzo Bernucci (Ita|T-Mobile Team)    
52 Gorazd Stangelj (Slo|Lampre-Fondital)    
53 Leonardo Bertagnolli (Ita|Liquigas)    
54 Vladimir Gusev (Rus|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
55 Daniele Bennati (Ita|Lampre-Fondital) 0:00:35  
56 Sébastien Rosseler (Bel|Quick Step – Innergetic) 0:00:39  
57 Leon Van Bon (Ned|Rabobank) 0:00:42  
58 Simon Gerrans (Aus|AG2R Prevoyance) 0:00:55  
59 Luciano Pagliarini (Bra|Saunier Duval – Prodir) 0:01:16  
60 Daniel Musiol (Ger|Team Wiesenhof – Felt)    
61 Christian Knees (Ger|Team Milram)    
62 Erki Pütsep (Est|Bouygues Telecom)    
63 Koldo Fernandez De Larrea (Spa|Euskaltel – Euskadi) 0:01:19  
64 Maarten Tjallingii (Ned|Skil-Shimano)    
65 Matthew Wilson (Aus|Unibet.Com)    
66 Martinez Dio Galparsoro (Spa|Euskaltel – Euskadi)    
67 Sébastien Hinault (Fra|Credit Agricole)    
68 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa|Euskaltel – Euskadi)    
69 David Deroo (Fra|Skil-Shimano)    
70 Marco Pinotti (Ita|T-Mobile Team)    
71 Raivis Belohvosciks (Lat|Saunier Duval – Prodir)    
72 Frédéric Guesdon (Fra|Francaise Des Jeux)    
73 Tyler Farrar (USA|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
74 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa|Caisse d’Epargne)    
75 Leonardo Duque (Col|Cofidis, Le Credit Par Telephone) 0:01:36  
76 Alan Perez Lezaun (Spa|Euskaltel – Euskadi) 0:01:42  
77 William Walker (Aus|Rabobank) 0:01:48  
78 Baden Cooke (Aus|Unibet.Com)    
79 Thomas Dekker (Ned|Rabobank)    
80 Philippe Gilbert (Bel|Francaise Des Jeux) 0:02:22  
81 Murilo Antonio Fischer (Bra|Liquigas) 0:02:25  
82 Thor Hushovd (Nor|Credit Agricole) 0:02:32  
83 Claudio Corioni (Ita|Lampre-Fondital) 0:03:13  
84 Mark Renshaw (Aus|Credit Agricole) 0:03:55  
85 Luke Roberts (Aus|Team CSC) 0:04:00  
86 Matthew Harley Goss (Aus|Team CSC)    
87 Alexei Markov (Rus|Caisse d’Epargne)    
88 Floris Goesinnen (Ned|Skil-Shimano)    
89 Dario David Cioni (Ita|Predictor-Lotto)    
90 Michael Albasini (Swi|Liquigas)    
91 Frederik Willems (Bel|Liquigas)    
92 Michael Blaudzun (Den|Team CSC)    
93 Trent Lowe (Aus|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
94 Nicolas Rousseau (Fra|AG2R Prevoyance)    
95 Rony Martias (Fra|Bouygues Telecom)    
96 Sebastian Siedler (Ger|Team Milram)    
97 Markus Eichler (Ger|Unibet.Com)    
98 Robert Retschke (Ger|Team Wiesenhof – Felt)    
99 Stéphane Auge (Fra|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
100 Wouter Weylandt (Bel|Quick Step – Innergetic)    
101 Lars Ytting Bak (Den|Team CSC)    
102 Artur Gajek (Ger|Team Wiesenhof – Felt)    
103 Johannes Fröhlinger (Ger|Gerolsteiner)    
104 David Kopp (Ger|Gerolsteiner)    
105 Preben Van Hecke (Bel|Predictor-Lotto) 0:05:16  
106 Marco Zanotti (Ita|Unibet.Com)    
107 Gorik Gardeyn (Bel|Unibet.Com)    
108 Laurent Mangel (Fra|AG2R Prevoyance)    
109 Gerben Löwik (Ned|Rabobank)    
110 Michiel Elijzen (Ned|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
111 Marzio Bruseghin (Ita|Lampre-Fondital)    
112 Manuel Quinziato (Ita|Liquigas)    
113 Kenny Robert Van Hummel (Ned|Skil-Shimano)    
114 Frank Hoj (Den|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
115 Tom Boonen (Bel|Quick Step – Innergetic)    
116 Aart Vierhouten (Ned|Skil-Shimano)    
117 Pedro Horrillo Munoz (Spa|Rabobank) 0:11:20  
118 Imanol Erviti (Spa|Caisse d’Epargne)    
119 Yuriy Krivtsov (Ukr|AG2R Prevoyance)    
120 Julian Dean (NZl|Credit Agricole)    
121 Volker Ordowski (Ger|Gerolsteiner)    
122 Stephan Schreck (Ger|T-Mobile Team)    
123 Robert Wagner (Ger|Team Wiesenhof – Felt)    
124 Björn Schröder (Ger|Team Milram)    
125 Morris Possoni (Ita|Lampre-Fondital)    
126 Volodymyr Bileka (Ukr|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
127 Yohann Gene (Fra|Bouygues Telecom)    
128 Mathieu Claude (Fra|Bouygues Telecom)    
129 Aurélien Clerc (Swi|Bouygues Telecom)    
130 Bernhardt Eisel (Aut|T-Mobile Team)    
131 Marco Marzano (Ita|Lampre-Fondital)    
132 Matheus Pronk (Ned|Unibet.Com) 0:14:27  
133 Mauro Da Dalto (Ita|Liquigas) 0:14:54  
DNF Enrico Poitschke (Ger|Team Milram)    
DNF Martin Müller (Ger|Team Milram)    
DNF Fabio Sacchi (Ita|Team Milram)    
DNF Danilo Di Luca (Ita|Liquigas)    
DNF Bram Tankink (Ned|Quick Step – Innergetic)    
DNF Guido Trentin (Ita|Saunier Duval – Prodir)    
DNF Heinrich Haussler (Ger|Gerolsteiner)    
DNF Tim Klinger (Ger|Gerolsteiner)    
DNF Laszlo Bodrogi (Hun|Credit Agricole)    
DNF Angelo Furlan (Ita|Credit Agricole)    
DNF Yannick Talabardon (Fra|Credit Agricole)    
DNF Juan José Haedo (Arg|Team CSC)    
DNF Thomas Ziegler (Ger|T-Mobile Team)    
DNF Marcotegui Gor Verdugo (Spa|Euskaltel – Euskadi)    
DNF Steven Cummings (GBr|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
DNF Allan Davis (Aus|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
DNF Jason Mccartney (USA|Discovery Channel Pro Cycling Team)    
DNF Dimitri Champion (Fra|Bouygues Telecom)    
DNF Nick Nuyens (Bel|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
DNF Staf Scheirlinckx (Bel|Cofidis, Le Credit Par Telephone)    
DNF Vladimir Efimkin (Rus|Caisse d’Epargne)    
DNF Juan Horrach Rippoll (Spa|Caisse d’Epargne)    
DNF David Lopez Garcia (Spa|Caisse d’Epargne)    
DNF Carlos Da Cruz (Fra|Francaise Des Jeux)    
DNF Ian Mcleod (RSA|Francaise Des Jeux)    
DNF Cyrille Monnerais (Fra|Francaise Des Jeux)    
DNF Jérémy Roy (Fra|Francaise Des Jeux)    
DNF Robbie Mcewen (Aus|Predictor-Lotto)    
DNF Stefano Zanini (Ita|Predictor-Lotto)    
DNF Sergey Kolesnikov (Rus|Unibet.Com)    
DNF Martin Velits (Svk|Team Wiesenhof – Felt)    
DNF Felix Odebrecht (Ger|Team Wiesenhof – Felt)    
DNF Masahiro Shinagawa (Jpn|Skil-Shimano)    
DNF Yoshimasa Hirose (Jpn|Skil-Shimano)